Autor Wątek: Płynna biopsja i badanie chemiooporności/chemiowrażliwości EVA/PCD  (Przeczytany 1852 razy)

Offline braja

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 2898
Nie wiem gdzie i pod jakim tytułem to wkleić, to pomyślałam, że założę wątek. O płynnej biopsji już gdzieś chyba było, ale nie widzę jakoś wśród tych wątków.
Parę dziewczyn co się przez różne fora przewinęły robiło podobne testy, choć nie pamiętam niestety gdzie i za ile. Może zresztą były to inne badania niż opisane poniżej.

Natomiast chciałam tutaj wkleić przypadek, który pokazuje jak wiele cennego czasu i zdrowia możnaby często zaoszczędzić, gdyby taka procedura była dostępna standardowo. Nie rozszyfrowałam jeszcze z jakiego kraju jest lekarz, jego blog jest po angielsku, więc podejrzewam, że Amerykanin:
 
https://www.nagourneycancerinstitute.com/blog/complete-response-in-triple-negative-breast-cancer-treatment

Trafiła do niego pacjentka z potrójnie ujemnym rakiem piersi. Zgodnie ze swoim przekonaniem statystycznym lekarz chciał jej podac schemat Carboplatyna z Gemcitabiną (czy w Polsce się w ogóle taki schemat stosuje? 🙄 ). Pacjentka jednak poszła w zaparte, że najpierw zrobi testy a potem chemia, bo chciała mieć leczenie jak najbardziej skuteczne dla jej rodzaju raka. I ku zdumieniu doktora- miała świętą rację! W jej konkretnym przypadku badanie pokazało, że skutecznym schematem będzie Karboplatyna i Taxotere. Już pierwszy wlew rozwalił raka w strzępy, po 6 operacja nie wykazała ani jednej komórki nowotworowej.

rak piersi przewodowy inwazyjny i nieinwazyjny, G3, T3N2a, potrójnie ujemny
zajęte 7 węzłów
chemia przedoperacyjna 4 AT 
mastektomia radykalna luty 2012
chemia pooperacyjna 4 TAC
radioterapia