Autor Wątek: Postępowanie fizjoterapeutyczne i ocena jakości życia po mastektomii.  (Przeczytany 4309 razy)

Offline Emilia94

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 5
Witam.
Jestem studentką drugiego roku studiów magisterskich na kierunku fizjoterapia w Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Zwracam się z prośbą o wypełnienie poniższej ankiety. Ankieta jest anonimowa i posłuży mi do napisania pracy magisterskiej dotyczącej „Postępowania fizjoterapeutycznego i oceny jakości życia kobiet po mastektomii”.
Będę Państwu wdzięczna za każdą odpowiedź. Dziękuję.

link do ankiety:

https://goo.gl/forms/5rY0lLs4HRJe7oyS2

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Postępowanie fizjoterapeutyczne i ocena jakości życia po mastektomii.
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 28, 2018, 06:08:46 pm »
Poszło  :)
powodzenia w napisaniu pracy :0ulan:
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline Emilia94

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Postępowanie fizjoterapeutyczne i ocena jakości życia po mastektomii.
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 28, 2018, 06:49:04 pm »
Dziękuję bardzo  :)

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Postępowanie fizjoterapeutyczne i ocena jakości życia po mastektomii.
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 03, 2018, 10:52:31 pm »
Obustronna, ale pomóc nie mogę...
Dlaczego w kolejnej już ankiecie zakłada się, że obie piersi odjęto w zbliżonym czasie (nie mogę, zgodnie z prawdą, zaznaczyć dwóch opcji, a różnica to 8 lat) i tą samą metodą?  :(
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline Emilia94

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Postępowanie fizjoterapeutyczne i ocena jakości życia po mastektomii.
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 04, 2018, 08:30:30 am »
Dziękuję za cenną uwagę, wprowadziłam już zmiany w ankiecie  :)

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Postępowanie fizjoterapeutyczne i ocena jakości życia po mastektomii.
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 05, 2018, 12:32:46 pm »
Dziękuję :)
Proszę o jeszcze jedną poprawkę i będę mogła wypełniać (reszta mi się podoba :))
2. Co skłoniło do wizyty u onkologa? Nie ma mojego przypadku, czyli niepokojące zgrubienie, ale wykryte podczas badania przez lekarza (konkretnie ginekologa).
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline Emilia94

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Postępowanie fizjoterapeutyczne i ocena jakości życia po mastektomii.
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 05, 2018, 07:08:56 pm »
Zrobione  :)

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Postępowanie fizjoterapeutyczne i ocena jakości życia po mastektomii.
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 05, 2018, 09:22:00 pm »
Wysłałam :)
ale jeszcze:
4. - mastektomia OBUSTRONNA to nie rodzaj zabiegu
    - jeśli w tytule ankiety jest PO MASTEKTOMII (czyli po całkowitym odjęciu) to skąd tutaj zabieg oszczędzający? należałoby albo zmienić tytuł ankiety (po operacji raka piersi ???), albo tę opcję usunąć
10. zaznaczyłam, ale trochę "naciągając";), może i tutaj przydałoby się "inne".
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline Emilia94

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Postępowanie fizjoterapeutyczne i ocena jakości życia po mastektomii.
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 05, 2018, 09:53:12 pm »
Dziękuję bardzo :)
Co do pytania 4 mam świadomość, że zabieg oszczędzający nie do końca tutaj pasuje, ale promotor zasugerował mi pozostawienie tej możliwości odpowiedzi i w zależność od tego, ile i jakie odpowiedzi otrzymam od Pań - będziemy modyfikować temat pracy  :)
W pytaniu 10 już dodałam opcję "inne". Ankietę dopracowuje się dzięki wskazówkom respondentek, także każda uwaga jest dla mnie na wagę złota  :)

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: Postępowanie fizjoterapeutyczne i ocena jakości życia po mastektomii.
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 06, 2018, 06:47:32 am »
Ja czytając tytuł ankiety wcale nie wchodzę ,skoro jestem po oszczędzajæcej
Natalia

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Postępowanie fizjoterapeutyczne i ocena jakości życia po mastektomii.
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 06, 2018, 02:33:33 pm »
Ja czytając tytuł ankiety wcale nie wchodzę ,skoro jestem po oszczędzajæcej
O to, to!
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Postępowanie fizjoterapeutyczne i ocena jakości życia po mastektomii.
« Odpowiedź #11 dnia: Grudnia 06, 2018, 09:09:40 pm »
Nie miałam kłopotów z wypełnieniem ankiety, już dawno wysłałam.
Czytając uwagi, zastanawiam się dlaczego odbieracie prawo autorce ankiety, a potem pracy, do nadania jej konkretnego tytułu. Dla mnie logiczne jest, że jeśli tytuł dot. kobiet po mastektomii, to wypełniają je te kobiety. A dodatkowe pytanie o zabieg - tak na wszelki wypadek, gdyby osoba wypełniająca nie zwróciła uwagi na tytuł. W końcu wyniki ankiet są do dalszej analizy, do dalszego zgłębiania tematu, a nie są jakimś ostatecznym zdaniem w pisanej pracy. Tak przynajmniej myślę. Kobiety po oszczędzającej i po mastektomii, łączy strach o życie, obawy, czy leczenie było dostateczne i jeśli wszystkie węzły wycięte, to temat rehabilitacji. Natomiast w mastektomii i oszczędzającej operacji jest szalona różnica w efekcie estetycznym, co z kolei może (a nie musi) przekładać się na problemy z akceptacją swojego wyglądu, utratą atrybutu kobiecości itp. Z tych powodów dałabym prawo autorom ankiet do wybrania ich tytułu. A może dwie różne ankiety dla tych po mastektomii i tych po oszczędzającej (+ z jednoczesną rekonstrukcja). Wyszłoby, przy dużej ilości odpowiedzi, czy i jakie są różnice.
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline betty

