Autor Wątek: Pytania na temat wyjazdu z 'prewencji rentowej'  (Przeczytany 40713 razy)

Offline Becia

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3537
Pytania na temat wyjazdu z 'prewencji rentowej'
« dnia: Maja 24, 2013, 04:57:13 pm »
ToJka, napisz mi proszę, czy dobrze pamiętam, że na czas pobytu w sanatorium z prewencji rentowej lekarz w ośrodku wystawia nam L4  ???
« Ostatnia zmiana: Maja 27, 2013, 04:32:32 pm wysłana przez b_angel »
"Człowieczy los nie jest bajką ani snem.
Człowieczy los jest zwyczajnym, szarym dniem."

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: Czy dostanę L4?
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 24, 2013, 05:03:44 pm »
Wszystko zależy od Ciebie
Pytają czy chcesz L-4.
Jeśli chcesz to wystawiają Ci na cały pobyt, ale L-4 otrzymujesz dopiero na koniec turnusu, tak więc w pracy najlepiej zostawić kserokopie skierowania na turnus.
Jeśli masz stopień umiarkowany lub znaczny to możesz jechać w ramach dni wolnych (21 dni) przeznaczonych na rehabilitację - wtedy wynagrodzenie masz płatne tak jak za urlop, a przy L-4 to wiadomo 80%
Możesz tez jechać w ramach urlopu (ja tak właśnie teraz jestem, bo mam z ub. roku cały urlop zaległy - trzeba wykorzystać).
Szkoda mi było na L-4 jechać, bo to i 80% płatne i na dodatek odbija sie na 13-tce.
operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline Becia

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3537
Odp: Czy dostanę L4?
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 24, 2013, 06:19:56 pm »
dzięki ToJka za wyczerpującą odpowiedź  :-*
myślałam, że można skorzystać z tych 21 dodatkowych dni urlopu tylko w przypadku turnusu rehabilitacyjnego załatwianego w MOPS lub w PCPR

"Człowieczy los nie jest bajką ani snem.
Człowieczy los jest zwyczajnym, szarym dniem."

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: Czy dostanę L4?
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 24, 2013, 06:21:28 pm »
21 dni przysługuje na rehabilitację, nie jest powiedziane w ramach jakiego wyjazdu, może to być również rehabilitacja w warunkach ambulatoryjnych

edit   podstawa prawna  Art. 20. 1  USTAWY  z dnia 27 sierpnia 1997 r.
o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
Dz. U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 z późn. zm.
« Ostatnia zmiana: Maja 24, 2013, 06:36:06 pm wysłana przez TOJKA »
operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline Becia

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3537
Odp: Czy dostanę L4?
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 24, 2013, 07:33:05 pm »
zasugerowałam się właśnie tym zapisem w ustawie:
art. 20. ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
"1. Osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia:
1) w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku, z zastrzeżeniem art. 10f ust. 1 pkt 2;
"
"Człowieczy los nie jest bajką ani snem.
Człowieczy los jest zwyczajnym, szarym dniem."

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: Czy dostanę L4?
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 24, 2013, 10:42:17 pm »
Beciu ale spójrz na pkt

2) w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.


peees: tak czytam i czytam te przepisy i jednak myślę, ze można  by zakwestionować te 21 dni, bo typowy turnus rehabilitacyjny TAK, ale już w pkt 2 nie ma mowy o 21 dniach, jest tylko mowa o zabiegach usprawniających (czyli znowu zależy jak kto zinterpretuje przepis, nooo ewentualnie można by do PIP zadzwonić)

Wyjazd do sanatorium z prewencji rentowej ZUS jest wyjazdem na rehabilitacje lecznicza, a wiec jak najbardziej pasuje do pkt 2)  , hm........
« Ostatnia zmiana: Maja 24, 2013, 10:53:40 pm wysłana przez TOJKA »
operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: Czy dostanę L4?
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 24, 2013, 10:58:26 pm »
TAK czy SIAK  L-4  na pewno dostaniesz  :D
operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Czy dostanę L4?
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 25, 2013, 10:02:29 am »
Pracuję w budżetówce. Piszę tą informację bo u nas zawsze zanim udzielą pracownikowi interpretacji, a taką dostałam na piśmie, sprawdzają w kilku źródłach. Rzeczywiście tak jak pisze Toja można wystąpić do PIPU. Wtedy będzie najpewniejsze.
Zgodnie z ww. interpretacją w ramach stopnia niepełnosprawności lekkiego miałam (chociaż to obowiązuje też znaczny), zgodnie z przepisami z ustawy o niepełnosprawności, płatne 100% wyjścia do sklepu zaopatrzenia medycznego, do wszelkich lekarzy, na badania, do laboratoriów i na rehabilitację w warunkach ambulatoryjnych (tą dla nas 21 dni), bo to u mnie mogło odbyć się jedynie w godzinach pracy. Tylko wtedy sama na kompie wypisywałam sobie zaświadczenie, że byłam w dniu ....tam i tam, a w odpowiednim miejscu to podpisywali. Gorzej ze sklepem. To się odbywało na gębę. Tych wyjść, w tym 21 dniowej reh., nie odpracowywałam. Przed rozpoczęciem reh. przedkładałam w kadrach kserokopię skierowania lekarskiego i ustnie podawałam w jakim przedziale czasu będzie się ona odbywać.
Tych 21 nie wykorzystywałam na reh. ambulatoryjną, bo mi było szkoda. Uważałam, że lepiej przeznaczyć je np. na wyjazd sanatoryjny.
Piszę w czasie przeszłym, bo już nie mam tego uprawnienia.
To, czy pojedziemy do sanatorium w ramach ww. 21 dni (100% płatnych), w ramach zwykłego urlopu, lub też zwykłego połączonego z tymi dziesięciu dniami (przysługującego w ramach ww. niepełnosprawności), czy też w ramach L-4, zależy tylko i wyłącznie od naszego wyboru. No pewnie trzeba też patrzeć na pracodawcę, jak oni by to widzieli  ;) 

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Czy dostanę L4?
« Odpowiedź #8 dnia: Maja 25, 2013, 10:21:21 am »
Przepraszam. Miałam napisać co miałam w ramach stopnia niepełnosprawności umiarkowanego, a nie lekkiego. Pomyliłam się.

