Autor Wątek: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia  (Przeczytany 15602 razy)

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #60 dnia: Lipca 24, 2019, 09:51:35 pm »
Próbuję to sobie podsumować: operacja oszczędzająca oznacza naświetlania, ale jak rozumiem rozmiar samej operacji jest dużo mniejszy i to byłby nasz (wątpliwy?) zysk?
A przy mastektomii z rekonstrukcją nie ma konieczności naświetlań?
To nie do końca tak, że po mastektomii (w tym jednoczasówce) nie ma naświetlań, czasem są, miałam za pierwszym razem chemię i radio. Wtedy, 16 lat temu, powiedziano mi (albo tak zrozumiałam ;) ), że z uwagi na młody wiek, bo guz pod względem T i G był średniaczek, hormonalnie ujemny, węzły czyste.
wybierając mastektomię unikniecie radioterapii (w zależności od stanu węzłów chłonnych i marginesów po operacji)
Dopiero po operacji tak naprawdę uzyskuje się kompletne wyniki badań i decyduje o dalszym leczeniu.

Nie miałam oszczędzającej, ale 1. zwykłą mastektomię i 2. mastektomię z jednoczasową rekonstrukcją - dla mnie rekonwalescencja po żadnej z nich nie była "bardziej".

Jeśli jednoczasówka, to faktycznie spytajcie, czy się będzie wiązać z jakąś jeszcze kolejną operacją, bo w tym wieku nie wiadomo, czy mama byłaby na nią gotowa, bo to jednak kolejna narkoza.
« Ostatnia zmiana: Lipca 24, 2019, 10:01:45 pm wysłana przez hamak »
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline kk345

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #61 dnia: Lipca 24, 2019, 11:31:38 pm »
Masz rację,musimy wziąć pod uwagę obciążenia narkozami, choć sercowo mama zdrowa i nie powinno być problemów.

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #62 dnia: Lipca 25, 2019, 12:20:45 am »
Mag, skórę po naświetlaniu mogłam moczyć. Brałam prysznic i myłam się szarym mydłem. Poparzeń skóry nie miałam, ale po skończonej radioterapii ponad miesiąc wychodziłam z zapalenia oskrzeli (lekarze nazwali je popromiennym). Podwyższone OB, stan podgorączkowy, kaszel długo się utrzymywały. Dopiero encorton wspomagający antybiotyk pomógł. Brałam go ponad miesiąc. Mam też wrażenie (nie pewność) że nie mogę głęboko oddychać. Naświetlaną miałam prawą stronę. Podobno ta na lewą szkodzić może sercu. Mnie nikt w trakcie, ani po nie badał serca, ale może te trudności z oddychaniem, mogły mieć z tym związek.
kk345 po naszych wszystkich wywodach, będziesz ekspertem w temacie
Trzymajcie się cieplutko z mamą
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline kk345

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #63 dnia: Lipca 25, 2019, 08:48:11 am »
dana, no będę ekspertem, to pewne, ale nadal nie wiedzącym, co zrobić...

Offline AniaM

  • Rozeznana
  • *
  • Wiadomości: 118
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #64 dnia: Lipca 25, 2019, 09:15:20 am »
Kk345 ja 9 lipca miałam amputację piersi z wartownikiem. Ostatni lek przeciwbólowy wzięłam w noc po operacji, narkozę (którąś już z kolei) przeszłam bez problemu, ćwiczę rękę i mam sprawną (praktycznie robię wszystko oprócz dźwigania) - zbieram się więc bez większych problemów. To tak na świeżo pooperacyjne odczucia. Czekam teraz na wynik bo może u mnie być radio ponieważ guz miałam głęboko (wyrżnęli mi prawie do żeber).
Trzymajcie się  :0ulan:
"My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano." GANDALF

Offline kk345

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #65 dnia: Lipca 25, 2019, 11:24:10 am »
Aniu, faktycznie na świeżo, dziękuję za Twój wpis. Zdrowia życzę i siły w walce dla Was wszystkich, dziewczyny!

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #66 dnia: Lipca 25, 2019, 07:16:33 pm »
hamaczku,
miałaś naświetlania po mastektomii przy czystych węzłach i czystych marginesach cięcia?
to dziwne


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #67 dnia: Lipca 27, 2019, 09:45:08 am »
Dokładnie tak. Operacja w moim wsiowym szpitalu, chemia w drugim, też na miejscu - no to tutaj, załóżmy, mogli się za bardzo nie znać :P, ale radio już w DCO i nikt mi tam po konsultacji tej radioterapii nie odradził ani nie odmówił.
« Ostatnia zmiana: Lipca 27, 2019, 09:47:09 am wysłana przez hamak »
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline AniaM

  • Rozeznana
  • *
  • Wiadomości: 118
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #68 dnia: Lipca 27, 2019, 06:08:10 pm »
kk345 zapomniałam dodać, że operację miałam we wtorek a w sobotę wypisali mnie do domu z "pieskiem" (dren z buteleczką), do którego też idzie się przyzwyczaić. Po tygodniu od operacji zabrali pieska i co parę dni jeżdżę na ściąganie chłonki - niebolesne.
Napisz jak tam rozmowa z mamą i jaką decyzje podjęłyście. Powodzenia i  :0ulan:
"My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano." GANDALF

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #69 dnia: Lipca 27, 2019, 06:19:30 pm »
Na przykładzie hamaczka widać, że lepiej dać więcej niż mniej, by gadzina nie wróciła (choć pewności i tak nigdy nie będzie). Ja miałam dwa węzły zajęte i też była radio. Wszystko w ZCO. Nie wpływałam zupełnie na to, jak mnie leczą. Co prawda chciałam z rekonstrukcją jednoczesną, ale w końcu (mimo iż implant już był sprowadzony) zrobili mastektomię, bo miała być na pewno radio. Teraz czytam, że robią jednoczasówkę, mimo pewności, że będzie radio. Ale ponad 13 lat temu zaproponowali inaczej.
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline kk345

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #70 dnia: Lipca 28, 2019, 01:09:17 pm »
Spotkanie z lekarzem mamy 5 sierpnia, tydzień przed przyjęciem do szpitala. Porozmawiam z nim wtedy o opcji mastektomii z rekonstrukcją- bo dzięki Waszym radom wiem, o co pytać. Jeśli będzie taka możliwość, to dogłębnie ją rozważymy, bo mimo rozleglejszej operacji i dłuższej rekonwalescencji wydaj mi się, ze warto powalczyć o brak naświetlań.
Operacja przypadnie na 12 albo 13 sierpnia, więc pewnie trochę dłużej mamę potrzymają w szpitalu, bo wypada akurat długi weekend sierpniowy...

Gdyby jednak naświetlania były potrzebne, to jak bardzo one osłabiają? Muszę się zorganizować logistycznie, załatwić rodzicom lokum blisko szpitala- więc jeśli mama będzie słaba, to odpada mieszkanie u nas, bo to 3 piętro...

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #71 dnia: Lipca 28, 2019, 01:25:46 pm »
Przeszłam naświetlanie i tak na prawdę nic nie odczuwałam.Ani osl1abienia ,albo jakiś innych problemów.Ponieważ od początku terapii wiedziałam,że lampy będą przygotowal1am skórę poprzez codzienne smarowanie olejem arganodwy.Poparzeń,ran nic nie miałam.dla mnie to była najłagodniejsza część terapi.
Natalia

Offline kk345

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #72 dnia: Lipca 28, 2019, 01:47:26 pm »
natalio, jak długo przygotowywałaś skórę?

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #73 dnia: Lipca 28, 2019, 02:12:54 pm »
KK345 będzie najlepiej przygotowanym towarzyszem chorego. Mama nie wie, jak ma skarb.
Też znosiłam dobrze radio i nie przygotowywałam się wcześniej.
Spokojnie mama wejdzie na III-cie piętro. Chyba, że mieszkanko malutkie i się nie pomieścicie. Bliskość osób najważniejsza. I nie musisz mamy wyręczać w drobnych pracach w domu. Z reszta sama zobaczysz. Pozdrawiam i uściskaj mamę  :-*
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: Rak piersi-diagnoza, szukam wskazówek dotyczacych leczenia
« Odpowiedź #74 dnia: Lipca 28, 2019, 03:37:42 pm »
natalio, jak długo przygotowywałaś skórę?
No trochę to trwało od listopada diagnozy do kwietnia ( chyba ) do operacji
Natalia