Autor Wątek: Ewy chlebek  (Przeczytany 3592 razy)

Offline madzia_61

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7342
  • raz na wozie raz pod wozem
Ewy chlebek
« dnia: Lipca 21, 2013, 11:48:27 pm »
właśnie upiekłam dwa dorodne chlebki ,poczekam jeszcze troszkę to skubnę pywszna "dupeczke",

PRZEPIS
0,5 kg mąki razowej 2000{ z pełnego przemiału}
0,5 kg mąki graham 1850 {z pełnego przemiału }
0.3 kg mąki orkiszowej lub żytniej
zakwas ok .pół kubka
ziarna słonecznika,dyni ,sezam brązowy i złoty wszystkiego po 8 dag
3 łyżeczki soli
1,3 l wody z filtra
Wszystkie składniki wyrabiam ręką w misce ,po prostu dobrze mieszam,wcześniej przygotowuje 2 blaszki keksówki- jedna większą druga mniejsza wysmarowane masłem i posypane mąką pszenna ,ciasto przekładam do blaszek mniej więcej do połowy wysokości i odkładam w miarę ciepłe miejsce do wyrośnięcia przykrywając ściereczką na ok 7-8 godzin czasem na noc /powinno urosnąć równo z wysokością blaszki ,następnie piekę w piekarniku w temp.ok.180-200 stopni  przez ok 50 minut do 1 godz.Po upieczeniu od razu wyjmuje z blaszek na deskę jak ostygnie przechowuje z lnianych woreczka.

ZAKWAS  należy mąką i wodą dodawać porcjami, co 24 godziny. Garść mąki, najlepiej razowej, mniej więcej 100g mieszamy gruntownie z letnią wodą, aby otrzymać dość gęstą papką konsystencji ciasta na racuchy, bądź kwaśnej śmietany. To wszystko zostawiamy w cieple (optymalnie byłoby w pobliżu grzejnika). Co 12 godzin dobrze jest te papką dokładnie wymieszać, tak, aby powstały pęcherzyki powietrza, znowu przykryć i odstawić w spokoju. Każdego dnia dodawać garść mąki i trochę wody, do uzyskania konsystencji jak wyżej i tak przez 4-5 dni.
Optymalna temperatura do rozwoju zakwasu to miedzy 25° a 30° C. W niższej zakwaszanie trwa dłużej, czasami zupełnie się nie udaje; w wyższej zaś fermentacja jest zazwyczaj wstrzymana.

Świeżo wyhodowany zakwas używamy od razu do upieczenia pierwszego chleba, zostawiając małą ilość (50-100g) która będzie naszym "starterem" albo mówiąc po polsku zaczątkiem do następnych wypieków.

Tą pozostawioną ilość należy przechowywać w lodówce w szklanym słoju, lekko przykrytym. Używając go potem, skracamy sobie czas oczekiwania na nowy zakwas przy następnym pieczeniu o ok. 2 dni.
Rak przewodowy inwazyjny  G3 , Er i PGR ujemne, Her 2(-) ,T2NOMO
Operacja oszczędzająca 2005 r
Chemioterapia 6 AC  jednocześnie z radioterapią  17 dawek
Brachyterapia 
Leczenie: operacja CO Instytut ul.Wawelska Warszawa
Chemioterapia Szpital WSS -Józefów Radom
Radioterapia-brachyterapia ŚCO Kielc

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Ewy chlebek
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 21, 2013, 11:51:30 pm »
Jeju, Dzieweczki, że Wam się tak chce z tymi chlebkami, zakwasami. Podziwiam :)
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline madzia_61

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7342
  • raz na wozie raz pod wozem
Odp: Ewy chlebek
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 21, 2013, 11:59:37 pm »
ale to prosty wypiek a do tego zdrowy i jaki zapach się roznosi podczas pieczenia  mnx
Rak przewodowy inwazyjny  G3 , Er i PGR ujemne, Her 2(-) ,T2NOMO
Operacja oszczędzająca 2005 r
Chemioterapia 6 AC  jednocześnie z radioterapią  17 dawek
Brachyterapia 
Leczenie: operacja CO Instytut ul.Wawelska Warszawa
Chemioterapia Szpital WSS -Józefów Radom
Radioterapia-brachyterapia ŚCO Kielc

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Ewy chlebek
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 22, 2013, 12:03:59 am »
Ale to czekanie... 12 godzin... 24 godziny... Ja z tych, co planują obiad ... na godzinkę przed obiadem ;)
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline madzia_61

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7342
  • raz na wozie raz pod wozem
Odp: Ewy chlebek
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 22, 2013, 12:19:44 am »
Hamaczku ja dzisiaj o 14 00 zamieszałam/zajmuje mi jakieś to 15 minut/ ciasto postało do 22.00 i hyc do piekarnika i gotowe  na 23 .00  mnx,zakwas się robi raz i odkłada z nowej porcji .Jakbyś raz zrobiła chlebek wciągnęłabyś się,nie myśl ja często plany obiadowe to tylko mam a później co się nawinie ,  czas i  wena pozwoli ;D.
Rak przewodowy inwazyjny  G3 , Er i PGR ujemne, Her 2(-) ,T2NOMO
Operacja oszczędzająca 2005 r
Chemioterapia 6 AC  jednocześnie z radioterapią  17 dawek
Brachyterapia 
Leczenie: operacja CO Instytut ul.Wawelska Warszawa
Chemioterapia Szpital WSS -Józefów Radom
Radioterapia-brachyterapia ŚCO Kielc