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: Czy dostanę L4?
« Odpowiedź #9 dnia: Maja 25, 2013, 10:24:59 am »
Pracuję w budżetówce.
Ja też  :D


To, czy pojedziemy do sanatorium w ramach ww. 21 dni (100% płatnych), w ramach zwykłego urlopu, lub też zwykłego połączonego z tymi dziesięciu dniami (przysługującego w ramach ww. niepełnosprawności), czy też w ramach L-4, zależy tylko i wyłącznie od naszego wyboru.
a ja jednak sie zastanawiam,czy te 21 dni należą sie prawnie na wyjazd sanatoryjny, bo tak jak zauważyła Becia, jest dopisek: " z zastrzeżeniem art. 10f ust. 1 pkt 2;" i jestem bardzo ciekawa, co ustawodawca miał na myśli, czy słowo "turnus" oznacza typowy turnus rehabilitacyjny (PCPR), czy również turnus sanatoryjno-rehabilitacyjny  ??? A ponieważ lubie zaspakajać swoja ciekawość, jak tylko wrócę do domu , zadzwonię do mojego ulubionego pracownika PIP-u
 No pewnie trzeba też patrzeć na pracodawcę, jak oni by to widzieli  ;)
Nooo i m.in. dlatego w tym roku jestem w ramach urlopu wypoczynkowego  ::)
operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Czy dostanę L4?
« Odpowiedź #10 dnia: Maja 25, 2013, 10:43:51 am »
Pamiętam, że jesteś też budżetówką. Dlategoś taka oblatana w przepisach.
Czyli, my te co nie mogą spać z nadmiaru pieniędzy  xhc
Mnie się wydaje, że się należy. O ile mnie pamięć nie myli, moja szefowa była właśnie na takiej zasadzie.
Ciekawa jestem jednak, co ustalisz.

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: Czy dostanę L4?
« Odpowiedź #11 dnia: Maja 25, 2013, 11:09:10 am »
hehe, jest nas tutaj trochę z branży budżetowej  ;D
operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline Kela

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4100
Odp: Czy dostanę L4?
« Odpowiedź #12 dnia: Maja 25, 2013, 11:39:20 am »
Tylko wtedy sama na kompie wypisywałam sobie zaświadczenie, że byłam w dniu ....tam i tam, a w odpowiednim miejscu to podpisywali. Gorzej ze sklepem. To się odbywało na gębę.

Składam podanie o urlop przysługujący mi z racji niepełnosprawności i tyle. Mój pracodawca nie wymaga żadnego podpisu, skierowania. Fakt, że korzystałam z tego urlopu chyba 2 dni w 2010  roku i w tym roku 2 dni ( na trzeci właśnie złożyłam podanie, bo muszę być rano u chirurga)
rak piersi (carcinoma tubulare infiltrativum multifocale)
mastektomia piersi prawej - 2006
rekonstrukcja piersi - 2007
leczenie: chemioterapia 4 x FAC, hormonoterapia - Tamoxifen

Offline Becia

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3537
Odp: Czy dostanę L4?
« Odpowiedź #13 dnia: Maja 25, 2013, 11:42:53 am »

a ja jednak sie zastanawiam,czy te 21 dni należą sie prawnie na wyjazd sanatoryjny, bo tak jak zauważyła Becia, jest dopisek: " z zastrzeżeniem art. 10f ust. 1 pkt 2;" i jestem bardzo ciekawa, co ustawodawca miał na myśli, czy słowo "turnus" oznacza typowy turnus rehabilitacyjny (PCPR), czy również turnus sanatoryjno-rehabilitacyjny  ???
A ponieważ lubie zaspakajać swoja ciekawość, jak tylko wrócę do domu , zadzwonię do mojego ulubionego pracownika PIP-u

ToJka, czekam z niecierpliwością co powie Ci ulubiony pracownik PIP-u  >:D

jeśli chodzi o mojego pracodawcę, to chyba będzie tak, jak mu wytłumaczy i zasugeruje jego księgowa  8), która, jeśli będzie taka możliwość (może ToJa będzie już po rozmowie z ulubionym zanim ona wyjedzie do Polanicy), skorzysta z 21 dni z art. 20 ust. 1 pkt 1  O0
"Człowieczy los nie jest bajką ani snem.
Człowieczy los jest zwyczajnym, szarym dniem."

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: Czy dostanę L4?
« Odpowiedź #14 dnia: Maja 25, 2013, 11:43:24 am »
Kelu, te 21 dni to nie jest urlop. To są dni wolne, za które przysługuje wynagrodzenie.
Prawnie nie jest wymagane,żadne poświadczenie/zaświadczenie o celowości wykorzystania tych dni, ale pracownicy budżetówek mają to do siebie, że wolą się zabezpieczyć. Nie ma to jak papier, pod papier i na to papier.

Widocznie u Ciebie w fabryce mało kontroli w kadrach mieli  ;)
operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym