Autor Wątek: Brachyterapia  (Przeczytany 6303 razy)

Offline amado

  • SPA
  • Zakorzeniona
  • *****
  • Wiadomości: 3444
  • mój tekst
Brachyterapia
« dnia: Kwietnia 14, 2013, 07:40:57 pm »
Metoda leczenia raka piersi polegająca na umieszczeniu źródła promieniowania w guzie nowotworowym, w loży po nim lub w bezpośredniej okolicy guza.


diagnoza: rak piersi przewodowy inwazyjny G3 - 09.2005
operacja: mastektomia - 10.2005
chemioterapia: AC x 4, Taxol x 4
radioterapia
tamoxifen
arimidex

Offline madzia_61

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7342
  • raz na wozie raz pod wozem
Odp: Brachyterapia
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 15, 2013, 11:43:00 am »
Brachyterapia krok po kroku

    Zabieg przeprowadzany jest w warunkach sali operacyjnej w krótkim (10 – 20 minut) znieczuleniu ogólnym ze względu konieczność unieruchomienia pacjentki,
    po ułożeniu chorej w pozycji na plecach, skóra piersi przemywana jest środkiem dezynfekującym. Dokonuje się identyfikacji loży guza, którą pragniemy leczyć, za pomocą aparatu rtg lub USG,
    na skórze piersi umieszcza się płytkę stabilizującą, celem unieruchomienia i prawidłowej oraz precyzyjnej implantacji aplikatorów (igieł),
    pod kontrolą USG (lub rtg) następuje implantacja aplikatorów poprzez skórę do wnętrza piersi,
    kiedy aplikatory zostaną umieszczone w odpowiednim miejscu, wykonuje się serię skanów przy pomocy tomografii komputerowej i przesyła je do systemu planowania leczenia. Następnie lekarz we współpracy z fizykiem, ustala zindywidualizowany plan leczenia,
    właściwe leczenie promieniowaniem następuje w bunkrze Zakładu Brachyterapii. Aplikatory podłącza się do aparatu HDR lub PDR, który po opuszczeniu przez personel bunkra, przesyła do nich źródło promieniotwórcze. Chora może usłyszeć dźwięk aparatu przesuwającego źródło, ale powyższa procedura jest dla niej niewyczuwalna,
    personel zakładu cały czas monitoruje przebieg terapii i jest w stałym kontakcie wizualnym i słownym z pacjentką,
    po zakończonej brachyterapii, źródło automatycznie powraca do komory ochronnej aparatu HDR lub PDR a aplikatory mogą być rozłączone i usunięte. Pomimo, że właściwe leczenie promieniowaniem trwa tylko kilka minut, cała procedura zajmuje około 1,5 - 3 godzin (przygotowanie chorej, implantacja, planowanie),
    po kompletnej procedurze leczenia, pacjentka może wyjść do domu tego samego dnia. Promieniowanie jest emitowane jedynie w trakcie napromieniania w bunkrze. Pacjentka nie jest radioaktywna w momencie wypisania ze szpitala.
Ja miałam brachyterapie zaraz po skończonej radioterapii,podczas zabiegu byłam świadoma lecz mocno znieczulona morfiną,bólu nie czułam lecz długie przygotowania i leżenie bez ruchu przez 3 godziny nie należały do komfortowych,wyszłam do domu jeszcze tego samego dnia ,pierś bolała ,była lekko obrzęknięta ale dało się przeżyć.Po zabiegu miałam kontrole u lekarza onkologa który go wykonywał co 6 miesięcy przez 5 lat ale to w celach bardziej naukowych .
Rak przewodowy inwazyjny  G3 , Er i PGR ujemne, Her 2(-) ,T2NOMO
Operacja oszczędzająca 2005 r
Chemioterapia 6 AC  jednocześnie z radioterapią  17 dawek
Brachyterapia 
Leczenie: operacja CO Instytut ul.Wawelska Warszawa
Chemioterapia Szpital WSS -Józefów Radom
Radioterapia-brachyterapia ŚCO Kielc

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Brachyterapia
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 03, 2013, 11:06:27 am »
Madziu, dziękuję. Całe życie człowiek się uczy. To z pewnością dobra celowana terapia.  ztx
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline madzia_61

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7342
  • raz na wozie raz pod wozem
Odp: Brachyterapia
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 03, 2013, 12:32:23 pm »
Dana tez tak myślę ze miałam dużo szczęścia że trafiłam do ŚCO w Kielcach  i takie leczenie mi zastosowano ,wiem ze w innych ośrodkach nie jest to tak powszechne leczenie /stosuje się  miedzy innymi  po raku szyjki macicy ,prostaty ,raku piersi -operacja oszczędzająca /.
Rak przewodowy inwazyjny  G3 , Er i PGR ujemne, Her 2(-) ,T2NOMO
Operacja oszczędzająca 2005 r
Chemioterapia 6 AC  jednocześnie z radioterapią  17 dawek
Brachyterapia 
Leczenie: operacja CO Instytut ul.Wawelska Warszawa
Chemioterapia Szpital WSS -Józefów Radom
Radioterapia-brachyterapia ŚCO Kielc

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: Brachyterapia
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 23, 2015, 03:38:35 pm »
Ja tego typu bezpośrednie naświetlanie miałam zastosowane podczas operacji usuwania guza( tzn resztek jakie po nim zostały po chemii) Całej procedury nie widziałam bo byłam pod narkozą.
Natalia