Autor Wątek: Do czego przydaje się stopień niepełnosprawności  (Przeczytany 70082 razy)

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Do czego przydaje się stopień niepełnosprawności
« dnia: Kwietnia 16, 2013, 09:18:48 pm »
Osoby, które otrzymały orzeczenie o stopniu niepełnosprawności mogą skorzystać z uprawnień  ułatwiających im funkcjonowanie w codziennym  życiu  i w pracy:
PRACA
- możliwość uzyskania odpowiedniego zatrudnienia,
- uprawnienia związane z aktywizacją zawodową,
- uprawnienia związane z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej,
- uprawnienia pracownika niepełnosprawnego: zmniejszony czas pracy, dodatkowy urlop wypoczynkowy, dodatkowa
  przerwa, płatne zwolnienia z pracy, pomoc asystenta,
REHABILITACJA
- możliwość uczestniczenia w warsztatach terapii zajęciowej,
- możliwość uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym,
CODZIENNE ŻYCIE
- dofinansowanie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze i pomoce techniczne, ułatwiające funkcjonowanie danej osoby,
- usługi socjalne, opiekuńcze, terapeutyczne i rehabilitacyjne świadczone przez instytucje pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki,
- uprawnienia do zasiłku pielęgnacyjnego i innych świadczeń rodzinnych oraz do zasiłku stałego z pomocy społecznej,
- ulgi w podatkach,
- zniżki w komunikacji,
- karta parkingowa,
- zwolnienie z opłat radiowo-telewizyjnych 

Ulgi i przywileje uzależnione są od rodzaju stopnia niepełnosprawności.
To, że przepisy stanowią o w/wym ulgach i uprawnieniach, nie oznacza, że zawsze je otrzymamy
.

« Ostatnia zmiana: Kwietnia 17, 2013, 01:16:15 pm wysłana przez b_angel »
operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline ganna

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Do czego przydaje się stopień niepełnosprawności
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 19, 2013, 11:12:08 am »
Tojka,
 a jak podchodza do stopnia niepełnosprawnosci w pracy? Mam stopień umiarkowany od 2 lat i nie zgłosiłam tego w pracy. Trochę się boję, że mnie zwolnią...Przy ostatnich redukcjach poleciały właśnie 2 osoby z grupą inwalidzką..

Offline madzia_61

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7342
  • raz na wozie raz pod wozem
Odp: Do czego przydaje się stopień niepełnosprawności
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 19, 2013, 11:52:17 am »
no właśnie i tu zaczyna się problem ,można sobie do kieszeni wsadzić orzeczenie /i wtedy problemu nie ma/ ,wielu przypadkach   pracownik z niepełnosprawnością jest kulą u nogi ,tak samo jak zatrudniać niepełnosprawnego pracownika musi się opłacać pracodawcy/zwrot kosztów przez pefron za jakieś urządzenia ,maszyny/ no i trzeba mieć umiarkowany stopień ,lekki to nie wiem po jest a ze znacznym raczej nie można pracować /no jeśli w zakładzie pracy chronionej /.Ale są pracodawcy że honorują orzeczenia i się do nich przychylają/ale to raczej w budżetówce czy w państwowych instytucjach/.
Rak przewodowy inwazyjny  G3 , Er i PGR ujemne, Her 2(-) ,T2NOMO
Operacja oszczędzająca 2005 r
Chemioterapia 6 AC  jednocześnie z radioterapią  17 dawek
Brachyterapia 
Leczenie: operacja CO Instytut ul.Wawelska Warszawa
Chemioterapia Szpital WSS -Józefów Radom
Radioterapia-brachyterapia ŚCO Kielc

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Do czego przydaje się stopień niepełnosprawności
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 19, 2013, 12:18:29 pm »
Pracuję w budżetówce ze znacznym stopniem (choć pewnie już niedługo ze znacznym). Nie biegam, nie dźwigam, pracuję krócej niż 8 godzin dziennie, więc mam dostosowane warunki pracy o tyle, że nie mam dyżurów podczas przerw (żeby się w razie czego nie szarpać z młodzieżą ;) ). Nie miałam problemu ze zwolnieniem od pracy, żeby iść do onka na zoladex (zabieg leczniczy w końcu), tylko na papierku/zaświadczeniu musiałam mieć wpisaną godzinę (mój doktor pisał: 8-13).
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline ganna

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Do czego przydaje się stopień niepełnosprawności
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 19, 2013, 03:04:52 pm »
Wiem, że bedąc zarejestrowaną jako inwalida nie mogę zostawać na nadgodziny ani dyzurować np. w soboty. A to juz utrudnia mojemu szefowi życie. Nie mówić już o tym,że się krócej pracuje..
Miałam nadzieję, że niepełnosprawny jest choc trochę chroniony przed redukcjami. Ale chyba nie... Nie bardzo wiem co zrobić...

Offline b_angel

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 5707
  • przewróciło się, niech leży
    • Amazonka_klub
Odp: Do czego przydaje się stopień niepełnosprawności
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 19, 2013, 03:11:08 pm »
a to nie jest tak
 ??? że jako osoba niepełnosprawna musisz wyrazić zgodę na pracę w nocy lub powyżej 7 godzin

ja co prawda pracuję w szkole ale jak mamy radę to zawsze czas pracy przekracza mi 8 godzin ... albo jak jadę na wycieczkę z dziećmi to też przekraczam ....
      Ważną rzeczą jest nie to, co się da­je, ale to, z cze­go się ustępuje.   C.R. Zafon

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Do czego przydaje się stopień niepełnosprawności
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 19, 2013, 03:31:14 pm »
To prawda - lekarz medycyny pracy pytał, czy chcę, żeby pisać, że mogę mieć nadgodziny.
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline ganna

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Do czego przydaje się stopień niepełnosprawności
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpnia 19, 2013, 03:54:12 pm »
No to może warto ??? Nie bac sie i do przodu ;)

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Do czego przydaje się stopień niepełnosprawności
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpnia 19, 2013, 07:10:17 pm »
Może ja się na coś przydam  :)

Ganno, stopień niepełnosprawności (są trzy: lekki, umiarkowany i znaczny) to co innego niż grupa inwalidzka. O grupie orzeka ZUS, zaś o stopniu orzecznik przy Urzędzie Miasta, Gminy, itp. Wprawdzie one w jakimś tam stopniu sobie odpowiadają, ale idą odrębnymi "torami" i ja akurat przy tych ZUS-owskich nie jestem mocna.

Z tego co zrozumiałam to masz umiarkowany st. niepełnosprawności.
Zatem jeżeli masz oprócz tego opinię lekarza medycyny pracy, że możesz pracować do siedmiu godzin, to tyle powinnaś pracować. Więcej, wszelkie nadliczbowe, nocne, wyjazdy, tylko za Twoją pisemną zgodą.

Oczywiście w praktyce mając takie orzeczenie, pracujemy nie raz dłużej. Chętny pracodawca będzie respektował warunki orzeczenia, ale my też musimy iść na ustępstwa.
I nikt nikogo nie będzie z tego tyt. ścigał.

Oprócz tego masz dodatkowo 10 dni urlopu wypoczynkowego + 21 dni na rehabilitację sanatoryjną (tu był kiedyś u nas spór, czy też np. na wyjazd z prewencji, moim zdaniem tak) + każde Twoje wyjście do jakiegokolwiek lekarza niekoniecznie do onka, do sklepu, np. po protezę, na dzienną rehabilitację, która trwa przez 21 dni, codziennie mniej więcej od 1 do 3 godzin, którego nie możesz załatwić poza godzinami swojej pracy masz 100% płatne i nie odrabiasz tego. Podkreślam jest to plus, a nie łącznie.
Np. idąc do lekarz piszesz sobie, "że taka a taka była tam i tam i lekarz Ci podbija". Przy czym takie wyjście może oznaczać nawet cały dzień pracy. Idąc na reh. dzienną, przedkładasz w kadrach skierowanie na nią i określasz w jakich godzinach Cię nie będzie w zw. z tym.

Ja miałam trzy lata takie orzeczenie. Przedłożyłam i było w pełni respektowane, a korzystałam zwłaszcza z wyjść do lekarza i na dzienną reh. Przy czym też pracuję w budżetówce.
Ale znam dziewczyny, zatrudnione w spółkach, czy prywatnych firmach,które respektowały orzeczenie. Inne zaś nie. Znam natomiast też laski ze swojego miejscowego Oddziału NFZ i dużego szpitala, gdzie nie respektują.
Tak więc co kraj to obyczaj  :)

Jeśli mogę radzić to warto się zastanowić, czasami pogadać z pracodawcą. Ja zapytałam i usłyszałam, że mam dawać.
Oni też zyskują w postaci niemałych ulg w składkach na PFERON. Teraz przez rok miałam lekki, który mi kompletnie nie dawał już nic, natomiast mojej fabryce
i owszem  :)
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 19, 2013, 07:20:26 pm wysłana przez MIRUSIA6625 »

Offline ganna

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Do czego przydaje się stopień niepełnosprawności
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpnia 19, 2013, 07:38:44 pm »
Dzieki za wyczerpującą odpowiedz :) To spróbuję :)
Pozdrawiam

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Do czego przydaje się stopień niepełnosprawności
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpnia 19, 2013, 07:46:05 pm »
Proszę bardzo  :)

Mam na swoje potrzeby pracownicze opinię radcy prawnego na temat co nam przysługuje. Jeśli będziesz miała problemy u siebie z interpretacją przepisów jestem w stanie na Twój adres e-mailowy zeskanować ją. Oczywiście zakrywszy przed tym dane. Myśmy to stosowały z dziewczynami i skutkowało. Jeśli dają uprawnienie warto z niego korzystać. Powodzenia  :) 

Offline ganna

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Do czego przydaje się stopień niepełnosprawności
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpnia 19, 2013, 07:48:43 pm »
 :)

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: Do czego przydaje się stopień niepełnosprawności
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpnia 19, 2013, 07:51:00 pm »
Jeśli mogę radzić to warto się zastanowić, czasami pogadać z pracodawcą. Ja zapytałam i usłyszałam, że mam dawać.
Oni też zyskują w postaci niemałych ulg w składkach na PFERON.
MIRUSIA sie rozpisała, ToJa ino dodam, że faktycznie warto pogadać z szefem nt. swojego orzeczenia.
Ja zrobiłam tak: umówiłam się na rozmowę z szefową, wzięłam ze sobą orzeczenie i rozporządzenie w sprawie zatrudniania niepełnosprawnych.
W rozporządzeniu zakreśliłam wszystkie przysługujące mi ulgi jak również korzyści dla pracodawcy.
Poszłam na ustępstwo: będę pracować normalnie (8h), podpiszę, że mogę nadgodziny (nie częściej niz 2 g tygodniowo), zrezygnuję z dodatkowej przerwy na gimnastykę, będę się starała jak najrzadziej chodzić do lekarza w godzinach pracy.
Natomiast nie odpuściłam: 10 dni dodatkowego urlopu i 21 dni na rehabilitacje sanatoryjną.

Dyrekcja przeanalizowała za i przeciw, no i orzeczenie zostało zarejestrowane w moich "pracowych" dokumentach.
Wilk syty i owca cała  :D
Ale to było dawno temu i krótko.
Od dwóch lat mam lekki, a w styczniu 2014 chcą mi zabrac i to  ::((





operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Do czego przydaje się stopień niepełnosprawności
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpnia 19, 2013, 07:51:13 pm »
Jeszcze, pisząc o tym plus, miałam na myśli, że przysługują wszystkie te dni wolne z osobna. Nie konsumują się  :)

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Do czego przydaje się stopień niepełnosprawności
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpnia 19, 2013, 07:53:27 pm »
I o to w tem wszyćkim chodzi, aby dwie strony były zadowolnione  :)

A tera zmykam, bo mnie co niektórzy zabijom, jak doczytajom  xcv