Autor Wątek: USG piersi  (Przeczytany 15819 razy)

Offline b_angel

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 5707
  • przewróciło się, niech leży
    • Amazonka_klub
USG piersi
« dnia: Kwietnia 16, 2013, 01:38:51 pm »
Jest to metoda obrazowa badania z użyciem ultradźwięków. W diagnostyce chorób piersi zajmuje ona coraz ważniejsze miejsce, nie tylko ze względu na swą niewątpliwą wartość diagnostyczną ale również dlatego, że jest to metoda nieinwazyjna, bezbolesna i całkowicie bezpieczna (można ją stosować również u kobiet w ciąży i karmiących).
Przygotowanie do badania
 - badanie to nie wymaga specjalnych przygotowań, najlepiej je jednak wykonać w pierwszej fazie cyklu miesięcznego
 - nie zaleca się stosowania dezodorantów, talku, balsamu ani kremów na okolice górnej połowy ciała przed badaniem
 - konieczne jest dostarczenie poprzednich wyników badań dotyczących piersi (mammografii, USG, biopsji) wraz z dokumentacją zdjęciową - jeśli takie badania były już wykonywane oraz wypisów ze szpitala, jeśli miały miejsce jakieś zabiegi operacyjne piersi.
Przebieg badania
 Badanie wykonuje się w pozycji leżącej lub siedzącej z rękoma uniesionymi za głowę.
 Lekarz, po uprzednim nałożeniu na powierzchnię piersi żelu sprzęgającego, przy użyciu głowicy (sondy) ultradźwiękowej ogląda i ocenia na monitorze poszczególne struktury gruczołu piersiowego oraz ewentualne zmiany patologiczne. Następnie ocenia węzły chłonne dołów pachowych.
 Obraz widoczny na ekranie monitora można w każdej chwili badania zarejestrować na taśmie video, papierze termoczułym, filmie rentgenowskim, nośnikach elektronicznych.
Wskazania do wykonania USG piersi
 - jako badanie profilaktyczne głównie u kobiet przed 40 rokiem życia
 - jako badanie uzupełniające po mammografii, kiedy ze względu na bogatogruczołową "gęstą" budowę piersi obraz mammograficzny jest mało czytelny
 - w przypadku obecności wyczuwalnych palpacyjnie guzków i zgrubień w piersiach, dla zróżnicowania charakteru zmiany - badanie USG pozwala na określenie czy jest to guz lity, wymagający dalszej diagnostyki czy płynowy (torbiel)
 - przy obecności klinicznych objawów zapalenia gruczołu piersiowego zwłaszcza przy podejrzeniu ropnia
 - w trakcie hormonoterapii
 - jako badanie z wyboru u kobiet w ciąży
 - u kobiet karmiących (możliwość wystąpienia tzw. torbieli mlecznej)
 - w przypadku obecności wycieku z brodawki sutkowej
 - po urazach piersi - możliwość powstania krwiaka
 Małą skuteczność diagnostyczną USG piersi obserwuje się u kobiet z tzw. tłuszczowym typem budowy piersi, w tym przypadku badaniem z wyboru jest mammografia
http://www.przychodnia24.com/kzk/kzk_usg_piersi
      Ważną rzeczą jest nie to, co się da­je, ale to, z cze­go się ustępuje.   C.R. Zafon

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: USG piersi
« Odpowiedź #1 dnia: Września 14, 2017, 04:43:06 pm »
Kobieta 41 lat, rok temu i w poprzednich latach usg nic nie pokazywało, dziś - w prawej piersi guz 1 cm BIRADS IVa, w drugiej 0,4 cm - BIRADS III.
Pani radiolog powiedziała pacjentce, że ten w prawej piersi to jest na pewno guz (nie mam pewności, czy wyraziła się "rak") nieoperacyjny (!), bo jest bardzo głęboko (!).
Uważam, że to jakaś bzdura >:(, skąd ona może to wiedzieć >:( I czemu nie napisała BIRADS V, skoro taka pewna >:(
Czy się mylę?


Pacjentka to moja przyjaciółka, załamana i wręcz nieprzytomna po badaniu z przerażenia - to nic, że wie, ile i jak żyję po raku :(, dziś jest w szoku, niby słuchała, co mówię, ale powtórzyła kilka razy: "Ale ona powiedziała, że jest nieoperacyjny". Rozumiecie mój wkurw? >:(
« Ostatnia zmiana: Września 14, 2017, 04:51:08 pm wysłana przez hamak »
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: USG piersi
« Odpowiedź #2 dnia: Września 14, 2017, 04:48:58 pm »
Od kiedy radiolog wydaje diagnozę ? Moja zmiana też była bardzo głęboko.Kurczę tylko wziąć i opierniczyć . ::((
Natalia

Offline lulu

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 8007
Odp: USG piersi
« Odpowiedź #3 dnia: Września 14, 2017, 05:11:06 pm »
Hamak pokaż jej nasze wpisy. Ta lekarka to debilka. Mój radiolog dając mi mój wynik (na pewno wiedział co to jest, sam po raku) powiedział tylko, abym nie lekceważyła tego, i tyle.
31.12.2007 amputacja piersi prawej metodą Pateya
Carcinoma mammae, G2, ER+, PGR+, HER2-
Przez 5 lat kolejno Tamoksifen, Egistrozol, Mamostrol
Po ponad 7 latach rak piersi lewej
21.08.2015 amputacja piersi lewej
ER-, PR-, HER2+++
4xAC i rok Herceptyna

Offline renifer

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1536
Odp: USG piersi
« Odpowiedź #4 dnia: Września 14, 2017, 06:08:54 pm »
Hamaczku, najpierw trzeba biopsję zrobić. Ale. Mój guzek był bardzo głęboko i była obawa o niezachowanie marginesu, i dlatego najpierw podali mi chemię. Ponieważ szału nie zrobiła, wycięli mi kawałek mięśnia, a koniec końców okazało się że margines miał chyba z 5 cm. Tyle że mi robili też rezonans, żeby to ocenić.
Rak piersi przewodowy inwazyjny wieloogniskowy, hormonozależny, HER-ujemny, G1 (T1cN1aM0)
chemioterapia przedoperacyjna:  FEC, Taxotere
mastektomia prawostronna: 05.2014
radioterapia, hormonoterapia (Nolvadex, Zoladex)

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: USG piersi
« Odpowiedź #5 dnia: Września 14, 2017, 07:05:03 pm »
Też miałam głęboko. Nikt nigdy mi nie  powiedział, że nieoperacyjna. Zaczęli od chemii, bo uznali że zaawansowany
Natomiast mam koleżankę, która nie dość, że miała głęboko, to jeszcze rak odnóżami pchał się na żebra. Miała mastektomię.
Może tej lekarce chodziło o to, że nie da się wyłuskać samego guza, a nie że nie można wyciąć, a koleżanka w nerwach nie dokładnie zrozumiała, a lekarka chciała być nadgorliwa i weszła w rolę innego lekarza
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: USG piersi
« Odpowiedź #6 dnia: Września 14, 2017, 08:47:30 pm »
Leczyłam się dawno, nie wiem, jak to teraz jest: czy z takim opisem usg lekarz (który? rodzinny/onkolog? nasz wspólny pierwszy kontakt się nie odzywa, prawdopodobnie na urlopie gdzieś daleko jest) może już założyć DILO?
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline lulu

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 8007
Odp: USG piersi
« Odpowiedź #7 dnia: Września 14, 2017, 08:49:55 pm »
Mnie, w 2015 r., po wyniku mammografii założyli DILO.
31.12.2007 amputacja piersi prawej metodą Pateya
Carcinoma mammae, G2, ER+, PGR+, HER2-
Przez 5 lat kolejno Tamoksifen, Egistrozol, Mamostrol
Po ponad 7 latach rak piersi lewej
21.08.2015 amputacja piersi lewej
ER-, PR-, HER2+++
4xAC i rok Herceptyna

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: USG piersi
« Odpowiedź #8 dnia: Września 14, 2017, 09:06:07 pm »
Obydwie zmiany, wg mej wiedzy, kwalifikują się do pogłębionej diagnostyki, ale pewne jest, że na podstawie samego obrazu usg nie można stwierdzić co to jest. O to miałam kiedyś ostre starcie z radiolog (kobietą) w moim ośrodku. Pamiętasz, jak mi pobierali z robionego cycka? i dlatemu skończyłam to_to badać w G-cach. Ale mimo wszystko i od niej nie padły wtedy słowa co to jest, tylko, że trzeba dalej wyjaśniać. Od tego momentu, mam chyba jakiś wpis w kartotece.
Wbij to jakoś koleżance w łepetynę, ale niepokój został zasiany, ot konowalstwo  >:(

A że głęboko, to raz że, że przedwcześnie feruje wyroki, a dwa, znam wiele, które miały głęboko i wszystko się dało, jeszcze raz, wrrr... >:( 
« Ostatnia zmiana: Września 14, 2017, 09:10:05 pm wysłana przez Mirusia »

Offline roza3

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4908
Odp: USG piersi
« Odpowiedź #9 dnia: Września 15, 2017, 10:12:38 am »
a ja bym chyba wolała mieć zasiany niepokój, żeby czegoś nie zaniedbać i szybko działać
niż być fałszywie uspokojona
na moim pierwszym usg jest napisane przez radiologa........."..najpewniej gruczolakowłokniak.....kontrola za 3 miesiące"
a za 3 m-ce to ja już byłam po mastektomii i drugiej chemii....a rak już w czasie tego usg siedział w węzłach
::((
2005-mastectomia piersi prawej, carcinoma ductale invasivum, G II, Bloom II, 13 węzłów usuniętych, w 2 przerzut, chemioterapia, trójujemna
2015-mastectomia piersi lewej-profilaktyczna z powodu brca1

Offline betty

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3944
Odp: USG piersi
« Odpowiedź #10 dnia: Września 15, 2017, 02:45:47 pm »
Pierwsze gówno miałam dość płytko.
Ale wznowa umiejscowiła mi się i w skórze i pod ekspanderem.
Doktor wszystko ładnie ciachnął razem z całym mięśniem.
Mówił, że było blisko do żeber, ale jakoś się udało.

Hamak, daj dziewczynie poczytać co tu napisałyśmy.
A bez biopsji to jak dla mnie badanie na oko.
2004 - mastektomia, docinka węzłów, 6 AC, hormonoterapia
2008 - rekonstrukcja (ekspander)
2015 - wznowa: 19 x paclitaxel, wycinka do samiuśkich żeber, wycinka narządów rodnych, 22 naświetlania, hormonoterapia,

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: USG piersi
« Odpowiedź #11 dnia: Września 15, 2017, 03:23:51 pm »
Wszystko z forum jej zrelacjonowałam. Ma już zieloną kartę. Zobaczymy, na kiedy da się umówić wizytę u onków. W razie co ja CIENKĄ igłę jej odradzam, szkoda czasu na badanie fifty/fifty.
Jeszcze raz wielkie dzięki :-*
.
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: USG piersi
« Odpowiedź #12 dnia: Września 15, 2017, 03:28:07 pm »
Tu nie chodzi o zasianie niepokoju ,mnie przy pierwszym USG zrobionym w Polsce lekarz powiedział,że to zmniana złośliwa .Nie mówił tylko nic o sposobie leczenia.Od tego są onkolidzy chirurdzy specjaliści.
Natalia

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: USG piersi
« Odpowiedź #13 dnia: Września 15, 2017, 03:52:13 pm »
Właśnie. I nie rozumiem też, dlaczego pisząc IVa, mówi się pacjentowi, że to NA PEWNO nowotwór. To nierzetelne.
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline amma23

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: USG piersi
« Odpowiedź #14 dnia: Września 22, 2017, 11:46:23 am »
Czy to, że badanie powinno się robić w pierwszej fazie cyklu jest bardzo istotne?
Jakie to ma znaczenie na wpływ badania?