Autor Wątek: Do czego przydaje się stopień niepełnosprawności  (Przeczytany 70071 razy)

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Do czego przydaje się stopień niepełnosprawności
« Odpowiedź #30 dnia: Września 14, 2013, 08:45:37 pm »
He, he, he......., no właśnie  :)

Offline ganna

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Do czego przydaje się stopień niepełnosprawności
« Odpowiedź #31 dnia: Września 17, 2013, 07:16:30 pm »
:)
Mirusiu, czy mogłabys mi przesłac opinię tego Radcy prawnego? Moj e-mail( annaglejzer@o2.pl)
Byłam dzisiaj w kadrach i dostałam 10 dni urlopu dodatkoweg i dni na rehabilitacje ale razem nie mogą przekraczać 21 dni ( czyli 10 dni urlopu i 11 dni na rehabilitację) a nie 21 i 10.
Przyznam sie,że trochę się pogubiłam.
Chciałam pojechać w ramach tych dni na prewencje rentową do Inowroclawia ale turnus trwa 24 a dni mam 21. Muszę w związku z tym wziąć jeszcze 3 dni z urlopu wypoczynkowego. Panie nie potrafią mi powiedzieć czy sobota i niedziela wlicza się do tego.

Offline b_angel

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 5707
  • przewróciło się, niech leży
    • Amazonka_klub
Odp: Do czego przydaje się stopień niepełnosprawności
« Odpowiedź #32 dnia: Września 17, 2013, 07:30:42 pm »
10 dni to jest urlop wypoczynkowy a 21 dni to jest "zwolnienie od pracy z prawem do zachowania wynagrodzenia"
[/size]http://www.sprawni-niepelnosprawni.pl/pl/artykuly/kw/uprawnienia_on/uprawnienia_on/0/41


[/size]3. Dodatkowy urlop

Pracownik, który posiada orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Zatem wymiar urlopu przysługującego osobie niepełnosprawnej o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ostatecznie wynosi:
[/size]
    • 30 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
    • 36 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
    • [/size]
      Należy pamiętać, że prawa do dodatkowego urlopu wypoczynkowego nie nabywa się z dniem uzyskania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności tylko dopiero po przepracowaniu 1 roku od dnia uzyskania wspomnianego orzeczenia (daty wydania orzeczenia).

      Jeżeli osoba niepełnosprawna pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy to ilość przysługujących jej dni urlopu ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika zgodnie z zasadami Kodeksu pracy.

      Warto wiedzieć, że:
      [/size]
    • urlop dodatkowy nie przysługuje pracownikom niepełnosprawnym, którzy na podstawie odrębnych przepisów korzystają z urlopu dodatkowego lub urlopu w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych (np. nauczyciele czy sędziowie).
    • w przypadku utraty statusu osoby niepełnosprawnej lub zmiany stopnia niepełnosprawności na lekki pracownik nie traci przysługującego mu dodatkowego urlopu w danym roku kalendarzowym, w którym nastąpiła zmiana. Zmiana statusu pracownika powoduję utratę prawa do kolejnego dodatkowego urlopu (w następnym roku kalendarzowym). Przykład: Jeśli Pan Jan Nowak utracił status osoby niepełnosprawnej 30 czerwca 2011 r. to ma prawo do pełnego wykorzystania urlopu dodatkowego za ten rok kalendarzowy. Dopiero od 2012 r. utraci prawo do dodatkowych dni wolnych od pracy i będzie korzystał z urlopu wypoczynkowego na zasadach określonych w Kodeksie pracy dla osób pełnosprawnych.
    • [/size]
      Podstawa prawna:
      - art. 19 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t. j. Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92, z późn. zm.)
      - ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t. j. Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.)



      4. Zwolnienie od pracy

      Pracownik, który posiada orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia:
      [/size]
    • w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, jednak nie częściej niż raz w roku,
    • w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.
    • [/size]
      5. Uczestnictwo w turnusie rehabilitacyjnym

      Wynagrodzenie za czas zwolnień od pracy jest obliczany jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy. Podstawą do jego wypłaty jest dokument potwierdzający pobyt pracownika na turnusie wystawiany przez organizatora turnusu, który należy przedstawić pracodawcy.

      By skorzystać ze zwolnienia celu uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym należy przedstawić pracodawcy skierowanie na turnus rehabilitacyjny (wydawane na wniosek lekarza sprawującego opiekę nad osobą niepełnosprawną). Pracownik powinien dopełnić tego obowiązku w terminie umożliwiającym zachowanie normalnego toku pracy w miejscu pracy.

      Łączny wymiar urlopu dodatkowego i zwolnienia od pracy w celu uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym wynosi maksymalnie 21 dni roboczych w roku kalendarzowym. Osoba niepełnosprawna musi się zatem liczyć z tym, że jeśli w danym roku kalendarzowym wykorzysta 10 dni urlopu dodatkowego, to na udział w turnusie rehabilitacyjnym pozostaje jej tylko 11 dni. I odwrotnie – jeśli pracownik najpierw skorzysta z turnusu rehabilitacyjnego w wymiarze np. 16 dni, wówczas pozostaje mu tylko 5 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego.

      Warto wiedzieć, że:

      [/size][/size]
    • urlop wypoczynkowy, urlop dodatkowy wypoczynkowy i zwolnienie od pracy to odrębne i niezależne od siebie uprawnienia, dlatego pracodawca nie może wymagać, by osoba niepełnosprawna wyjeżdżała na turnus np. w okresie urlopu wypoczynkowego.
    • zwolnienie od pracy o którym mowa nie dotyczy osób skierowanych do sanatorium przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
          Ważną rzeczą jest nie to, co się da­je, ale to, z cze­go się ustępuje.   C.R. Zafon

    Offline ganna

    • Grupa początkująca
    • *
    • Wiadomości: 36
    Odp: Do czego przydaje się stopień niepełnosprawności
    « Odpowiedź #33 dnia: Września 17, 2013, 07:42:44 pm »
    wielkie dzięki :) Aniołku :)

    Offline Mirusia

    • Swojaki
    • Uzależniona
    • *
    • Wiadomości: 7138
    Odp: Do czego przydaje się stopień niepełnosprawności
    « Odpowiedź #34 dnia: Września 17, 2013, 08:02:47 pm »
    Opinię oczywiście wyślę  :)

    Powiem tak: nie podoba się łączenie 21 dni z 10 - cioma urlopowymi  :)

    Ciekawa jestem, co na to TOJKA?

    Wiem, że jest taki, a nie inny zapis (że jedno i drugie nie może przekraczać łącznie 21 dni), ale mnie tłumaczono w kadrach, że to nie jest łącznie, bo też w ten sposób to interpretowałam.

    Nie "przepracowałam" tego, bo nie byłam w sanatorium. Korzystałam jeno z 10 dni urlopu (dodatkowego) i wyjść na reh. (nie mylić z 21 dniami, bo to jest w ramach tego co nie można załatwić w godzinach pracy).
    Ciekawam jednak jestem, co na to koleżanka  :)

    Zakładam, że nie należysz do tej grupy pracowników (sędziowie, urzędnicy służby cywilnej), którym nie przysługuje ten dodatkowy 10 dniowy urlop?

    Wydaje mi się, że moja opinia nie traktuje tego tematu, ale jutro wyślę  :)

    Jeszcze dodam. Korzystaj z telefonu do PIPU.
    Oni mają obowiązek udzielać odpowiedzi, a zakłady pracy stosować się w sposób właściwy do przepisów, czyli też do pipowskich interpretacji.
    Jest to nasze prawo do zadawania pytań i nie należy tego źle kojarzyć  :)
    « Ostatnia zmiana: Września 17, 2013, 08:14:53 pm wysłana przez MIRUSIA6625 »

    Offline b_angel

    • SPA
    • Uzależniona
    • *****
    • Wiadomości: 5707
    • przewróciło się, niech leży
      • Amazonka_klub
    Odp: Do czego przydaje się stopień niepełnosprawności
    « Odpowiedź #35 dnia: Września 17, 2013, 08:14:01 pm »

    Mirusiu tu jest wyraźnie napisane:


    • [/size]urlop wypoczynkowy, urlop dodatkowy wypoczynkowy i zwolnienie od pracy to odrębne i niezależne od siebie uprawnienia, dlatego pracodawca nie może wymagać, by osoba niepełnosprawna wyjeżdżała na turnus np. w okresie urlopu wypoczynkowego.
    • [/size]zwolnienie od pracy o którym mowa nie dotyczy osób skierowanych do sanatorium przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
          Ważną rzeczą jest nie to, co się da­je, ale to, z cze­go się ustępuje.   C.R. Zafon

    Offline Mirusia

    • Swojaki
    • Uzależniona
    • *
    • Wiadomości: 7138
    Odp: Do czego przydaje się stopień niepełnosprawności
    « Odpowiedź #36 dnia: Września 17, 2013, 08:18:06 pm »
    Wiem czytałam, Janiele  :)
    Ale zawsze budzi kontrowersje zapis nieprzekraczania 21 dni.

    Pisałam, że ja też to tak interpretowałam, ponoć źle wg. moich kadr.

    Czekamy na opinię TOJI  :)
    « Ostatnia zmiana: Września 17, 2013, 08:19:40 pm wysłana przez MIRUSIA6625 »

    Offline TOJKA

    • Swojaki
    • Uzależniona
    • *
    • Wiadomości: 11077
    Odp: Do czego przydaje się stopień niepełnosprawności
    « Odpowiedź #37 dnia: Września 17, 2013, 08:33:02 pm »
    ToJka myśli  ;)
    czytam i czytam ten przepis i wychodzi mi, że:

    1. turnus rehabilitacyjny to nie jest ani sanatorium z NFZ ani z prewencji rentowej (art.10 c wspomnianej wyżej ustawy)
    2. dodatkowy urlop - 10 dni (art 19 ust.1 w/wym ustawy)
    3. zwolnienie z pracy - 21 dni przysługuje TYLKO I WYŁĄCZNIE na turnus rehabilitacyjny (art. 20. ust 1.pkt 1 w/wym ustawy)
    a więc
    Art.20 ust.1 pkt 3
    Łączny wymiar urlopu określonego w art. 19 ust. 1 i zwolnienia od pracy, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, nie może przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym.

    czyli łączy się  >:(


    operacja oszczędzająca 2008r
    rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
    zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
    chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
    operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

    Offline b_angel

    • SPA
    • Uzależniona
    • *****
    • Wiadomości: 5707
    • przewróciło się, niech leży
      • Amazonka_klub
    Odp: Do czego przydaje się stopień niepełnosprawności
    « Odpowiedź #38 dnia: Września 17, 2013, 08:37:06 pm »
    hmm,  a po mojemu sie nie łączy
          Ważną rzeczą jest nie to, co się da­je, ale to, z cze­go się ustępuje.   C.R. Zafon

    Offline TOJKA

    • Swojaki
    • Uzależniona
    • *
    • Wiadomości: 11077
    Odp: Do czego przydaje się stopień niepełnosprawności
    « Odpowiedź #39 dnia: Września 17, 2013, 08:43:12 pm »
    a podaj podstawę prawną  :P
    operacja oszczędzająca 2008r
    rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
    zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
    chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
    operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

    Offline b_angel

    • SPA
    • Uzależniona
    • *****
    • Wiadomości: 5707
    • przewróciło się, niech leży
      • Amazonka_klub
    Odp: Do czego przydaje się stopień niepełnosprawności
    « Odpowiedź #40 dnia: Września 17, 2013, 08:46:50 pm »
    taka je moja interpretacja przepisów  >:D
          Ważną rzeczą jest nie to, co się da­je, ale to, z cze­go się ustępuje.   C.R. Zafon

    Offline Mirusia

    • Swojaki
    • Uzależniona
    • *
    • Wiadomości: 7138
    Odp: Do czego przydaje się stopień niepełnosprawności
    « Odpowiedź #41 dnia: Września 17, 2013, 08:51:55 pm »
    No właśnie i jest problem  :-\

    Trza zdefiniować prewencję rentową, czy można ją traktować, jako turnus rehabilitacyjny, z tyt.którego należy się te 21 dni.

    Kiedyś pytałam swoich kadr i chiba mi odpowiedziały, że nie ma różnicy, że i tak się jedzie w ramach tych 21 dni. Ale ja teraz pewności ni mam, a to była odpowiedź jeno gębę. Dlatego, jak ni mam na papierze nie wierzę.

    Wyślę co mam, a ganno pipu trza pytać wprost, czy wyjazd na prewencję traktujemy tak samo jak turnus rehabilitacyjny, a jeżeli nie, poproś o podanie podstaw.

    Swoją drogą jedna mała ustawa, a taka do doopy  :-\

    Offline TOJKA

    • Swojaki
    • Uzależniona
    • *
    • Wiadomości: 11077
    Odp: Do czego przydaje się stopień niepełnosprawności
    « Odpowiedź #42 dnia: Września 17, 2013, 10:04:13 pm »
    Trza zdefiniować prewencję rentową, czy można ją traktować, jako turnus rehabilitacyjny, z tyt.którego należy się te 21 dni.

     ganno pipu trza pytać wprost, czy wyjazd na prewencję traktujemy tak samo jak turnus rehabilitacyjny, a jeżeli nie, poproś o podanie podstaw.


    na 100 % wyjazd z prewencji rentowej nie można traktować jako turnus rehabilitacyjny, albowiem, ponieważ ;)
    art. 10 c dokładnie określa co to jest turnus rehabilitacyjny i jakie przesłanki muszą być spełnione, aby wyjazd rehabilitacyjny można było nazwać turnusem rehabilitacyjnym
    i absolutnie na 100 % wyjazd z prewencji rentowej nie spełnia tych kryteriów
    A przede wszystkim nosi nazwę
    rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS
    a nie turnus rehabilitacyjny
    a w w/wym ustawie jest mowa o turnusie rehabilitacyjnym
    operacja oszczędzająca 2008r
    rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
    zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
    chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
    operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

    Offline sasky7

    • Zadomowiona
    • **
    • Wiadomości: 1003
    Odp: Do czego przydaje się stopień niepełnosprawności
    « Odpowiedź #43 dnia: Września 18, 2013, 02:59:44 pm »
    Hej Babeczki

    W czwartek byłam w pracowowym sekretariacie - ustalić ostatecznie liczbę dni urlopu wypoczynkowego, jaki mi pozostał (pół roku urlopu zdrowotnego = urlop wypoczynkowy tylko za pozostałe pół roku) i zapytałam o te 10 dni.

    Dodatkowych dni wolnych ... niet!
    Bom nauczyciel (ze stopniem umiarkowanym), i mam już swoje 35 dni urlopu wypoczynkowego, i żadne 10 dni mi nie przysługuje.

    Już miałam na koń siadać i szablę chwytać w dłoń ... ale pomyślałam sobie, żem nie douczona w sprawie.
    Najpierw sprawdzę, a potem szablę wyjmować będę  ;)
    O szczegóły dopytam w weekend, w realu, bo mi tłumaczyć ... z pokazywaniem trzeba  xhc




    Offline b_angel

    • SPA
    • Uzależniona
    • *****
    • Wiadomości: 5707
    • przewróciło się, niech leży
      • Amazonka_klub
    Odp: Do czego przydaje się stopień niepełnosprawności
    « Odpowiedź #44 dnia: Września 18, 2013, 03:03:40 pm »
    dobrze Ci powiedziano, nauczycielom nie należy się dodatkowe 10 dni urlopu
          Ważną rzeczą jest nie to, co się da­je, ale to, z cze­go się ustępuje.   C.R. Zafon