Autor Wątek: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia  (Przeczytany 15848 razy)

Offline kk345

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 41
Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« dnia: Czerwca 18, 2019, 08:12:03 pm »
Witam i serdecznie dziękuję za przyjęcie na forum. Na dniach mama (69 lat) przeszła biopsję i otrzymała diagnozę: rak inwazyjny piersi, typ zrazikowy, NHG 2, 0 mitoz/10 HPF (B5). Czekamy na wizytę u chirurga onkologa i decyzję o dalszym leczeniu. Chciałabym się dowiedzieć, jakie badania należy zrobić, na co trzeba zwrócić uwagę i jaki typ leczenia może zostać zalecony? Czy moja sugestia, ze mama powinna skonsultować się niezależnie u dwóch onkologów jest słuszna? Z wdzięcznością przyjmę wszelkie porady

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 18, 2019, 10:51:46 pm »
cześć kk345,
leczenie raka piersi zależy od typu biologicznego raka,
z biopsji wiadomo tylko, że to rak zrazikowy czyli taki, który powstał w zrazikach (analogicznie przewodowy powstaje w przewodach)
by zaordynować leczenie potrzebne są jeszcze receptory hormonalne ER i PR, HER2, Ki67, stopień złośliwości,
albo macie to gdzieś w wynikach, albo onkolog dopiero zleci określenie tego,

dopóki tego nie będzie, nie ustalicie leczenia,
od wielkości guza i stanu węzłów chłonnych zależeć będzie rodzaj operacji,

przy raku zrazikowym dobrym rozwiązaniem jest mastektomia,


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline AniaM

  • Rozeznana
  • *
  • Wiadomości: 118
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 19, 2019, 09:13:57 am »
Cześć kk345 - koniś dla mamy  :0ulan: i dla Ciebie  :0ulan:
Trochę podałaś za mało szczegółów - jaka wielkość paskudy, czy jest hormonozależna (parametry ER, PR) itp...
Teraz pewnie mama jest na "ścieżce onkologicznej" i lekarz pozleci dodatkowe badania - RTG klatki, USG brzucha, może też biopsje węzła chłonnego, badania krwi i inne. Po zgromadzeniu wszystkich wyników lekarz kieruje na konsylium (będzie więc paru lekarzy) i to oni zdecydują o dalszym leczeniu. Na wizycie pytać o wszystko (nawet sobie zrobić listę pytań na kartce) i najlepiej aby mama nie wchodziła do lekarza sama tylko z kimś - ja gdyby nie mąż to wiele bym nie spytała i potem zapomniałam wiele rzeczy  xhc
Skonsultować można dopiero jak będziecie mieć więcej wyników i właściwie tylko po to aby lekarz na spokojnie wytłumaczył co i jak (jeśli nie zrobi tego lekarz wcześniej). Sposób leczenia zależy od wielu czynników (wiek, stan ogólny no i wyniki rodzaju paskudy) i tak jak pisałam decyduje konsylium nie jeden lekarz (przynajmniej tak jest w moim centrum onkologii ale myślę, że teraz tak jest wszędzie).
Pozdrawiam i przytulam obie  :-*
"My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano." GANDALF

Offline kk345

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 19, 2019, 11:25:45 am »
Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi. Na razie wszyscy jesteśmy w szoku, ale próbuję z niego wyjść działaniem. Guz ma 15 mm, onkolog umówiony na 28 czerwca, więc czekamy, tak jak pisze mag pewnie to on zleci dalsze badania. Tak, mama jest na szybkiej ścieżce. Sprawdziłam już, ze nasze poznańskie WCO ma dobre opinie i tego będę się z nadzieją trzymać... miałam nadzieję, ze może da sie coś zrobić przez ten tydzień, pozostały do wizyty, rozpocząć jakieś badania, działania, bo takie siedzenie i czekanie jest słabe...

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 19, 2019, 10:35:56 pm »
poznańskie WCO To dobre miejsce,
niestety cierpliwość jest konieczna, bo tu nic nie dzieje się szybko,
jednak wyniki szczegółowe receptorów warto mieć szybko, bo od nich wszystko zależy,




rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline kk345

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 20, 2019, 08:14:41 pm »
Mag, mówisz o tym, o czym pisałaś wczesniej:  ER i PR, HER2, Ki67? Te badania powinien zlecić onkolog na tej pierwszej wizycie, tak?

Offline AniaM

  • Rozeznana
  • *
  • Wiadomości: 118
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 20, 2019, 10:23:14 pm »
kk345 te badania robione są z pobranych próbek z biopsji. Jeżeli nie masz ich z poprzedniej biopsji (może była ona cienkoigłowa) to lekarz raczej zleci biopsję gruboigłową i wszystkie te wyniki będą.
Trzeba cierpliwości bo to wszystko trwa trochę.
"My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano." GANDALF

Offline kk345

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwca 21, 2019, 12:47:53 am »
mag, biopsja była gruboigłowa, ale nie mamy takich skrótów jak poniżej w wynikach badań... pewnie będzie trzeba powtórzyć biopsję? Jeszcze tydzień do wizyty u lekarza, trudno czekać, a to dopiero początek drogi...

Offline lulu

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 8007
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 21, 2019, 01:21:31 am »
Może nie macie wdzystkich wyników, może reszta będzie u lekarza?
31.12.2007 amputacja piersi prawej metodą Pateya
Carcinoma mammae, G2, ER+, PGR+, HER2-
Przez 5 lat kolejno Tamoksifen, Egistrozol, Mamostrol
Po ponad 7 latach rak piersi lewej
21.08.2015 amputacja piersi lewej
ER-, PR-, HER2+++
4xAC i rok Herceptyna

Offline AniaM

  • Rozeznana
  • *
  • Wiadomości: 118
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwca 21, 2019, 10:00:52 am »
Jeżeli w wyniku biopsji nie ma określenia tych parametrów to, moim zdaniem, lekarz powinien zlecić ponowną biopsję bo musi wiedzieć z jaką paskudą ma do czynienia - od tego zależy jakie podejmą leczenie. Jesteście w dobrych rękach więc teraz już trochę spokojniej czekajcie. Ja też mam paskudę zrazikową hormonozależną i mam leczenie hormonalne przedoperacyjne. Spokojnie trzeba trochę poznać gada a potem go ujarzmić :0ulan: Nie można panikować tylko trzeba zbierać siły fizyczne i psychiczne na leczenie. Polecam jednak nie za dużo czytać w internecie bo to dodatkowo "nakręca" - zwłaszcza jak jeszcze nie wiecie z czym konkretnie macie do czynienia.
"My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano." GANDALF

Offline braja

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 2927
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwca 21, 2019, 11:05:30 am »
Kolejna biopsja nie musi być potrzebna, przecież pobrany materiał powinien być zabezpieczony i można go przebadać. Na podstawie ilości mitoz można prorokować, że  jest to rak wolno rosnący, a zatem najprawdopodobniej hormonozależny, no ale pewnośc da tylko zbadanie tego przez fachowca, bo raki robią nieraz niespodzianki

rak piersi przewodowy inwazyjny i nieinwazyjny, G3, T3N2a, potrójnie ujemny
zajęte 7 węzłów
chemia przedoperacyjna 4 AT 
mastektomia radykalna luty 2012
chemia pooperacyjna 4 TAC
radioterapia

Offline kk345

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwca 21, 2019, 07:18:53 pm »
Dziękuję kochane za wsparcie! Mamie zakazałam przeszukiwać internet, żeby się nie denerwowała, przejęłam to na siebie. Napiszę kiedy będziemy po spotkaniu, w przyszły piątek, pewnie będziemy już wtedy mądrzejsze

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwca 22, 2019, 10:28:22 pm »
jeśli biopsja była gruboigłowa, to można z niej określić wszystko,
często praktyka jest taka, że najpierw patolog określa że po prostu jest rak lub go nie ma, a resztę zleca onkolog
------------------------jeśli biopsja była robiona w innym ośrodku niż pacjent się zdecydował na leczenie, szkiełka z biopsji można zabrać i dobadać resztę w miejscu, gdzie się przeprowadzi leczenie,


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline kk345

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwca 23, 2019, 01:09:50 pm »
mag, biopsję robił ośrodek od mammografii, to nie było WCO. Mam nadzieję na ich współpracę, okaże się w piątek na wizycie u onkologa.

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwca 23, 2019, 10:00:40 pm »
ale wynik dostałyście tam do ręki?
i z tym wynikiem idziecie do lekarza 28 czerwca?
to może być tak,  że on dopiero zleci receptory i być może jakieś badania obrazowe - z pełnymi wynikami zbierze się konsylium i opracują plan działania


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich