Różności > Przekąski, sałatki i surówki

Tarty przekąskowe

(1/13) > >>

agawa:
Upiekłam. Wyszło.
Zresztą jak zwykle ;) bo proste jak drut ;) no, może odrobinę czasochłonne.. ;)

Ciasto na tartę:
220 g mąki, 125 g masła, 3 łyżeczki zimnej wody, szczypta soli (u mnie zawsze te proporcje razy 3, czyli na 4 okrągłe blachy + reszti, krórymi wykładam blaszkę na muffiny)

- zagnieść ciasto uprzednio zimne masło siekając w mące nożem; kulę ciasta owijamy ściereczką i wkładamy do lodówki na pół godziny.

W tym czasie przeszukujemy lodówkę w celu znalezienie rzeczy, które na tartę możemy położyć. Baza zawsze jest podobna:
jajko, śmietana, przyprawy, sól - dokładnie roztrzepane.

Dziś znalazłam:
szpinak + łosoś (akurat upieczony z wczorajszego obiadu, ale może być wędzony)
oraz
wczorajszą mieszankę warzywną Horteksu (też z obiadu ;)), do niej - na patelni kilka cebul w oleju podsmażyć.

Zawsze na wierzchu możemy położyć jakiś ser, np pleśniak, pokrojony żółty etc.

Czyli mam dwie tarty: łososiową i tzw. wiejską ;) Obie posypane niebieskim lazurem (bo taki mieszkał już od jakiegoś czasu w mojej lodówce ;)
Mam też kilka muffinek z resztami wędliny zalanej roztrzepanym jajkiem z przyprawami.

Teraz:
wałkujemy ciasto na cienkie placki i wykładamy nimi formy (lub foremki), podpiekamy pod obciążeniem z grochu ok 10 min w temp 180st; po wyjęciu nakładamy przygotowane masy i znowu do pieca na ok 20 min.

I już gotowe :)

Basia75:
Super.Łopatologicznie wytłumaczone więc w sumie nawet proste się wydaje  ;)
A jakie inne nadzienia można jeszcze tworzyć?I czy z żółtym zwykłym serem też się da?

agawa:
Do nadzienia musi być baza, czyli śmietana (ja zazwyczaj rozcieńczam ją jogurtem) i jajko, no i przyprawy w zasadzie dowolne. Oprócz soli i pierzu sypię np zioła prowansalskie, oregano, czasami łagodną papryczkę, czasami carry, no co tam ni w oczy wpadnie ;)
A środeczek do bazy może być niczym nie ograniczony.

My lubimy jakieś mięso reszteczkowe wymieszać z warzywami gotowanymi, ale też z papryką w paseczki pociętą, porem. No dosłownie - wyobraźni nic nie ogranicza ;)

Dla się lubujących: znakomite są owoce morza :)

b_angel:
robiłam już parę razy tartę wg magowego przepisu
ze szpinakiem
z rozkruszonym kotletami mielonymi
ze szpinakiem i kurczkiem

do posypki serowej dawam czy rodzaje sera: zwykły żółty, kulke mozarelli i lazur - taki zestaw mi najbardziej pasi smakowo

tera muszem wypróbować agawowe tarty

betty:
a śmietana kwaśna czy 30%?
p.s. moja wyobraźnia w kuchni nie bardzo działa, lubię mieć przepis gotowy :)
nabyłam już formę do tarty, teraz czas ją wypróbować

aha, ten groch to sypie się luzem czy w jakiejś torebce/woreczku?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej