Autor Wątek: rogaliki  (Przeczytany 2171 razy)

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
rogaliki
« dnia: Czerwca 11, 2013, 12:53:51 pm »
Amorku pytałaś o przepis na rogaliki. U mnie cała rodzinka je uwielbia.
- 1 kostka margaryny lub masła
- ok. 1/2 kg mąki
- 15 dkg cukru (daję 1/2 szklanki)+ 2 cukry waniliowe
- 2 żółtka
- 1/2 szklanki gęstej śmietany
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Całość posiekać na stolnicy, zagnieść ciasto i włożyć do lodówki na 2-3 godziny.
Wyjąć połowę, rozwałkować, wycinać paski, a z nich trójkąty. Zawinąć po nałożeniu kwaskowego nadzienia.
Ja rogaliki robię z odpadem po soku z czarnej porzeczki, który powstawał tak: Porzeczki zalewam odrobiną wody, zasypuję cukrem.
Zagotowuję. Po czym odcedzam na gęstym sicie. To co pozostaje na sicie wkładam do słoików i mam nadzienie do rogalików.
Ostatnio zrobiłam z odpadem z aronii (powstały w podobny sposób) ale z dodatkiem jabłek.
Ten z czarną porzeczką chyba lepszy, bo bardziej kwaskowy.
Rogaliki te miałam na sabacie w Ciechocinku. Więc może któraś zapamiętała smak i może ocenić, czy wart polecenia.

Piekę je w 180 stopniach 15-20 minut. Z tego przepisu wychodzą dwie blaszki te piekarnikowe, na które kładę podkładki silikonowe.

Smacznego
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: rogaliki
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 11, 2013, 03:17:57 pm »
Dzieki, chętnie skorzystam z przepisu, tym bardziej ,ze sprawdzony  !:)
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline Becia

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3537
Odp: rogaliki
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 15, 2013, 05:09:34 pm »
szukałam rano przepisu na te rogaliczki, bo wiedziałam, że Amorek gdzieś wątek o nich zakładała  :-\
znalazłam na różowym  :P

moja mama dawno temu robiła takie ciastka, ja dzisiaj wypróbowałam, więc pozwoliłam sobie tutaj też podać ten przepis  :)

Boskie rogaliczki

25dkg masła
25 dkg sera ( w wersji chudszej 0%  ;))
25 dkg mąki (w wersji zdrowszej pełnoziarnistej)
posiekać, zagnieść ciasto i na godzinkę do lodówki, potem rozwałkować ( nie wszystko na raz) i kroić w trójkąty, kwadraty lub inne ulubione figury geometryczne  :P (ważne żeby dobrze skleić, co by nadzienie nie wyciekało)
nadziewać czym chcecie, mogą być powidła, marmolada, konfitura, kawałki jabłek z cynamonem (dzisiaj dodałam truskawki korzystając z sezonu na nie  8))
na 40 min 170- 180 st do piekarnika
po upieczeniu posypujemy cukrem pudrem  mnx


smacznego!
« Ostatnia zmiana: Czerwca 15, 2013, 05:14:08 pm wysłana przez Becia »
"Człowieczy los nie jest bajką ani snem.
Człowieczy los jest zwyczajnym, szarym dniem."