Autor Wątek: "Dobra matka" ...  (Przeczytany 10833 razy)

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
"Dobra matka" ...
« dnia: Maja 25, 2013, 11:42:10 pm »
http://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/212504,dobra-matka-po-prostu-patrzy-na-dziecko-jak-dorasta.html

"Są matki, które wiedzą, że dziecko jest inną istotą. Ich dzieci mają dużo szczęścia. Są matki, które nie aspirują do bycia idealnymi. To dobrze dla nich i dla dzieci."

Polecam :)
Jakby: słowo na niedzielę ;)
Tą niedzielę: 26.06 :)
« Ostatnia zmiana: Maja 25, 2013, 11:48:14 pm wysłana przez agawa »

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: "Dobra matka" ...
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 26, 2013, 12:00:54 am »
łoczywista:
26.05
tak?
Łof_kors :)
***
W ramach gratisu - cytat:
"Jeżeli matkom mówi się żeby robiły to, tamto, tak, inaczej... tracą one kontakt z własną możliwością do działania... Zbyt łatwo czują się one niekompetentne. Jeżeli wszystko muszą sprawdzać w książkach, to zawsze będą spóźnione, nawet jeżeli to co robią jest właściwe, ponieważ to co właściwe, musi być zrobione natychmiast. Takie działanie udaje się wtedy, gdy jest intuincyjne, albo jak mówimy: instynktowne. Dopiero później przydaje się rozum, by poradzić sobie z problemem."
- Donald Woods Winnicott

Offline b_angel

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 5707
  • przewróciło się, niech leży
    • Amazonka_klub
Odp: "Dobra matka" ...
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 26, 2013, 12:05:45 am »
jutro przeczytam, jak wróce z roboty ...dziś już mi sie nie_kce szarych komórek używać
      Ważną rzeczą jest nie to, co się da­je, ale to, z cze­go się ustępuje.   C.R. Zafon

Offline metka

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 5558
  • "Spieprzaj, dziadu!" (L.K.)
Odp: "Dobra matka" ...
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 26, 2013, 12:41:52 am »
a ja dziś łod_razu przeczytałam. zbieżne z żyrafami. i też tak myślę, tylko jeszcze żebym to zrealizować umiała... ech. tak, macierzyństwo to wyzwanie  :0ulan:
rak piersi w czasie ciąży. potrójnie ujemny (TNBC).
stopień zaawansowania T4bN2M0. stopień złośliwości G3.
zajęte węzły chłonne pachowe i podobojczykowe, powiększone szyjne.
chemioterapia AT (Adriamycyna+Taxotere). radioterapia przedoperacyjna.
mastektomia 2011. obrzęk ręki :/

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: "Dobra matka" ...
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 26, 2013, 10:20:33 am »
przeczytałam i.....
jestem zaskoczona   :o

Mówiłam o sobie "wyrodna matka" - gdy obiad nie był na czas, gdy nie oglądałam dzieci zeszytów, gdy nie umiałam (w wieku dojrzewania) z dziećmi rozmawiać, gdy wydawało mi się, że poświęcam im zbyt mało czasu, pozwalam na zbyt dużo, daję za dużo "wolności"
Mówiłam o sobie "nadopiekuńcza"  - gdy  trzęsłam się nad każdym ich krokiem,  gdy patrzyłam z niepokojem na ich wkraczanie w "prawie dorosłe życie", gdy byłam zła, że nie pozwalały mi "prowadzić się za rączkę"
Mówiłam o sobie "Matka_Polka" - gdy zrezygnowałam z pracy, aby być razem w pierwszych latach życia, a po powrocie do pracy, biegłam z siatami do domu coby obiad upichcić
Mówiłam o sobie ".............."

A teraz powiem  : Jestem dość dobrą matką, po  prostu patrzę jak dzieci dorastają ................

 ztx

operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: "Dobra matka" ...
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 26, 2013, 10:26:50 am »
Jestem dość dobrą matką, po  prostu patrzę jak dzieci dorastają ................



Jest takie określenie: "Wystarczająco dobra matka" wprowadzone przez Donalda Winnocotta http://pl.wikipedia.org/wiki/Donald_Woods_Winnicott
Wydano u nas kilka jego książek. Dla wszystkich mam, szczególnie mam małych dzieci, bardzo polecam: Dziecko, jego rodzina i świat - http://lubimyczytac.pl/ksiazka/59213/dziecko-jego-rodzina-i-swiat/url]


Metko, mi też się wydaje, że treści w artykule zbieżne ze światem żyrafowym :)
« Ostatnia zmiana: Maja 26, 2013, 10:28:33 am wysłana przez agawa »

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: "Dobra matka" ...
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 26, 2013, 11:32:22 am »
Ja jak zwykle zawsze coś znajdę przeciwko  sobie!:) Za "dobrą" matką chciałam być i pewnie dalej jestem, jeszcze dwa miesiące będą  u nas , a potem tylko pomogę na wyrażną prośbe i jak będę miała ochotę!!Przysięgam!
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: "Dobra matka" ...
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 26, 2013, 11:38:03 am »

"Jeżeli matkom mówi się żeby robiły to, tamto, tak, inaczej... tracą one kontakt z własną możliwością do działania... Zbyt łatwo czują się one niekompetentne.
 (Donald Woods Winnicott)


Amorku, powyższy cytat powtarzam specjalnie dla Ciebie  :-*

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: "Dobra matka" ...
« Odpowiedź #8 dnia: Maja 26, 2013, 11:42:31 am »
U mnie to chyba był problem,ze nie miał mi kto mówic , nie miałam pomocy zadnej. I sama się doszkalałam, czytałam, chyba mam cos takiego w sobie jak niewiara we własne siły. Tak ,muszę to nazwac - nie wierzę w siebie! Chociaż walczę z tym bardzo!Cała moja ciąża była ogromnym strachem do samego porodu . Nie wierzyłąm ,ze mogę być matka ,ze urodzę zdrowe dziecko itd. Uważałam ,ze zawodze siebie. Nawet w mojej chorobie ,głownie siebie obwiniałam. Podręczniki, poradniki do dziś mi służą.Na pewno pomogły, ale pewnie uzależniłam się od nich.
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: "Dobra matka" ...
« Odpowiedź #9 dnia: Maja 26, 2013, 11:51:03 am »
Poważnie zalecam spokojne przeczytanie książki: Dziecko, jego rodzina i świat.
Możesz Amorku córce w prezencie podarować; jest w sam raz na ten moment, zamiast poradników ;)
Cudownie przywaraca spokój. Książka ta jest zbiorem zapisanych audycji radiowych Winiccotta, które prowadził specjalnie dla matek. Przez pół wieku nic a nic nie straciły na aktualności.
Porusza wielość tematów - od emocji w ciąży, poprzez karmienie, aż do problemów wychowawczych nastolatków...

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: "Dobra matka" ...
« Odpowiedź #10 dnia: Maja 26, 2013, 12:02:24 pm »
Dzięki Agus ,na pewno kupię ,jak jest dostępna.
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: "Dobra matka" ...
« Odpowiedź #11 dnia: Maja 26, 2013, 12:28:10 pm »
Wiesz,ze ja nawet do porodu poszłam z poradnikiem! Powiesiłam sobie zegarek na szyi, otworzyłam odpowiedni rozdział i za chwilę juz nie za bardzo wiedziałam co się dzieje! Za to słyszałam gdzies w oddali- "A która to z ksiązką przyszłam rodzic??" Ubaw mieli ze mnie jeszcze przez kolejne 10 lat! Przeszłam już do historii na oddziale porodowym.
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: "Dobra matka" ...
« Odpowiedź #12 dnia: Maja 26, 2013, 12:37:16 pm »
Ja poszłam rodzić z Kubusiem Puchatkiem  O0 Kazałam pielęgniarce  na głos czytać o Kubusiu, co do norki zaglądał i utknął  xhc Pielęgniarka o mało ze śmiechu nie umarła, a ja przez jej śmiech nie mogłam przeć  >:D

Offline Basia75

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1861
Odp: "Dobra matka" ...
« Odpowiedź #13 dnia: Maja 26, 2013, 12:48:09 pm »
Amorku  >:D
Może bali się,że będziesz ich pouczać i mówić co_kiedy_jak mają robić  :)
Aga,z Kubusiem????Ale czad  :)

Co do cytatu Agi to w zupełności się zgadzam.
Choć przyznam się niestety że nie zawsze praktykuję.Cóż,matka kwoka ze mnie wyłazi.Cackam się jak z jajkiem a potem mam pretensję do całego świata że dzieciak mi na głowę włazi  ::((
Tyle że ja tak bardzo chcę dać dzieciom to czego ja nie miałam.Miłość,szczęście,poczucie bezpieczeństwa...Rodzina zastępcza tego mi nie zapewniła.Być może się starali,nie powiem,być może to ja wymagałam czegoś innego,nie ważne to już.
Najważniejsze przykazanie którego się trzymam w wychowaniu dzieci to "Nie przeszkadzać!"
Tak też czynię,przynajmniej się staram  :P
Szczęścia nie można kupić.Ale można je sobie urodzić.:)

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: "Dobra matka" ...
« Odpowiedź #14 dnia: Maja 26, 2013, 12:54:39 pm »
Wiesz,ze ja nawet do porodu poszłam z poradnikiem! Powiesiłam sobie zegarek na szyi, otworzyłam odpowiedni rozdział .............
xhc   xhc
operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym