Autor Wątek: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia  (Przeczytany 15830 razy)

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #45 dnia: Lipca 23, 2019, 10:43:10 pm »
Przy RM przeszkadzał?? Może taczej przy mammografi?
Natalia

Offline kk345

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #46 dnia: Lipca 23, 2019, 11:16:55 pm »
Kurczę, za dużo tego...nawet jeśi mama sie zdecyduje na mastektomię z rekonstrukcją to jak ma walczyć o uznanie swoich decyzji, jeśli lekarz nie będzie współpracował?

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #47 dnia: Lipca 23, 2019, 11:38:51 pm »
Raczej będzie. Większość zdaje się na wybór lekarza, tylko nieliczni analizują sami. Każdy wybór lekarz, który jeśli coś narzuca, powinien uzasadnić, a pacjent ma prawo pytać. 
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline kk345

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #48 dnia: Lipca 23, 2019, 11:47:24 pm »
Dziękuję Wam, dałyście mi dużo do myślenia

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #49 dnia: Lipca 24, 2019, 09:15:47 am »
czasem po rekonstrukcji są problemy z badaniami, np. RM. Jedna z moich znajomych nawet chciała usunąć ekspander, bo przeszkadzał/uniemożliwiał badanie. Takie sprawy też trzeba przegadać z lekarzami.

Ale to nie jest norma, tylko wyjątkowe przypadki. Jest nas, również na tym forum, wiele zrekonstruowanych (nawet dwukrotnie 8) ) i nie narzekamy :)

Mnie ostatnio lekarz sam zaproponował jednoczasówkę. Gdyby tego nie zrobił, spytałabym o nią.
A gdyby nie chciał zrobić z jakichś nie do końca jasnych przyczyn, na pewno skonsultowałabym jeszcze z innym fartuchem.
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline lulu

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 8007
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #50 dnia: Lipca 24, 2019, 12:04:24 pm »
kk345 lekarz sobie może chcieć. Jeśli Twoja mam zdecyduje się na mastektomię, to lekarz sobie może pogwizdać. Decyzja należy do pacjenta.
31.12.2007 amputacja piersi prawej metodą Pateya
Carcinoma mammae, G2, ER+, PGR+, HER2-
Przez 5 lat kolejno Tamoksifen, Egistrozol, Mamostrol
Po ponad 7 latach rak piersi lewej
21.08.2015 amputacja piersi lewej
ER-, PR-, HER2+++
4xAC i rok Herceptyna

Offline lulu

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 8007
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #51 dnia: Lipca 24, 2019, 12:08:57 pm »
Hamaczku mi chodziło o RM płuc. Był problem, bo ekspander zakrywał część płuca. To była pacientka z przerzutami i to był problem.
31.12.2007 amputacja piersi prawej metodą Pateya
Carcinoma mammae, G2, ER+, PGR+, HER2-
Przez 5 lat kolejno Tamoksifen, Egistrozol, Mamostrol
Po ponad 7 latach rak piersi lewej
21.08.2015 amputacja piersi lewej
ER-, PR-, HER2+++
4xAC i rok Herceptyna

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #52 dnia: Lipca 24, 2019, 02:16:12 pm »
wybierając mastektomię unikniecie radioterapii (w zależności od stanu węzłów chłonnych i marginesów po operacji)
ale nie ma gwarancji, że nie będzie nawrotu choroby - po obu rodzajach operacji zdarzają się wznowy i mastektomia nie daje żadnej gwarancji, jedynie uniknięcie naświetlań

bardzo dobrym pomysłem jest - jeśli węzły są czyste - zrobienie jednoczasowej mastektomii z rekonstrukcją - a NA PEWNO jeśli nikt DO TEJ PORY nie mówił, że węzły są zajęte/podejrzane MUSI być zrobiona procedura węzła wartowniczego,
jeśli Wam tego nie powiedziano, to może nie robią tego u Was?

przepraszam, może pisałaś, ale nie znalazłam, gdzie to wszystko się ma odbyć?


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #53 dnia: Lipca 24, 2019, 02:45:43 pm »
Tak, procedura badania węzła wartowniczego!
Mnie wycięto w lokalnym szpitalu guzka i zaproponowano mastektomię z wycięciem wszystkich węzłów (o mozliwości zbadania wartownika nawet mnie nie poinformowano >:(, dobrze, że sama już o czymś takim wiedziałam), więc stamtąd zwiałam.

lulu, to nadal jednostkowe przypadki, nie reguła. Jestem pod kontrolą płucnego, od co roku robię zdjęcie - najpierw przed rekonstrukcjami, od 11 lat po - i na razie nigdy nie było problemu. Znaczy był raz, ale mylny obraz spowodował nie implant, tylko przeszczepiona brodawka (po dodatkowym badaniu to się wyjaśniło).
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline kk345

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #54 dnia: Lipca 24, 2019, 04:41:12 pm »
mag, jesteśmy pod opieką poznańskiego WCO. Co masz na myśli z procedurą węzła wartowniczego?

