Kto ma tak jak ja > Zmutowane geny

Refundacja profilaktycznej mastektomii oraz usunięcia jajników

(1/1)

Maria74:
Jak donoszą media - w najbliższych tygodniach można spodziewać się refundacji zabiegu profilaktycznej mastektomii oraz prewnencyjnego usunięcia jajników u kobiet obciążonych mutacją BRCA1/2. Oba te zabiegi istotnie zmniejszają ryzyko zachorowania na raka piersi i jajnika BRCA-zależnego. Z drugiej strony wiążą się z istotnymi skutkami ubocznymi.

Jak podaje portal zwrotnik raka - profilaktyczne wycięcie przydatków redukuje ryzyko rozwoju raka jajnika od 71 do 96%, a dodatkowo istotnie obniża ryzyko rozwoju raka piersi u nosicielek mutacji BRCA.

źródło: https://www.zwrotnikraka.pl/profilaktyczne-usuniecie-jajnikow-adneksektomia/

Myślę, że taka decyzja o ewentualnym zabiegu jest niezwykle trudno i musi być na pewno podjęta indywidualnie przez każdą kobietę, ale dobrze, że będzie taka możliwość również w Polsce. Czekamy na decyzję Ministerstwa Zdrowia.

braja:
Nie wiem czy mam jakąś mutację, ale do dziś mi szkoda, że mi jajników nie ciachnęli przy usuwaniu macicy i drugiej piersi jak miałam raka... Bo tak z marszu to inaczej niż mieć osobną operację

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej