Autor Wątek: Wskazania do hormonoterapii  (Przeczytany 3109 razy)

Offline amazonka.org.pl

  • SPA
  • Grupa początkująca
  • *****
  • Wiadomości: 36
Wskazania do hormonoterapii
« dnia: Października 03, 2013, 10:19:45 pm »
W listopadzie ubiegłego roku miałam wykonaną operację oszczędzającą prawej piersi. Wycięto guz o max. wym. 3 cm. Dwa wartowniki zajęte. Podsumowanie wyniku brzmiało Carcinoma ductale infiltrans mammae G3, pT2 N1 (sn). Potem była druga operacja: usunięcie 10 węzłów chłonnych pachowych, które były czyste. Przed pierwszą operacją w październiku miałam wykonaną biopsję gruboigłową, wyniki następujące: ER i PgR - obie reakcje słabo dodatnie w około 1% komórek nacieku raka (w obu badaniach PS=1, IS=1, CS=2), HER2 - reakcja ujemna, Ki 67 - reakcja dodatnia w około 40% komórek nacieku raka.
Od końca stycznia do maja bieżącego roku miałam 6 kursów TAC, a od końca czerwca do końca lipca 24 lampy.
Chemia wywołała u mnie menopauzę (ze wszystkimi objawami). Ostatnią miesiączkę miałam 25 lutego. Mam w tej chwili 41 lat. Rodziłam dwukrotnie, w 1999 oraz 2009 roku.
Czy w chwili obecnej zastosowanie u mnie tamoxifenu jest zasadne?
I jeszcze jedno pytanie, bo taka sugestia padła, czy mam usunąć jajniki?
« Ostatnia zmiana: Października 03, 2013, 10:27:58 pm wysłana przez Amazonka.org »
Amazonka.org

Offline dr n.med. Robert Wiraszka

  • Ekspert
  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Wskazania do hormonoterapii
« Odpowiedź #1 dnia: Października 03, 2013, 10:22:26 pm »
Nie jest zasadne. Tak zwany rak potrójnie ujemny nie wykazuje wrażliwości na Tamoxyfen. Jeżeli już mówimy o supresji hormonalnej, to bardziej właściwe będzie usunięcie jajników, zwykle wykonywane laparoskopowo.
dr n. med. Robert Wiraszka