Próbuję to sobie podsumować: operacja oszczędzająca oznacza naświetlania, ale jak rozumiem rozmiar samej operacji jest dużo mniejszy i to byłby nasz (wątpliwy?) zysk?
A przy mastektomii z rekonstrukcją nie ma konieczności naświetlań? ale to cięższa operacja?

I przy żadnej z wersji nie mamy pewności uniknięcia nawrotu?




Offline lulu

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 8007
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #55 dnia: Lipca 24, 2019, 04:47:22 pm »
Czy będzie nawrót czy nie, to nikt nigdy nie wie.
31.12.2007 amputacja piersi prawej metodą Pateya
Carcinoma mammae, G2, ER+, PGR+, HER2-
Przez 5 lat kolejno Tamoksifen, Egistrozol, Mamostrol
Po ponad 7 latach rak piersi lewej
21.08.2015 amputacja piersi lewej
ER-, PR-, HER2+++
4xAC i rok Herceptyna

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #56 dnia: Lipca 24, 2019, 06:17:30 pm »
mag, jesteśmy pod opieką poznańskiego WCO. Co masz na myśli z procedurą węzła wartowniczego?

Próbuję to sobie podsumować: operacja oszczędzająca oznacza naświetlania, ale jak rozumiem rozmiar samej operacji jest dużo mniejszy i to byłby nasz (wątpliwy?) zysk?
A przy mastektomii z rekonstrukcją nie ma konieczności naświetlań? ale to cięższa operacja?

I przy żadnej z wersji nie mamy pewności uniknięcia nawrotu?

przed każdą operacją określa się na usg i palpacyjnie stan węzłów chłonnych,
gdy są podejrzane czasem robi się biopsję, by sprawdzić,
czasem widać od razu na usg, że są zajęte - wtedy przy operacji usuwa się po prostu węzły z dołu pachowego (ich ilość może być różna)

jeśli węzły nie są podejrzane nie usuwa się ich "na ślepo" - robi się procedurę węzła wartowniczego, czyli przed operacją znacznik wędruje pod pachę, by lekarz w czasie operacji usunął tylko węzeł wartowniczy - pierwszy na linii od piersi (czasem są to 2 lub nawet 3)
WCO w Poznaniu na pewno to robi,

co Wam o węzłach mówiono do tej pory? jeśli czyste, to wyżej pisałam o tym, co można zrobić

niestety, żadna operacja ani leczenie nie daje gwarancji na zdrowie


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline kk345

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #57 dnia: Lipca 24, 2019, 07:02:54 pm »
mag, wg dotychczasowych badań węzły są czyste.
Z pytań praktycznych: jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu oszczędzającym a jak to jest po mastektomii i rekonstrukcji? czy to duża różnica? czego mamy się spodziewać?

Jakie są reakcje organizmu na naświetlanie? Wiem, ze obie sprawy, o które pytam to indywidualna sprawa, ale może macie  jakieś ogólne uwagi? wskazówki?

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #58 dnia: Lipca 24, 2019, 07:17:16 pm »
po oszczędzającej powinna być najszybsza rekonwalescencja, bo cięcie jest niewielkie i wydłubują tylko kawałek piersi,
ale zdarza się np. długo utrzymujący się obrzęk, robią się w środku krwiaki,
albo nie dzieje się nic i jest super - tylko te naświetlania zostają...

po mastektomii troszkę może dłużej, bo jest dłuższa blizna, ubywa więcej ciała, ale potem nie ma już żadnych naświetlań, goi się rana i finito,

po rekonstrukcji jednoczasowej może być najtrudniej, bo w piersi pojawia się implant (lub ekspander, który potem trzeba wymienić na docelowy implant - to zależy od metody, jaką wybierze chirurg i wymiana to kolejna operacja, więc należy o to zapytać OD RAZU)
o implant na początku trzeba dbać, żeby nie przesuwał się do góry, nie wolno podnosił rąk zbyt wysoko - ale zaleta jest taka, że kobieta nie ma traumy, że straciła pierś no i nie ma naświetleń...

a naświetlania trwają koło miesiąca (codziennie oprócz soboty i niedzieli) i nie wolno naświetlanych miejsc moczyć,
osłabiają serce,
mogą mieć skutki uboczne w postaci białaczki (spotkałam tylko jeden taki przypadek), poparzeń, trudno gojących się ran, lub można je przejść śpiewająco i skóra szybko wraca do normy

ponieważ ja jestem po mastektomii i nie miałam naświetlań, a rekonstrukcję zrobiłam 6 lat po leczeniu, to wybrałabym mastektomię z rekonstrukcją,
chyba że utrata piersi nie będzie traumą - to mastektomię - głównie dlatego, by uniknąć radioterapii





rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline kk345

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #59 dnia: Lipca 24, 2019, 07:50:37 pm »
Rozumiem. Dziękuję Wam wszystkim, niesamowicie dużo się przy Was uczę, to bezcenne. Mam już spisaną długą listę pytań do lekarza, wizytę mamy 5 sierpnia. Muszę w międzyczasie porozmawiać z mamą, bo najważniejsze będzie, czego ona sama chce. Trudna rozmowa mnie czeka...