Autor Wątek: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia  (Przeczytany 15853 razy)

Offline kk345

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #30 dnia: Lipca 22, 2019, 10:12:12 pm »
Jesteśmy po wizycie, mamy wyniki patomorfologii guza: e-kadheryna (-), receptory estrogenowe i progesteronowe w 75% jąder komórek nowotworowych.
Mamy do zrobienia konsultację anestezjologiczną i na 12 sierpnia wyznaczoną operację. Wg doktora chemia przed zabiegiem nie jest konieczna i na dziś planuje operację oszczędzającą.
Niepokoi mnie ta ujemne e-kadheryna- jeśli dobrze rozumiem te informacje, które udało mi sie wyguglać, to może to oznaczać zwiększone ryzyko przerzutów, w tym do węzłów chłonnych- czy dobrze to interpretuję?

HER-2 odczyn negatywny w komórkach raka naciekającego. Ekspresja Ki67 w 10% jąder komórkowych.
Głowa mi puchnie od tych informacji, nie wiem, czego się spodziewać, czy rokowania są dobre, czy wręcz przeciwnie?

Czy dobrze myślę, ze zapis wyników u mamy wygląda tak: Her2 (-), Er (+), Pgr (+)? Sugeruję się Waszymi opisami...
« Ostatnia zmiana: Lipca 22, 2019, 10:17:27 pm wysłana przez kk345 »

Offline lulu

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 8007
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #31 dnia: Lipca 22, 2019, 10:58:33 pm »
Czyli jest hormonozależna. Gdybym to ja miała decydować, to zrobiłzbym madtektomię.
31.12.2007 amputacja piersi prawej metodą Pateya
Carcinoma mammae, G2, ER+, PGR+, HER2-
Przez 5 lat kolejno Tamoksifen, Egistrozol, Mamostrol
Po ponad 7 latach rak piersi lewej
21.08.2015 amputacja piersi lewej
ER-, PR-, HER2+++
4xAC i rok Herceptyna

Offline kk345

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #32 dnia: Lipca 22, 2019, 11:45:17 pm »
Napiszesz, dlaczego?

Offline lulu

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 8007
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #33 dnia: Lipca 23, 2019, 06:55:32 am »
Bo takie jest moje myślenie. Przy pierwszym zachorowaniu, prawa pierś mimo sugestii lekarza o oszczędzającej, zdecydowałam o mastektomii i przy drugim, lewa pierś, tak samo, a może nawet bardziej, byłam przekonana do madtektomii. Pewnie na to miały wpływ przypadki koleżanek, gdzie musiały mieć "docinkę", bo się okazało, że margines zbyt mały był, że lekarze podczas opetacji zdecydowali jednak o amputacji bo ....  Ta moja decyzja dawała mi wrwnętrzny spokój a to jest najważniejsze.
31.12.2007 amputacja piersi prawej metodą Pateya
Carcinoma mammae, G2, ER+, PGR+, HER2-
Przez 5 lat kolejno Tamoksifen, Egistrozol, Mamostrol
Po ponad 7 latach rak piersi lewej
21.08.2015 amputacja piersi lewej
ER-, PR-, HER2+++
4xAC i rok Herceptyna

Offline kk345

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #34 dnia: Lipca 23, 2019, 08:45:53 am »
Rozumiem, dziękuję Ci za ten głos. Pływamy po omacku więc każda uwaga jest cenna

Offline AniaM

  • Rozeznana
  • *
  • Wiadomości: 118
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #35 dnia: Lipca 23, 2019, 10:55:28 am »
kk345 ja też paskudę miałam hormonozależną w 90 % i HER-2 (0). Miałam pół roku terapii hormonalnej aby zmniejszyć guza i niedawno operacje amputacji piersi z wartownikiem. Mimo dużych piersi nikt nie proponował oszczędzającej a ja osobiście byłam zdecydowana aby usunąć całą pierś - przynajmniej wiem, że gdzieś się w piersi nie ostała paskuda - dla mnie to ulga psychiczna. Czekam na wyniki guza i wartownika. Nadal mam terapię hormonalną i pewnie jeszcze długo ją będę kontynuować. Musisz też wiedzieć, że po operacji oszczędzającej najczęściej dają radioterapię.
"My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano." GANDALF

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #36 dnia: Lipca 23, 2019, 02:39:37 pm »

Czy dobrze myślę, ze zapis wyników u mamy wygląda tak: Her2 (-), Er (+), Pgr (+)? Sugeruję się Waszymi opisami...



tak, i oznacza to raka luminalnego A, bo do tego ma niski współczynnik Ki67

to bardzo dobry układ, lekarze uznają ten rodzaj raka za lepszy do leczenia, bo działają tu dobrze leki antyhormonalne, które bierze się od 5 do 10lat i które mają za zadanie zabezpieczać przed nawrotem choroby,

nad operacją oszczędzającą bym się poważnie zastanowiła, bo pisałaś wcześniej o tym, że zmiany są dwie - wieloogniskowość guza jest przeciwwskazaniem do operacji oszczędzającej,
poza ty po oszczędzającej ZAWSZE jest radioterapia,
a po mastektomii można jej uniknąć - jeśli węzły są czyste i są czyste marginesy cięcia, to radio nie jest konieczna


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline kk345

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #37 dnia: Lipca 23, 2019, 03:07:10 pm »
AniaM, mag, dziękuję za Wasze wpisy.
No właśnie chirurg w zasadzie od razu zdecydował, że oszczędzająca, dodał tylko: "chyba, ze pani nie chce?". Guz nie jest duży, o węzłach nic nie mówiono, czy decyzja o ich usunięciu (choćby wartowniczy) jest podejmowana w trakcie operacji?
Nikt nam nie proponował mastektomii, na moje pytanie, czy możemy uczestniczyć w konsylium, dostałam odpowiedź, ze możemy, ale to w sumie nie ma sensu, bo nie ma kontrowersji co do proponowanego sposobu leczenia.
Czyli wybierając mastektomię, unikamy radioterapii i zmniejszamy ryzyko pojawienia się wznowy?
Będziemy miały jeszcze jedno spotkanie z chirurgiem, przed konsylium, wiec robię już nową listę pytań do niego!
« Ostatnia zmiana: Lipca 23, 2019, 03:14:09 pm wysłana przez kk345 »

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #38 dnia: Lipca 23, 2019, 03:58:39 pm »
Jak wiesz ja leczę się w Austrii i tam amputacja piersi wykonywana jest tylko w przypadkach koniecznych.Nie chroni przed wznową .Poczytaj ile dziewczyn miało wznowę mimo amputacji.Unikniesz naświetlania,ale jak kiedyś będziesz chciała odbudować pierś ,to też nic przyjemnego.Ja bym ci amputację odradzała
Natalia

Offline kk345

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #39 dnia: Lipca 23, 2019, 04:08:25 pm »
Natalio, dziękuję za Twój głos, mam o czym myśleć! Cholera, jak zdecydować, co dla mamy najlepsze, skoro nie jestem lekarzem?

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #40 dnia: Lipca 23, 2019, 04:14:36 pm »
Rozważcie jeszcze amputację z jednoczesną rekonstrukcją.
Ja jestem po mastektomii i również radioterapii, bo węzły były zajęte. Radioterapię przeszłam bez problemów, jednak nie jest ona obojętna dla dalszego zdrowia.
Porozmawiaj o tych trzech możliwościach z chirurgiem, który widzi, gdzie znajduje się (są - bo ponoć dwa) guz. Zarówno miejsce, jak i wielkość mają znaczenie przy wyborze metody (mastektomia, oszczędzająca).
Życzę mądrych, najlepszych dla mamy decyzji i pozytywnego myślenia, niezależnie od tego na jaką metodę się zdecydujecie  :0ulan:
Pozdrawiam  :-*
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline kk345

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #41 dnia: Lipca 23, 2019, 04:16:44 pm »
A czy w Polsce robi się w ogóle takie zabiegi, czyli jednoczesną rekonstrukcją? zaraz o tym poczytam

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #42 dnia: Lipca 23, 2019, 09:04:24 pm »
Robi się, teraz już w wielu ośrodkach. Miałam jednoczasówkę 8 lat temu (malutkie, ale dwa ogniska).
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #43 dnia: Lipca 23, 2019, 10:16:54 pm »
U nas na forum miała niedawno Maja. Teraz ma chemię.
Można już od dawna, ale nie proponują sami, bo droższe od mastektomii.
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline lulu

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 8007
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #44 dnia: Lipca 23, 2019, 10:31:28 pm »
Decyzję powinna podjąć mama, i taką, która da jej wewnętrzny spokój. Nie chcę się wymądrzać ale czasem po rekonstrukcji są problemy z badaniami, np. RM. Jedna z moich znajomych nawet chciała usunąć ekspander, bo przeszkadzał/uniemożliwiał badanie. Takie sprawy też trzeba przegadać z lekarzami.
31.12.2007 amputacja piersi prawej metodą Pateya
Carcinoma mammae, G2, ER+, PGR+, HER2-
Przez 5 lat kolejno Tamoksifen, Egistrozol, Mamostrol
Po ponad 7 latach rak piersi lewej
21.08.2015 amputacja piersi lewej
ER-, PR-, HER2+++
4xAC i rok Herceptyna