Autor Wątek: nietypowo - prawda czy kłamstwa? czy takie leczenie istnieje?  (Przeczytany 2498 razy)

Offline Terisa

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 1
nietypowo - prawda czy kłamstwa? czy takie leczenie istnieje?
« dnia: Grudnia 11, 2019, 11:27:19 pm »
Dzień dobry, mam nietypową sprawę. Podejrzewamy w rodzinie, że jedna z kobiet kłamie na temat swojej choroby. To osoba bardzo egocentryczna, lubiąca być w centrum uwagi i mamy podstawy podejrzewać, że zmyśla na temat swojego stanu zdrowia.
Moje pytanie jest takie, czy to co przeczytacie poniżej ma sens?
Ta osoba ma 30 lat. Twierdzi, że choruje na raka piersi, ale nie zgadza się na wspólną wizytę u lekarza. Podobno miała operację usunięcia guza, ale nie pozwoliła się odwiedzić w szpitalu. Po operacji podobno miała chemię w tabletkach którą brała w domu parę tygodni, ale nie wypadły jej włosy bo ponoć ta chemia w tabletkach tego nie powoduje. Parę miesięcy po tym leczeniu podobno miała pobierany szpik, żeby sprawdzić, czy chemia zadziałała. Zapytana u jakiego się leczy lekarza twierdzi, że u hematologa.
Czy to w ogóle się kupy trzyma? Pomóżcie proszę. W rodzinie panuje chaos z tym tematem, starsi członkowie rodziny się zamartwiają, młodsi wkurzają, ciągle tylko o tym mowa, a nikt nic nie wie. Ja się na tym nie znam ale mi tutaj te fakty nie pasują. Co sądzicie?

Offline betty

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3944
Odp: nietypowo - prawda czy kłamstwa? czy takie leczenie istnieje?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 12, 2019, 04:08:26 pm »
Nie słyszałam, żeby któraś z nas brała chemię w tabletkach. Zwykle jest czerwona i taxany, a tu wypadania włosów nie da się uniknąć.
Nie słyszałam też, aby po leczeniu pobierano komuś szpik do badania😲
I hematolog to jest lekarz chorób krwi, nie onkolog od piersi.

2004 - mastektomia, docinka węzłów, 6 AC, hormonoterapia
2008 - rekonstrukcja (ekspander)
2015 - wznowa: 19 x paclitaxel, wycinka do samiuśkich żeber, wycinka narządów rodnych, 22 naświetlania, hormonoterapia,

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: nietypowo - prawda czy kłamstwa? czy takie leczenie istnieje?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 12, 2019, 04:24:23 pm »
Mój mąż miał chemię w tabletkach( niestety nie pamiętam nazwy) włosy jednak utracił.Jeżeli był badany szpik kostny,to może nie rak piersi ,tylko białaczka ( tzw szpikowa( chyba tak się nazywa??)
Natalia

Offline lulu

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 8007
Odp: nietypowo - prawda czy kłamstwa? czy takie leczenie istnieje?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 12, 2019, 05:00:19 pm »
Jeśli konfabuluje to źle się zabrała do tego. Usunięcie guza i chemia w tabletkach to ma sens. Wbrew pozorom tamoksifen, który część z nas brała/bierze to też chemia. Pobranie szpiku to działanie przy białaczke i szpiczaku. Jeśli mieliście dość systematyczny kontakt z tą osobą, to raczej mało możliwe aby nikt nie zauważył gorszej kontycji/wyglądu, a taki jest nawet po usunięciu guza. Ja w bardzo prosty sposób "zmusiłabym" ją do powiedzenia prawdy. Po prostu zakwestionowałabym jej prawdomówność. Albo to prawda i wtedy niech pokaże wynik histopatu albo niech idzie się leczyć u psychiatry.
 
31.12.2007 amputacja piersi prawej metodą Pateya
Carcinoma mammae, G2, ER+, PGR+, HER2-
Przez 5 lat kolejno Tamoksifen, Egistrozol, Mamostrol
Po ponad 7 latach rak piersi lewej
21.08.2015 amputacja piersi lewej
ER-, PR-, HER2+++
4xAC i rok Herceptyna

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: nietypowo - prawda czy kłamstwa? czy takie leczenie istnieje?
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 12, 2019, 07:00:32 pm »
Chyba najprościej byłoby poprosic o kartę ze szpitala bądż od onkologa   tlumacząc , ze ktos chce porownac, skonsultować  diagnozę i sposób leczenia.
Chemia w tabletkach jest , nie wiem czy w tym przypadku .Kurcze nie można wprost zapytac - jaka diagnoza, konkretne leczenie ,zaproponowac towarzyszenie w wizycie lekarskiej?
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: nietypowo - prawda czy kłamstwa? czy takie leczenie istnieje?
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 12, 2019, 11:00:53 pm »
może warto zapytać o szczegóły?
pierwsze pytanie jakie bym zadała:
- czy miała operację oszczędzającą czy mastektomię?

jeśli miała mastektomię, to musi nosić protezę piersi, to widać, wystarczy dobrze patrzeć,
a jeśli powie, że miała oszczędzającą, to nie ma zmiłuj - każdy po takiej operacji ma radioterapię, a towizyty w szpitalu, 25 razy, codziennie od poniedziałku do piątku



rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline lulu

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 8007
Odp: nietypowo - prawda czy kłamstwa? czy takie leczenie istnieje?
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 12, 2019, 11:42:03 pm »
Magda tam niby miało być usunięcie guza (jest o tym w poście).
31.12.2007 amputacja piersi prawej metodą Pateya
Carcinoma mammae, G2, ER+, PGR+, HER2-
Przez 5 lat kolejno Tamoksifen, Egistrozol, Mamostrol
Po ponad 7 latach rak piersi lewej
21.08.2015 amputacja piersi lewej
ER-, PR-, HER2+++
4xAC i rok Herceptyna

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: nietypowo - prawda czy kłamstwa? czy takie leczenie istnieje?
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 13, 2019, 10:45:01 pm »
no widzisz lulu, gapa ze mnie, nieuważnie czytam  :P

w takim razie powinna mieć radioterapię - jak pisałam wyżej


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich