Autor Wątek: Wycięcie blizny przed rekonstrukcją  (Przeczytany 30009 razy)

Offline słonecznik

  • Rozeznana
  • *
  • Wiadomości: 485
Wycięcie blizny przed rekonstrukcją
« dnia: Czerwca 26, 2013, 11:48:09 am »
mam mieć wycinaną skórę - bliznę, która się rozeszła i brzydko wygląda i zastanawiam się jak szybko mi się to zagoi? zapomniałam dopytać doktora.
i czy takie wycięcie bardzo boli później? :/ albo inaczej zapytam przez ile czasu to boli?
« Ostatnia zmiana: Marca 17, 2014, 07:10:29 pm wysłana przez b_angel »

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: wycięcie blizny przed rekonstrukcją
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 26, 2013, 12:15:39 pm »
Są dwa sposoby gojenia ran. Przez zejście się brzegów. Wtedy gojenie trawa do kilkunastu dni i przez ziarninowanie. To jest dłuższe. Wymaga utrzymywania rany w odpowiednich warunkach (wilgotnych). Przyjmuje się, że średnio trwa 3 tyg. Jednak zależy to od wielkości rany.
Przed zabiegiem nikt Ci nie odpowie, jak się co będzie goiło. Trzeba zakładać, że będzie ok. Jeżeli natomiast z jakichkolwiek powodów dojdzie do gojenia przez ziarninowanie (zainfekowanie, zabrudzenie, za długie macerowanie ciała, indywidualne cechy organizmu) też są na to sposoby. Tylko tu już trzeba trochę cierpliwości.
Jeśli chodzi Ci o bliznę po mastektomii to nie powinno raczej boleć, bo tam Masz upośledzone czucie  :)

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: wycięcie blizny przed rekonstrukcją
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 26, 2013, 12:38:08 pm »
Podczas rekonstrukcji wycięto mi 3/4 starej blizny; bez żadnych problemów. W tej chwili zamiast rozjechanej szramy mam cieniutką kreseczkę :)

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: wycięcie blizny przed rekonstrukcją
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 26, 2013, 01:04:35 pm »
Bo o to chodzi w rekonstrukcji, żeby m.in. zostawić tylko kreseczkę, a nie szramę  :)

Offline słonecznik

  • Rozeznana
  • *
  • Wiadomości: 485
Odp: wycięcie blizny przed rekonstrukcją
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 26, 2013, 01:10:11 pm »
aaa jakie szwy dają? rozpuszczalne czy takie, które potem trzeba ściągać?
bo mnie zszyto nie ciekawie a dodatkowo po ściągnięciu szwów blizna mi się rozeszła. :/ i mam nadzieję, że już nie dostanę szwów do ściągania bo jakby mi się znowu coś rozeszło to masakra :( 
chociaż przy rekonstrukcji doktor za pół roku i tak będzie jeszcze raz mi to kroił:/

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: wycięcie blizny przed rekonstrukcją
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 26, 2013, 01:24:28 pm »
Po rekonstrukcji na zewnątrz dają te szwy do zdejmowania, bo są bardziej trwałe. Tylko to jest inna broszka bo to jest w pewnym sensie coś nowego dla organizmu, nowy twór, który musi się dobrze trzymać  :)

A tak w ogóle to zależy wszystko od lekarza i od tzw. chodów. Ze mną leżała ostatnio babka, która po mastektomii miała rozpuszczalne. Z reguły jednak nie dają  :) Pewnikiem są droższe  :)

Offline b_angel

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 5707
  • przewróciło się, niech leży
    • Amazonka_klub
Odp: wycięcie blizny przed rekonstrukcją
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 26, 2013, 01:26:15 pm »
Justynko
nie spotkałam się jeszcze z taka procedurą
dla mnie to dziwne - bo po co dwa razy ciąć
przecież nawet jak CI teraz kreskę zrobi - to potem w tym samym miejscu będzie ciął ....

ja miałam tak jak inne dziewczyny - w trakcie rekonstrukcji chirurg wyciął starą bliznę i zszył na kreseczkę - i nic mi się nie rozejszło  O0

pees. po rekonstrukcji miałam rozpuszczalne szwy
 
      Ważną rzeczą jest nie to, co się da­je, ale to, z cze­go się ustępuje.   C.R. Zafon

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: wycięcie blizny przed rekonstrukcją
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwca 26, 2013, 02:00:48 pm »
po rekonstrukcji miałam rozpuszczalne szwy
 


Ja też.

