Różności > Chleby

Chleb Keli

(1/13) > >>

Kela:
1 kg mąki ( ja daję 1/3 mąki żytniej typ 720, 1/3 mąki pszennej razowej i 1/3 maki razowej orkiszowej)
0,5 szkl pestek dyni
0, 75 szkl pestek słonecznika
o,75 szkl siemienia lnianego
0,75 szkl płatków owsianych
w oryginalnym przepisie były jeszcze otręby 0,75 szkl, ale nie dodaję, bo mąki są razowe
3 łyżeczki soli
2 łyżeczki cukru
2 szkl ciepłej przegrzewanej wody
2 szkl wody gazowanej

Mieszam sypkie produkty, potem dodaję wodę i zakwas. Wyrabiam wszystko łyżką. (Odkładam trochę ciasta do słoiczka na kolejny chleb)
Przekładam do 2 foremek keksówek.
Odstawiam na 12 godzin do wyrośnięcia. Piekę 1 godz w 200 st.

Czasem trzeba dodać więcej mąki, dosypać, bo jeśli zakwas jest rzadki i jest go dużo, to ciasto jest też za rzadkie.

Z moich doświadczeń chlebowych wynika że:
1. Dobrze jest wyją zakwas wcześniej z lodówki i dokarmic go cho  raz przez robieniem chleba
2. Zawsze zostawiam w pojemniku trochę starego zakwasu, potem uzupełniam go nowym, świeżo wymieszanym ciastem chlebowym

hamak:
Pytanko:
w przepisie mag jest 60 dag mąki
u Keli - 1 kg
u lulu - nawet 1, 30 kg.

A zakwas/zaczyn? Trzeba zwiększać ilość?
Mam dziś już zaczyn z przepisu magowego, czy mogę sypnąć mąki 1 kg zamiast 60 dag?

oooAncia!:
Największy ból mam z temperaturą. Po godzinie w 200 stopniach wyszła mi spieczona cegła. Skórka gruba na jakieś 0,5cm...

Aminda:
A jak zrobić zakwas?

oooAncia!:
Aminda,  wyślij mi w wiadomości (albo na FB) swój adres. Chętnie się podzielę. We wrześniu dostałam porcję od lulu i świetnie się sprawuje. No, ale to w końcu już 7.latek!

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej