Autor Wątek: Potrójnie ujemny rak piersi-artykuły  (Przeczytany 4365 razy)

Offline braja

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 2923
Potrójnie ujemny rak piersi-artykuły
« dnia: Stycznia 09, 2018, 06:05:00 pm »
Na FB zauważyłam, że ktos twierdzi, że jest 20 podtypów raka trójumnego. Nie moge znaleźć strony gdzie była podana klasyfikacja raków trójujemnych (pamietam że według niektórych klasyfikacji było to 7 czy 9 rodzajów), ale poniższe skróty artykułów wymieniają kilka z nich, także  pod katem możliwości odmiennej terapii.

Że trójujemne mogą miec mutację BRCA 1 i 2, to prawie każda z nas slyszała. O tym, że mogą byc wrażliwe na androgeny słyszała większość (choc pewnie nie wszystkie wiedzą, że raki trójujemne luminalne maja nawet lekko lesze rokowania od luinalnych hormonozaleznych), ale o mutacjach protein NOTCH ja na przykład nie słyszałam nigdy. Lekarze sami nie doszli jeszcze do porozumienia jak je wszystkie sklasyfikowac, a szkoda. Więc tak ku edukacji własnej czasem cos tu wkleje. Tłumaczyć raczej nie będę, bo to za bardzo medyczny żargon, jeszcze cos namieszam  O0

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5053306/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25993190

rak piersi przewodowy inwazyjny i nieinwazyjny, G3, T3N2a, potrójnie ujemny
zajęte 7 węzłów
chemia przedoperacyjna 4 AT 
mastektomia radykalna luty 2012
chemia pooperacyjna 4 TAC
radioterapia

Offline roza3

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4908
Odp: Potrójnie ujemny rak piersi-artykuły
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 09, 2018, 07:25:10 pm »
też to czytałam...ale ta pani wymienia w rodzajach  raków trójujemnych np. inwazyje i nieinwazyjne  ::)...a to juz raczej inny podział
2005-mastectomia piersi prawej, carcinoma ductale invasivum, G II, Bloom II, 13 węzłów usuniętych, w 2 przerzut, chemioterapia, trójujemna
2015-mastectomia piersi lewej-profilaktyczna z powodu brca1

Offline Katrinka59

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Potrójnie ujemny rak piersi-artykuły
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 20, 2018, 03:15:37 pm »
Też czytałam ten artykuł... ale nie do końca się z tym zgadzam  :0ulan:

Offline Asraima

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Potrójnie ujemny rak piersi-artykuły
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 15, 2018, 12:36:29 pm »
Wydaje mi się, że jest to raczej złe podejscie. I chyba mozna to stwierdzic obiektywnie z tego prostego faktu, że głowna odnoga medycyny tak nie podchodzi dotego problemu. hmmm