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: wycięcie blizny przed rekonstrukcją
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 26, 2013, 02:02:04 pm »
Nie rozejszło, bo się dobrze goiło  :)
To się fachowo nazywa rychłozrost.

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: wycięcie blizny przed rekonstrukcją
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwca 26, 2013, 02:04:27 pm »
A ja nie  :-[

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: wycięcie blizny przed rekonstrukcją
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwca 26, 2013, 08:01:16 pm »
Łazi mi to po głowie. Nie jest to czasami to Justynko, że Ci teraz wycinają tę dupkę pod pachą, która zostaje po mastektomii?
Pytam o to odnośnie słusznej uwagi Anioła  :)

Offline aquila

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4189
Odp: wycięcie blizny przed rekonstrukcją
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwca 26, 2013, 08:13:14 pm »
ja mam niezazbyt ładnom bliznę, przerośniętą i takom będę miała, bo tak mi się robi i trudno
jeden doktor mówił, żeby wyciąć i odczekać 3 miechy, nie spodobał mi się ten pomysł, bo podejrzewałam, że potem zrobi mi się to samo i na kij to wycinanie i czekanie;
i miałam rację, drugi doktor wyciął mi podczas rekonstrukcji, a bliznowiec oszywiście znowu się zrobił;
nie przeszkadza mi to jakoś bardzo, w staniku nie widać, a na golasa po ulicach przecie nie chodzę; noszę te plajstry silikonowoteflonowe, może ciupinkie pomogą
a szwy miałam mieć rozpuszczalne, ale zbyt gruboskórna jestem  xhc

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: wycięcie blizny przed rekonstrukcją
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwca 26, 2013, 08:34:26 pm »
No to faktycznie jest problem  :(
Z bliznowcami (keloidami) czasami nie można sobie poradzić. To są też te m.in. indywidualne cechy ważne w gojeniu.
Kiedyś, kiedyś, Anioł podawał bardzo dobrą stronę, chiba "pad" coś tam. Tam były plajstry (świetne gorsety pooperacyjne tyż) które nosi się przez kilka m-cy, myje m. in. pod wodą. Może tych próbowałaś? Rekomendowała mi je ta pielęgniarka z zabiegowego, o której pisałam w wątku rek. Niby bardzo ładnie wygładzają blizny. Potem od mojej pani rehabilitantki słyszałam, że nie zawsze to tak różowo wygląda. Nie próbowałam ich. Kurcze nie wiem, czy tu coś w ogóle pomoże oprócz cięcia. Niektórym się po cięciu niestety powtarza  :(

Ja przy mojej rekonstrukcji przerabiałam obydwie metody gojenia, dlatego na dzień dzisiejszy jeszcze trochę pamiętam i mogę pomóc  :)

A tę dupkę niestety niektórzy wycinają nie przy okazji rek., jeno osobno i życzą sobie za to kasę  >:(

Offline aquila

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4189
Odp: wycięcie blizny przed rekonstrukcją
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwca 26, 2013, 08:41:51 pm »
nie no dla mnie to nie jest w sumie żaden problem, modelką topless i tak już przecie nie będę, postronni ludzie i tak tego nie widzą, a osobisty narzeczony będzie mnie kochał nawet jak będę wyglądać jak dzieło doktora Frankensteina :P
tak, mam te plajstry pad technologies, ale cudów się nie spodziewam ;)

Offline b_angel

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 5707
  • przewróciło się, niech leży
    • Amazonka_klub
Odp: wycięcie blizny przed rekonstrukcją
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwca 26, 2013, 08:42:14 pm »
      Ważną rzeczą jest nie to, co się da­je, ale to, z cze­go się ustępuje.   C.R. Zafon