Autor Wątek: Ocena jakości życia kobiet po mastektomii w aspekcie psychoseksualnym  (Przeczytany 6686 razy)

Offline psmiechowska

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 12
Witam wszystkie waleczne Amazonki!
Nazywam się Paula Śmiechowska i jestem położną oraz studentką Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Piszę pracę magisterską o tytule zamieszczonym powyżej. Bardzo proszę o wypełnienie ankiety, która jest oczywiście objęta całkowitą anonimowością. Mam nadzieję, że sam temat również Panie zainteresuje, dotyka bowiem bardzo delikatnego, ale jednocześnie ważnego w życiu każdej kobiety jego aspektu. Będę bardzo wdzięczna za pomoc w stworzeniu tej pracy i każdą uwagę i spostrzeżenie dotyczące tematu. Bardzo Panie podziwiam i serdecznie pozdrawiam!


Oto link do ankiety:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScP-pzCFW9QZ4ZSpQpcyvnCx-nrDbgwEBEhXaG38qcvJ4tGsA/viewform

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: Ocena jakości życia kobiet po mastektomii w aspekcie psychoseksualnym
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 01, 2018, 03:43:04 pm »
no ToJa jak zwykle zadam to samo pytanie
DLACZEGO w tytule ankiety jest mastektomia, a w jednym z pytań zabieg oszczędzający?
Czy to znaczy, że jest źle sformuowany tytuł, czy treśc ankiety?
Może chodzi ogólnie o kobiety po raku piersi?
Pytanie 8 nijak ma sie do pytania 7.
Jesli tak, to prosze o poprawienie, bo wyniki będą sfałszowane.
w pytaniu 12 powinno byc: prosze przejśc do pytania 15

To tyle spostrzezen na szybko, dalej mi sie nie chce czytac ankiety, która jest chaotycznie przygotowana.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 01, 2018, 03:47:22 pm wysłana przez TOJKA »
operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Ocena jakości życia kobiet po mastektomii w aspekcie psychoseksualnym
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 01, 2018, 06:43:08 pm »
Przepraszam, ale też nie wypełniłam
Nie rozumiem podejścia do seksualności kobiet w kontekście mastektomii.
Zupełnie nie rozumiem takiego podejścia i związku relacji z partnerem w kontekście mastektomii
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Ocena jakości życia kobiet po mastektomii w aspekcie psychoseksualnym
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 01, 2018, 08:24:05 pm »
Ja nie mogę wypełnić, ponieważ nie przewidziano podwójnej mastektomii, ale nie jednoczesnej, tylko w odstępie kilku lat (a to u mnie i czas zabiegu inny, i metoda, i sposób leczenia, i wszelkie odczucia).
Trochę mi żal, że choć jest nas, "dubeltówek", coraz więcej, to się takich przypadków w ankietach nie uwzględnia (tym bardziej żal, że to wina głównie wykształconych przecież promotorów, nie studentów).
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Ocena jakości życia kobiet po mastektomii w aspekcie psychoseksualnym
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 01, 2018, 08:40:35 pm »
Dano, zaciekawiłaś mnie i przeczytałam ;),
nawet zaczełam wypełniać, i odstąpiłam, nie potrafię odpowiedzieć na tak powierzchowne pytania.

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: Ocena jakości życia kobiet po mastektomii w aspekcie psychoseksualnym
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 01, 2018, 10:42:21 pm »
Wypełniłam ankietę. Nie mam wrażenie powierzchowności. Raczej widzę próbę zbadania związku satysfakcji seksualnej z mastektomią. Mam również wrażenie, że ankieta stricte dotyczy kobiet nie po raku piersi a właśnie po mastektomii - czyli związku z okaleczeniem radykalnym ciała.
Psmiechowska - życzę napisania dobrej pracy :)

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Ocena jakości życia kobiet po mastektomii w aspekcie psychoseksualnym
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 01, 2018, 11:12:15 pm »
ok, agawo, skoro praca dotyczy kobiet po mastektomii, to po co w pytaniach jest operacja oszczędzająca?


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: Ocena jakości życia kobiet po mastektomii w aspekcie psychoseksualnym
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 01, 2018, 11:47:11 pm »
to pytanie do pani magistrantki; mogę jedynie zakładać, że chodzi o zbadanie różnicy w odpowiedziach w przypadku mastektomii a operacji oszczędzającej - a wpływu na satysfakcję seksualną....

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: Ocena jakości życia kobiet po mastektomii w aspekcie psychoseksualnym
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 02, 2018, 12:00:48 am »
agawa, ale w tytule jest "po mastektomii", wiec włas iwie osoby po oszczędzającej, nawet nie powinny wchodzic w ankiete, więc jak ma byc zbadana róznica wpływu na satysfakcje seksualna  kobiet po mastektomii a po oszczedzajacej.
No a jesli juz  kobieta po operacji oszzcędzajacej weszła i zacżeła wypełniac, to jak ma odpowiedziec na pytanie 8?
agawa, jesli ktos nie miał rekonstrukcji to jak ma odpowiedziec na pytanie 14?

 skoro pytania sa nieprecyzyjnie ułożone, tzn, że studentka nie przylozyła się do zrobienia ankiety, czyli "olała" osoby ankietowane ;)
oby w przyszłości nie podchodzila tak do wykonywanej pracy.
operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline Parabola

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 5538
Odp: Ocena jakości życia kobiet po mastektomii w aspekcie psychoseksualnym
« Odpowiedź #9 dnia: Kwietnia 02, 2018, 12:23:32 am »
agawa, ale w tytule jest "po mastektomii", wiec włas iwie osoby po oszczędzającej, nawet nie powinny wchodzic w ankiete, więc jak ma byc zbadana róznica wpływu na satysfakcje seksualna  kobiet po mastektomii a po oszczedzajacej.
No a jesli juz  kobieta po operacji oszzcędzajacej weszła i zacżeła wypełniac, to jak ma odpowiedziec na pytanie 8?
agawa, jesli ktos nie miał rekonstrukcji to jak ma odpowiedziec na pytanie 14?
 



Dlatego weszłam i wyszłam ....  8) ... i nawet nie chciało mi się komentować .....  ::)
listopad 2003 rak piersi prawej carcinoma metaplasticum, carcinoma planoepitheliale  akeratodes.
G-2 T1NoMo trójujemny, zabieg oszczędzający.
6 chemii CMF i radioterapia.
IO Kraków Garncarska

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Ocena jakości życia kobiet po mastektomii w aspekcie psychoseksualnym
« Odpowiedź #10 dnia: Kwietnia 02, 2018, 02:21:09 pm »
pyt. 21: Jak ocenia Pani swoje potrzeby seksualne PO ZABIEGU MASTEKTOMII? - nie ma odpowiednika tego pytania z zakończeniem "po operacji oszczędzającej".
pyt. 23: Jak postrzega Pani swoje ciało po mastektomii? - "po operacji oszczędzającej" - nie ma.
itp., itd.

Niemożliwe zatem, żeby jednym z celów ankiety było...
zbadanie różnicy w odpowiedziach w przypadku mastektomii a operacji oszczędzającej - a wpływu na satysfakcję seksualną....

Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Ocena jakości życia kobiet po mastektomii w aspekcie psychoseksualnym
« Odpowiedź #11 dnia: Kwietnia 02, 2018, 05:47:33 pm »
wypełniłam i o dziwo poszło mi to bardzo szybko, w pytaniu o obawy w związku z operacją brakowało mi podstawowego problemu- obawa o przeżycie z powodu samego raka. Ja kompletnie nie rozumiem jak można bać się zeszpecenia, popsucia sobie życia seksualnego  itp. gdy tak naprawdę zagraża nam śmierć?
a prawdę mówiąc mam już dość ankiet dotyczących tematu co kobieta ma na myśli w łózku i przed lustrem,  gdy obetną jej cycka z powodu śmiertelnej choroby. To chyba ostatnia ankieta jaką wypełniłam .
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Ocena jakości życia kobiet po mastektomii w aspekcie psychoseksualnym
« Odpowiedź #12 dnia: Kwietnia 02, 2018, 06:26:01 pm »
Amorku, dokładnie tak samo uważam, ale właśnie z tego powodu jej nie wypełniłam

Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: Ocena jakości życia kobiet po mastektomii w aspekcie psychoseksualnym
« Odpowiedź #13 dnia: Kwietnia 02, 2018, 11:27:42 pm »
mam już dość ankiet dotyczących tematu co kobieta ma na myśli w łózku i przed lustrem,  gdy obetną jej cycka z powodu śmiertelnej choroby. To chyba ostatnia ankieta jaką wypełniłam .

Rozumiem.
Nie zmienia to faktu, że będą się tu i tam pojawiać magistrantki oczekujące naszej pomocy i zadające takie pytania. Bo to nośny temat. I wdzięczny do opisywania w pracy badawczej. I warto oddzielić swoje własne znużenie tematem od samej ankiety.
Nie występuję w obronie pani magistrantki. Wręcz jestem zawiedziona, że tu dyskutujemy, a jej nie ma. Nie lubię, gdy magistrantki zarzucają nam ankietę, a same znikają. Wtedy mam ochotę nie wypełniać, bo czuję się wykorzystywana - bez względu na rodzaj pytań...



Niemożliwe zatem, żeby jednym z celów ankiety było...

Masz Hamaczku rację. Nadinterpretowałam. Chciałam lepiej niż jest w rzeczywistości...

Offline psmiechowska

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Ocena jakości życia kobiet po mastektomii w aspekcie psychoseksualnym
« Odpowiedź #14 dnia: Kwietnia 10, 2018, 10:23:39 pm »
no ToJa jak zwykle zadam to samo pytanie
DLACZEGO w tytule ankiety jest mastektomia, a w jednym z pytań zabieg oszczędzający?
Czy to znaczy, że jest źle sformuowany tytuł, czy treśc ankiety?
Może chodzi ogólnie o kobiety po raku piersi?
Pytanie 8 nijak ma sie do pytania 7.
Jesli tak, to prosze o poprawienie, bo wyniki będą sfałszowane.
w pytaniu 12 powinno byc: prosze przejśc do pytania 15

To tyle spostrzezen na szybko, dalej mi sie nie chce czytac ankiety, która jest chaotycznie przygotowana.


Dobry wieczór!
Grupą kobiet, które chcę objąć badaniami są właśnie kobiety, które przeszły mastektomię. Propozycję odpowiedzi zawierającą zabieg oszczędzający zamieściłam, aby sprawdzić jaki procent kobiet stanowią te, które właśnie ten zabieg mogły być wykonane. Teraz unaoczniły mi Panie, że zamieszaczanie tego wariantu odpowiedzi było niemiarodajne i bez sensu. Jeśli chodzi o pytanie 12, po prostu wkradł mi się błąd, którego nie dostrzegłam przy korekcji ankiety.

Bardzo dziękuję za cenne uwagi i serdecznie pozdrawiam,
Paula Śmiechowska