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3944
Odp: Postępowanie fizjoterapeutyczne i ocena jakości życia po mastektomii.
« Odpowiedź #12 dnia: Grudnia 06, 2018, 09:27:53 pm »
Odkąd jestem po wznowie, nie wypełniam ankiet. Chociaż często je czytam.
Po prostu nie ma poprawnych, prawdziwych dla mojego przypadku odpowiedzi.
I dziwię Ci się Dana, że po tylu latach piszesz taki komentarz.
Przecież jeżeli bierzemy "na tapetę" aspekt rehabilitacyjny, to mniejsze znaczenie ma, czy jesteśmy po mastektomii czy oszczędzającej, ale czy mamy wycięte węzły chłonne czy nie.
To chyba proste nawet dla początkujących amazonek..
2004 - mastektomia, docinka węzłów, 6 AC, hormonoterapia
2008 - rekonstrukcja (ekspander)
2015 - wznowa: 19 x paclitaxel, wycinka do samiuśkich żeber, wycinka narządów rodnych, 22 naświetlania, hormonoterapia,

Offline roza3

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4908
Odp: Postępowanie fizjoterapeutyczne i ocena jakości życia po mastektomii.
« Odpowiedź #13 dnia: Grudnia 07, 2018, 09:06:01 am »
Przecież jeżeli bierzemy "na tapetę" aspekt rehabilitacyjny, to mniejsze znaczenie ma, czy jesteśmy po mastektomii czy oszczędzającej, ale czy mamy wycięte węzły chłonne czy nie.

to prawda.... w sprawie węzłów .....czyli ew. złego przepływu chłonki i obrzęku nie ma znaczenia czy mastektomia czy oszczędzajaca

ale .....blizna po mastektomii to nie tylko ta cienka kreska biegnąca przez klatę...... należy dodać po 10 cm w  góre i w dół
i tu jest duża różnica między operacjami....bo wyciąć nawet 1/4 piersi ....a wyskrobać po samych żebrach pół klaty...to jednak jest różnica w komforcie życia
miałam 2 mastektomie...jedną profilaktyczną/zwykłą.....jedną z powodu raka...i mam takie porównanie, że noszę 2 protezy różniące się dwoma rozmiarami......i mam dwa różne odczucia po obydwu stronach
i te odczucia nie maja związku z węzłami.....ale z zakresem wycięcia piersi
tam gdzie był rak...tak jak juz napisałam mam dosłownie wysrobane po żebrach i uczucie sztywnej blachy na klatce.....gdzieś_coś mi się zrosło "na sztywno"  ;)...............muszę się gimnastykować i to rozciągać, bo bym sie udusiła szczególnie w trakcie upałów
po drugiej stronie ciągnie czasem tylko ta cienka blizna

tak więc jest szalona róznica czy to mastektomia czy oszczędzająca z punktu widzenia rehabilitacji....przynajmniej  dla mnie
i dobrze, żeby  młoda_przyszła  ;) rehabilitantka taka wiedze miała
2005-mastectomia piersi prawej, carcinoma ductale invasivum, G II, Bloom II, 13 węzłów usuniętych, w 2 przerzut, chemioterapia, trójujemna
2015-mastectomia piersi lewej-profilaktyczna z powodu brca1

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Postępowanie fizjoterapeutyczne i ocena jakości życia po mastektomii.
« Odpowiedź #14 dnia: Grudnia 07, 2018, 12:39:13 pm »
Różo też miałam "wyskrobane" do żeber. Guz był bardzo głęboko (nawet mamo go nie widziała) i też miałam wrażenie przyklejonej blizny do kości i wiele czasu upłynęło (masowania, rozciągania) żeby ją choć troche "uruchomić".
Po 3 latach rekonstrukcja (3 operacje w ciągu 2,5 roku). I do dziś mam mało sprawną rękę prawą, bo z pleców zabrana część skóry i mięśnia. Bliznę na plecach czasem daje masażystom do rozpracowania, ale niestety wciąż nie jest komfortowo, a przez uszczuplenie mięśnie na plecach, bark jakby odłączony, mało "posłuszny" woli. I przykurcz, który jest do ciągłego rozćwiczenia. Nie wiem, jak z dziewczynami, które wzięły mięsień z brzucha, czy i jakie mają ograniczenia.
Betty ja też dziwię się, że Ty się dziwisz. Miałam prawo do swoich uwag, jako i Ty i każda z nas. A autorka pracy do wzięcia na tapetę określonej grupy kobiet.
U mnie minęło 13 lat, węzły wycięte wszystkie, ręka na szczęście nie puchnie, a do sprawności jej daleko i ostatnio ten ból barku, który czasem nie daje spać i niemożliwość zapięcia stanika. Ileż się nagimnastykuję, by to zrobić. nawet przy ubieraniu się przeszkadza ten bark. Może to SKS, a nie przeszczepiony mięsień i blizny  :(
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++