Autor Wątek: Jakość życia kobiet po leczeniu chirurgicznym raka piersi i rehabilitacji.  (Przeczytany 15639 razy)

Offline madomire

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Jakość życia kobiet po leczeniu chirurgicznym raka piersi i rehabilitacji.
« Odpowiedź #30 dnia: Października 06, 2013, 01:39:01 pm »
Pytanie odnośnie automasażu i drenażu, różnica miedzy nimi jest znacząca. Tutaj będę bronic mojego zdania. Drenaż limfatyczny stosuje się w zaistniałym obrzęku limfatycznym, automasaż jest zaleceniem do którego należy się systematycznie stosować aby nie wystąpił obrzęk. Co do techniki ich wykonywania to owszem są podobne, więc może dlatego uważacie Panie ze drenaż to to samo co automasaż z ta jednak różnica ze automasaż można wykonywać samej.

Offline madomire

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Jakość życia kobiet po leczeniu chirurgicznym raka piersi i rehabilitacji.
« Odpowiedź #31 dnia: Października 06, 2013, 01:42:07 pm »
hmm ,,jakości'' myślę że wkradł się tu błąd, zaraz poprawiam, w linku do ankiety jest oczywiście ,, jakość''

Offline b_angel

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 5707
  • przewróciło się, niech leży
    • Amazonka_klub
Odp: Jakość życia kobiet po leczeniu chirurgicznym raka piersi i rehabilitacji.
« Odpowiedź #32 dnia: Października 06, 2013, 01:46:03 pm »
 O0
      Ważną rzeczą jest nie to, co się da­je, ale to, z cze­go się ustępuje.   C.R. Zafon

Offline madomire

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Jakość życia kobiet po leczeniu chirurgicznym raka piersi i rehabilitacji.
« Odpowiedź #33 dnia: Października 06, 2013, 01:46:51 pm »
pyt 26 zostało zmienione, dodatkową odp
pyt 41 odp z bezrobotna zmieniłam na ,, nie pracuje zawodowo''
Zachęcam do wypełnienia.

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Jakość życia kobiet po leczeniu chirurgicznym raka piersi i rehabilitacji.
« Odpowiedź #34 dnia: Października 06, 2013, 02:25:27 pm »
Zdania nie zmieniam.
Automasaż jest nazywany przez niektórych autorów opracowań autodrenażem. Jest to masaż polegający drenażu naczyń limfatycznych. Niczym znaczącym automasaż się nie różni od drenażu (nawet wykonywanego przez kogoś). Są to te same techniki i nie należy moim zdaniem łączyć drenażu z już występującym obrzękiem :)

Ale kwestia nomenklatury jest tu akurat najmniej istotna :)

Offline madomire

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Jakość życia kobiet po leczeniu chirurgicznym raka piersi i rehabilitacji.
« Odpowiedź #35 dnia: Października 06, 2013, 02:52:27 pm »
Podtrzymuje moje zdanie drenaż limfatyczny jak nazwa wskazuje stosuję się w obrzęku limfatycznym czyli ma on zastosowanie w terapii obrzęku, natomiast automasaż jest profilaktyką. Na pewno nie powinno się stosować drenażu limfatycznego wraz z bandażowaniem u Pań u których nie ma obrzęku,gdyż nie ma potrzeby bandażować kończynę, która nie jest obrzęknięta. Stosując automasaż usprawnia się odpływ limfy z operowanej kończyny, wiec jest to czynność prewencyjna mająca ochronić przed wystąpieniem obrzęku Co do technik jak wcześniej napisałam są one w obydwu przypadkach podobne. W różnych źródłach można się spotkać z rożnym nazewnictwem, to fakt.

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Jakość życia kobiet po leczeniu chirurgicznym raka piersi i rehabilitacji.
« Odpowiedź #36 dnia: Października 06, 2013, 03:00:19 pm »
A ja od początku choroby miewam masaz całego ciała połączony z drenażem limfatycznym . MOja masazystka mówiała mi ,ze drenaz limfatyczny jest zabiegiem dla każdego( nogi , ręce itd)
taki cytat znalazłam:  "Drenaż poprawia krążenie krwi, przez co komórki ciała są bardziej dotlenione. Jest to dobry sposób na relaks i ukojenie zmęczonego organizmu "
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: Jakość życia kobiet po leczeniu chirurgicznym raka piersi i rehabilitacji.
« Odpowiedź #37 dnia: Października 06, 2013, 03:13:04 pm »
byłam kiedyś na warsztatach dla amazonek 
mieliśmy spotkanie z dr J.Dosiem
o ile mnie pamięć nie myli, dla niego automasaż i drenaż to dwie ZUPEŁNIE inne czynności
(pamiętacie dziewczyny jak pokazywał drenaż? to było coś zupełnie innego niż automasaż ręki, który wykonujemy codziennie  ;) )
operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline madomire

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Jakość życia kobiet po leczeniu chirurgicznym raka piersi i rehabilitacji.
« Odpowiedź #39 dnia: Października 06, 2013, 03:28:09 pm »
Drogie Panie, w moim badaniu chodzi o zbadanie czy występuje u Pań obrzęk limfatyczny operowanej kończyny na skutek leczenia chirurgicznego raka piersi. Proszę nie porównywać obrzęków kończyn dolnych, które mogą powstać na skutek wykonywanej pracy np stojącej czy siedzącej  z obrzękiem operowanej kończyny górnej. W  przypadku obrzęku kończyn dolnych owszem stosuję się tak zwany drenaż pneumatyczny z użyciem specjalnych mankietów bądź manualny W zaistniałym obrzęku po operacji guza piersi również można go zastosować ale jest to tzw drenaż pneumatyczny a nie drenaż limfatyczny (ręczny z bandażowaniem). Drenaż można stosować na każda okolice ciała gdzie występuje obrzęk.

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Jakość życia kobiet po leczeniu chirurgicznym raka piersi i rehabilitacji.
« Odpowiedź #40 dnia: Października 06, 2013, 03:30:56 pm »
Pewnikiem się nie znam :P, ale drenaż PNEUMATYCZNY jest również drenażem LIMFATYCZNYM, tyle tylko, że z uzyciem specjalnego, pneumatycznego urządzenia (czyli rękawa).
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline aquila

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4189
Odp: Jakość życia kobiet po leczeniu chirurgicznym raka piersi i rehabilitacji.
« Odpowiedź #41 dnia: Października 06, 2013, 03:31:54 pm »
nie znam się na w/w pojęciach, ale pytanie o automasaż się powtarza się powtarza:

15. Czy wykonuje Pani automasaż? *
18. Czy wykonuje Pani systematycznie (codziennie) automasaż operowanej kończyny? *

rozumiem, że w pkt 15 chodzi o to czy w ogóle, a w pkt 18 czy systematycznie, ale czy w takim razie te pytania nie powinny być obok siebie  ???

Offline madomire

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Jakość życia kobiet po leczeniu chirurgicznym raka piersi i rehabilitacji.
« Odpowiedź #42 dnia: Października 06, 2013, 03:55:21 pm »
pytania odnośnie automasażu zmieniłam na jedno pyt. Powtórzenie pytania było zamierzone ale nie chce sprawiać problemu w wypełnianiu więc zmieniam na jedno pytanie.
« Ostatnia zmiana: Października 06, 2013, 04:02:14 pm wysłana przez madomire »

Offline madomire

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Jakość życia kobiet po leczeniu chirurgicznym raka piersi i rehabilitacji.
« Odpowiedź #43 dnia: Października 06, 2013, 03:59:30 pm »
tak jest, drenaż pneumatyczny jest z użyciem specjalnego mankietu ale odbywa się bez bandażowania i udrożnienia kątów żylnych które stosuje się w przypadku drenażu manualnego.

Offline metka

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 5558
  • "Spieprzaj, dziadu!" (L.K.)
Odp: Jakosci życia kobiet po leczeniu chirurgicznym raka piersi i rehabilitacji.
« Odpowiedź #44 dnia: Października 06, 2013, 04:30:11 pm »
ankiety jeszcze nie czytałam, ale sądząc po dyskusji tutaj, musi być naprawdę dobra. wypełnię jak tylko będę miała chwilę wolnego czasu, teraz jestem tu przelotem. ja, bezrobotna/niepracująca.  :P

wydaje mi się, że zirytowała Cię, madomire, próba wyjaśnienia pojęć przez mag - nie denerwuj się (hehe łatwo mówić), Tojka pisała, że mnóstwo podobnych ankiet wypełniała. tyle że z formularzem zusowskim (czy jakimkolwiek innym) nie pogadasz i nie przetłumaczysz, a z inteligentną osobą, która jest w stanie coś zmienić - i owszem  ;) dlatego się tak czepiamy  8)


o drenażu też wypowiem się później  :)

rak piersi w czasie ciąży. potrójnie ujemny (TNBC).
stopień zaawansowania T4bN2M0. stopień złośliwości G3.
zajęte węzły chłonne pachowe i podobojczykowe, powiększone szyjne.
chemioterapia AT (Adriamycyna+Taxotere). radioterapia przedoperacyjna.
mastektomia 2011. obrzęk ręki :/