Autor Wątek: Mastektomia - komórki atypowe  (Przeczytany 14936 razy)

Offline ania01

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 61
Mastektomia - komórki atypowe
« dnia: Lipca 09, 2013, 10:34:07 pm »
Moja mama już jest po mastektomii. GUZA NIE ZNALEZIONO. Czy w takim wypadku należy śmiać się czy płakać? Na dodatek chirurg zalecił tamoksyfen (wg wyników biopsji). Oj życie potrafi zaskakiwać.  :o

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Odp: Mastektomia
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 09, 2013, 11:20:51 pm »
 :o Pojęcia nie mam, co o tym myśleć... Czy mama miała chemię przed operacją? /sorki, nie pamiętam?
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline ania01

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: Odp: Mastektomia
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 09, 2013, 11:41:00 pm »
Nie miała. "Guz" był mały, ledwie 8 mm. Znaleziono tylko jakąś atypię ;) Jutro wysyłam ją do kierownika patomorfologii, celem ustalenia gdzie jest błąd. Przecież to bez sensu żeby truła się tamoksyfenem skoro prawdopodobnie raka tam nie było. Mogło dojść do zamiany próbek? Czy możliwe jest wykrycie receptorów er/pr w komórkach nierakowych?

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Odp: Mastektomia
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 10, 2013, 07:34:17 am »
Jeśli nie miała chemii faktycznie nie można tego tak zostawić. Koniecznie do wyjaśnienia. :-\

Offline Kela

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4100
Odp: Odp: Mastektomia
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 10, 2013, 09:06:43 am »
aniu
nie każda komórka atypowa jest komórką nowotworową, natomiast każda komórka nowotworowa jest atypowa
 musicie poczekać na wynik histopatologiczny, on wszystko wyjaśni
rak piersi (carcinoma tubulare infiltrativum multifocale)
mastektomia piersi prawej - 2006
rekonstrukcja piersi - 2007
leczenie: chemioterapia 4 x FAC, hormonoterapia - Tamoxifen

Offline ania01

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: Odp: Mastektomia
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 10, 2013, 12:53:08 pm »
Wynik już jest. Brak procesu nowotworowego, zaawansowanie T0N0M0. Płaska atypia nabłonkowa. Będą dalej kroić i szukać - przynajmniej tak obiecali  ;)

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Odp: Mastektomia
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 10, 2013, 01:51:37 pm »
Najbezpieczniej, moim zdaniem, będzie, jak poczekasz na Janioła.
Ona najbardziej oblatana chiba w tym temacie. Przynajmniej, ja bym tak zrobiła  :)
Kończą chiba balangowanie w piątek  :) To już niedługo.

Offline aquila

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4189
Odp: Odp: Mastektomia
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 10, 2013, 02:35:16 pm »
Nie miała. "Guz" był mały, ledwie 8 mm. Znaleziono tylko jakąś atypię ;) Jutro wysyłam ją do kierownika patomorfologii, celem ustalenia gdzie jest błąd. Przecież to bez sensu żeby truła się tamoksyfenem skoro prawdopodobnie raka tam nie było. Mogło dojść do zamiany próbek? Czy możliwe jest wykrycie receptorów er/pr w komórkach nierakowych?

niech mnie ktoś mądry szybko poprawi jeśli się mylę, ale te receptory są chyba czymś normalnym w zdrowych komórkach w biuście

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Odp: Mastektomia
« Odpowiedź #8 dnia: Lipca 10, 2013, 02:41:53 pm »
Ja też tak myślę, ale mogę się, kurka, mylić.

Offline b_angel

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 5707
  • przewróciło się, niech leży
    • Amazonka_klub
Odp: Odp: Mastektomia
« Odpowiedź #9 dnia: Lipca 12, 2013, 08:28:55 am »
Wynik już jest. Brak procesu nowotworowego, zaawansowanie T0N0M0. Płaska atypia nabłonkowa.

Atypia komórkowa to zespół cech komórek (zmiana wielkości komórki i jądra, nadliczbowe jądra itp.), obserwowany pod mikroskopem charakterystyczny dla dysplazji występującej np. w nowotworach złośliwych i stanach przedrakowych.
Jest wynikiem nieprawidłowego dojrzewania tkanki.


CO do receptorów
to badanie receptorów polega na tym - na mój chłopski rozum), że do fragmentu tkanki dodajemy ER do drugiego fragmentu PR - i czekamy czy nastąpi wzrost - jeżeli komórki się rozrasstają to są zależne od tych hormonów - potrzebują ich do wzrostu
i teraz jeżeli wspomniane wcześniej komórki atypowe "karmiły się" hormonami to mślę, że podawanie antyhormonu (tamoksifenu) miało sens ...

definicja receptorów:

 
 Maleńkie ,odbiorniki" w komórkach. Umieją odbierać ,sygnały" od hormonów, wydzielanych przez organizm i mogą na te sygnały odpowiadać. Pod ich wpływem komórki nowotworowe mogą się rozmnażać. Dzięki tym ,odbiornikom" można zahamować rozrost nowotworu podając odpowiednie leki hormonalne, które blokując receptory hamują wzrost raka.
 
 RECEPTORY ESTROGENOWE (ER)
 
 Specjalne białka związane z wnętrzem komórki, występujące w komórkach docelowych, wrażliwe na działanie danego hormonu. Pod ich wpływem komórki nowotworowe mogą się rozmnażać. Na receptory hormonalne można oddziaływać terapiami hormonalnymi, hamując rozwój nowotworu.
 
 ER (+) oznacza, ze znaleziono takie receptory w komórkach nowotworu.
 
 RECEPTORY PROGESTERONOWE (PgR)
 
 Receptory obecne na powierzchni komórek raka, do których może przyłączyć się progesteron - hormon produkowany przede wszystkim w jajnikach.
      Ważną rzeczą jest nie to, co się da­je, ale to, z cze­go się ustępuje.   C.R. Zafon

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Mastektomia - komórki atypowe
« Odpowiedź #10 dnia: Lipca 12, 2013, 08:40:09 am »
Nie wiem może mylę się. Wysnułam wniosek, że jeżeli mamy jedynie atypię to podajemy również w razie nadekspresji antyhormony, aby nie doszło do zmian nowotworowych?
A co, gdyby takiej atypii nie było, okazałoby się, że komórki są prawidłowe. Nad tym się zastanawiałyśmy z aquilą  :)

Offline b_angel

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 5707
  • przewróciło się, niech leży
    • Amazonka_klub
Odp: Mastektomia - komórki atypowe
« Odpowiedź #11 dnia: Lipca 12, 2013, 08:48:30 am »
no tak mi się wydaje jak napisałąś Mirusiu

TYlko skoro mama Ani miała mastektomię oraz to należałoby sądzić, że z biopsji wyszły komórki raka (z nadekspresją) w guzie ...

Aniu może napisz nam jaki był dokładnie wynik biopsji - nie pamiętam czy gdzieś tu pisałaś o tym ...

      Ważną rzeczą jest nie to, co się da­je, ale to, z cze­go się ustępuje.   C.R. Zafon

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Mastektomia - komórki atypowe
« Odpowiedź #12 dnia: Lipca 12, 2013, 08:57:40 am »
Powiem, że trochę zgłupiałam. Bo faktycznie musiałaby być biopsja skoro zdecydowali się na mastektomię. I musiała ona wykazać komórki rakowe.

Czy faktycznie po takiej biopsji może okazać się, że raka nie ma (oczywiście nie biorąc wcześniej chemii). To się już dla mnie kwalifikowałoby do odrębnego wyjaśnienia. Co z tym dalszym szukaniem. Dla mnie dziwne. Lepiej chyba nie gdybać tylko poczekać na wyjaśnienie Ani.

Mnie chodziło o zupełnie zdrowe komórki i receptory.

Offline b_angel

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 5707
  • przewróciło się, niech leży
    • Amazonka_klub
Odp: Mastektomia - komórki atypowe
« Odpowiedź #13 dnia: Lipca 12, 2013, 09:09:30 am »


Mnie chodziło o zupełnie zdrowe komórki i receptory.

Na powierzchni każdej komórki, zarówno prawidłowej jak i nowotworowej, znajdują się tak zwane receptory – cząsteczki spełniające rolę specjalnych czujników umożliwiających komórce kontaktowanie się z otaczającym środowiskiem oraz reagowanie na odbierane bodźce. Te cząsteczki to powierzchniowe białka, zanurzone jednym końcem wewnątrz komórki, przechodzące poprzez warstwę błony komórkowej i wystające na zewnątrz. Są one odpowiedzialne za przekazywanie do wnętrza komórki różnych sygnałów, przede wszystkim związanych z funkcjonowaniem danej komórki i kontrolę jej wzrostu lub pobudzających ją do podziału – rozmnażania. Sygnały takie otrzymuje komórka od sąsiednich komórek lub od komórek bardzo od siebie oddalonych. Przez krew doprowadzane są do określonych komórek wyposażonych w odpowiednie receptory sygnały hormonalne.

pees. - receptpry hormonalne na pewno NIE WYSTĘUJĄ we wszystich (zdrowych) komórkach - bo przecież mamy raki niehormonozależne - bez tych receptorów właśnie
« Ostatnia zmiana: Lipca 12, 2013, 09:11:32 am wysłana przez b_angel »
      Ważną rzeczą jest nie to, co się da­je, ale to, z cze­go się ustępuje.   C.R. Zafon

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Mastektomia - komórki atypowe
« Odpowiedź #14 dnia: Lipca 12, 2013, 09:18:16 am »
Wielki dzięki  :)
Oczywiście niehormonozależne są be receptorów.