Autor Wątek: osteoporoza  (Przeczytany 15205 razy)

Offline Becia

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3537
osteoporoza
« dnia: Kwietnia 28, 2018, 12:05:18 am »
dziewczyny nie znalazłam wątku o osteoporozie (jeśli jednak by był, to proszę SPA o przeniesienie mojego wpisu)
jest tylko o osteopenii

skołowana jestem... trzech lekarzy na temat leczenia osteoporozy ma inne zdanie  ::)

pierwszy - ortopeda - obejrzał mój wynik densytometrii, który zrobiłam prywatnie w ubiegłym roku i rzekł:
ma pani osteoporozę, ja mu na to - wiem
doktor: w biodrze nie ma, ale w kręgosłupie jest 37%
ja: wiem
lekarz: brała pani coś na kości?
ja: nie, tylko wit.D3 i calperos
on: to za mało, lek na osteoporozę musi pani brać
ja: wiem, po to tutaj przyszłam
on: wapń, to z wit. K2 należy brać, bo inaczej krąży on tylko w krwi i do nerek trafia, a nie do kości
ja na to, że obawiam się trochę tej K2, bo ona z soi, a ja miałam raka hormonozależnego
lekarz zrobił duże oczy i stwierdził, że mam to z onkologiem skonsultować albo nie brać w ogóle wapna
po czym dał skierowanie na ponowne wykonanie densytometrii i termin kolejnej wizyty za półtorej miesiąca i wtedy dopiero mam dostać receptę na lek  ::)

po dwóch tygodniach niespodziewanie dostałam się do śląskiego centrum osteoporozy w Kato (od października ub.r. próbowałam ustalić termin)
tam pani doktor n. med., specjalista rehabilitacji, obejrzała wynik i kartę konsultacyjną od onkologa, przepisała ibandronian, dała skierowanie na densytometrię i badanie wit. D (!) i poleciła zapisać się do kontroli po wakacjach
na moje pytanie co z wit. K2 przy braniu wapnia, odpowiedziała, że ona byłaby ostrożna, bo np. kardiolodzy nie zalecają brania K2, więc mam brać tylko D3 4000j/dzień

dzisiaj byłam z mamą prywatnie u ortopedy ze stopą, która dalej puchnie, boli, piecze
a że mama też ma osteoporozę, spytał jaki lek bierze
okazało się, że ten, który ja mam brać, na co lekarz, że to za mało i dołożył kalcytoninę
odezwałam się, że czytałam, że obecnie rzadko jest stosowana, ale on sywierdził, że przy osteoporozie i patologicznych złamaniach należy ją dołożyć
jest w zastrzykach, kuracja na 3 miesiące, podawana dwa razy w tygodniu
aha... a calperos mama ma brać, może być z wit. K2 i na słońce się wystawiać

i bądź tu mądry pacjencie  :-\ ::)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 28, 2018, 12:10:16 am wysłana przez Becia »
"Człowieczy los nie jest bajką ani snem.
Człowieczy los jest zwyczajnym, szarym dniem."

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: osteoporoza
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 28, 2018, 03:33:55 pm »
Beciu, gratuluje przygotowania do rozmowy z doktorem i znajomości tematu  :oklaski:
no i zdrówka Tobie i mamie życzę  :-*
Densytometrii w życiu nie robiłam, więc fachowo nic nie doradzę
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline Becia

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3537
Odp: osteoporoza
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 28, 2018, 04:15:48 pm »
Dana, dziękuję  :)
ale coraz częściej myślę, że gdy cokolwiek się wie w temacie leczenia, to nie wiadomo co zrobić, zwłaszcza gdy każdy lekarz ma inne zdanie  ::)
dalej nie wiem, czy brać te wapno z K2, czy w ogóle nie brać  :-\
oczywiście wiem, że ruch, gimnastyka obciążająca kości i uyrzymanie niskiej wagi ciała jest bardzo ważne przy stwierdzonej osteoporozie  :-[
ciekawe co przepisze mi ten pierwszy lekarz, bo muszę tam jechać, choćby po to, by wynik z densytometrii odebrać

"Człowieczy los nie jest bajką ani snem.
Człowieczy los jest zwyczajnym, szarym dniem."

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: osteoporoza
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 28, 2018, 06:35:10 pm »
Beciu też nic nie potrafię doradzić, nie wiem co zrobiłbym na twoim miejscu. Życzę Ci   mądrego lekarza i  duzo zdrowia   :-*
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: osteoporoza
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 28, 2018, 07:04:24 pm »
Becia ja zapytałabym naszego eksperta tu byłaby chyba ostateczna odpowiedź.Co do diagnozy ,to niestety kilkakrotnie spotkałam się z przypadkuem - ilu lekarzy,tyle diagnoz i zaleceń. To Ty zdecyduj ostatecznie co wybrać ,jeżeli onkolodzy nie zalecajâ brania K2 przy raku chormonozależnym ,ja bym nie brała.Lepiej nie kusić losu.
Natalia

Offline Becia

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3537
Odp: osteoporoza
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 28, 2018, 07:39:48 pm »
dziękuję dziewczynki  :-*
Natalia, faktycznie, zapytam eksperta

liczę, że agawa tutaj zajrzy
pamiętam jak pisała kiedyś o swojej mamie, która połamała się, a też brała leki na osteoporozę
IA, które biorę od siedmiu lat, a jeszcze trzy mam brać, na pewno przyczyniły się do rozwoju osteoporozy, no i geny też swoje robią, bo przecież mama nie brała nigdy antyhormonów

ten lekarz "od mamy" sugerował, by brać bisfosfoniany co tydzień, a nie raz w miesiącu, bo uważa, że organizm lepiej radzi sobie z mniejszymi dawkami leku podawanymi częściej ::)
"Człowieczy los nie jest bajką ani snem.
Człowieczy los jest zwyczajnym, szarym dniem."

Offline suchal

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1536
Odp: osteoporoza
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 29, 2018, 08:56:15 am »
Wczoraj ten temat poruszany był w programie, który prowadzi Ewa Drzyzga 36,6
O odżywianiu, o tym kiedy zrobić densytometrię pierwszy raz, jak się leczyć i również o tym czy brać witaminę K czy nie.
Jeżeli macie możliwość zobaczyć ten program gdzieś przy powtórkach to polecam.

Offline Becia

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3537
Odp: osteoporoza
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 29, 2018, 09:03:15 am »
dzięki suchalku  :-*
"Człowieczy los nie jest bajką ani snem.
Człowieczy los jest zwyczajnym, szarym dniem."

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: osteoporoza
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 29, 2018, 10:00:38 am »
ten lek, który ja biorę na przerzuty do kości, jest też podawany w osteoporozie tylko w mniejszej dawce i pod inną nazwą: Prolia,
niestety nie jest refundowany, chyba że ma się ponad 50 lat i jedno osteo złamanie za sobą
poszukam zaraz info




rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: osteoporoza
« Odpowiedź #9 dnia: Kwietnia 29, 2018, 10:09:06 am »
tu o denosumabie:

https://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=4766

na końcu opisu są leki zawierające denosumab, kliknąć na "Prolia" i będzie cena, nie jest niska, ale bierze się co pół roku


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline Perła

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4867
Odp: osteoporoza
« Odpowiedź #10 dnia: Kwietnia 29, 2018, 10:45:23 am »
Beciu. ..To mi przypomina moje wizyty u onkolgów w sprawie: brać dalej tamoksifen, czy nie. Temat o tyle prostszy, że były tylko dwie możliwe odpowiedzi. A i tak ostatecznie TO JA musiałam zadecydować.
To był jakiś przełom i pęknięcie. Od kilku lat żaden mnie już na oczy nie widział.
Ekspert, zapewne doda Ci kolejną wersję zdarzeń.
Życzę udanego wyboru ;)
rak przewodowy piersi (carcinoma ductale  infiltrans) G2
 operacja oszczędzająca 2009,
 trzy węzły pachowe zajęte,
 chemioterpia 6x AC
 radioterapia
 tamoxifen 5 lat

Offline Becia

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3537
Odp: osteoporoza
« Odpowiedź #11 dnia: Kwietnia 29, 2018, 01:00:52 pm »
mag, dzięki wielkie  :-*
trochę czytałam o leczeniu osteoporozy przed wizytami u doktorów i była mowa również o denosumabie
i pamiętałam, że Ty go dostajesz
wspomniałam lekarzowi "od mamy" o tym leku, a on na to, że to nowy lek i nie do końca sprawdzony  :-\
jedno osteo złamanie, a nawet trzy (skoro złamana była druga, trzecia i czwarta kość śródstopia) były, więc mama by się więc ten wymóg spełniony

Perła, dzięki
no kręci mi się w głowie od tych lekarzy  ::)

« Ostatnia zmiana: Kwietnia 29, 2018, 01:09:27 pm wysłana przez Becia »
"Człowieczy los nie jest bajką ani snem.
Człowieczy los jest zwyczajnym, szarym dniem."

Offline roza3

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4908
Odp: osteoporoza
« Odpowiedź #12 dnia: Kwietnia 29, 2018, 01:48:06 pm »
te Prolie to bierze również moja T. ....choć złamania nigdy nie miała
ale ona ma 89 lat 
::)
2005-mastectomia piersi prawej, carcinoma ductale invasivum, G II, Bloom II, 13 węzłów usuniętych, w 2 przerzut, chemioterapia, trójujemna
2015-mastectomia piersi lewej-profilaktyczna z powodu brca1

Offline Becia

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3537
Odp: osteoporoza
« Odpowiedź #13 dnia: Kwietnia 29, 2018, 03:15:21 pm »

jedno osteo złamanie, a nawet trzy (skoro złamana była druga, trzecia i czwarta kość śródstopia) były, więc mama by się więc ten wymóg spełniony

coś mi się koniec zdania pokręcił
miało być: ...mama by ten wymógł spełniała

roza, moja mama ma 74 lata
"Człowieczy los nie jest bajką ani snem.
Człowieczy los jest zwyczajnym, szarym dniem."

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: osteoporoza
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpnia 14, 2018, 02:09:52 pm »
Mag, zadałam pytanie obsłudze DOZu, dlaczego na ich stronie Calperos osteo stoi jako lek na receptę, skoro według mojej wiedzy można go już kupić bez recepty. Hihi, dziś otrzymałam niezwykle lakoniczną odpowiedź: "Szanowna Pani,calperos osteo jest na receptę" - tyle :P
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)