Autor Wątek: Rogowacenie ciemne  (Przeczytany 4871 razy)

Offline amazonka.org.pl

  • SPA
  • Grupa początkująca
  • *****
  • Wiadomości: 36
Rogowacenie ciemne
« dnia: Października 12, 2013, 12:15:07 pm »
Mam pytanie na temat rogowacenia ciemnego. Niedawno przeczytałam, że jest ono między innymi objawem raka, a gdy rak jest wyleczony - ta zmiana znika.

A oto moja historia.
Mniej więcej w 2008 roku zobaczyłam, że jeden łokieć mam ciemny, jakby brudny. Próbowałam to przebarwienie i suchą skórę usunąć różnymi sposobami kosmetycznymi, ale się nie udało. Pogodziłam się więc z tym, jako defektem kosmetycznym. Około połowy 2009 roku pojawił się na szyi mały guzek, a wkrótce - pod koniec 2009 roku, tuż po swoich 49-tych urodzinach wykryłam guzek w piersi. Zgłosiłam się do onkologa i okazało się, że to rak piersi z przerzutem do nadobojczyka T3N3M0 G3 hormonozależny. Przeszłam chemioterapię, mastektomię i radioterapię, a potem i do chwili obecnej hormonoterapię (AI + Lucrin). Przez cały czas od zakończenia leczenia radykalnego w wynikach badań kontrolnych nie pojawiło się nic niepokojącego, a moje samopoczucie jest dobre.

Jednak rogowacenie ciemne nie znikło (tylko przez pewien czas wydawało mi się, że lekko zbladło), a teraz niestety dodatkowo zaczął ciemnieć drugi łokieć.
Martwi mnie to.
Cukrzycy nie mam (cukier w granicach normy), tarczyca również nie sprawia mi problemów.

Panie doktorze, czy powinnam wykonać jeszcze jakieś badania kontrolne, aby wykluczyć możliwość, że rak nie został wyleczony i czeka mnie kolejny rzut choroby?
Amazonka.org

Offline dr n.med. Robert Wiraszka

  • Ekspert
  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Rogowacenie ciemne
« Odpowiedź #1 dnia: Października 12, 2013, 12:17:51 pm »
JEŻELI CHODZI O ROGOWACENIE CIEMNE WYRÓŻNIA SIĘ DWIE POSTACI:
1. ŁAGODNĄ - (a) WRODZONĄ U DZIECI ORAZ (b) NABYTĄ U DOROSŁYCH - TOWARZYSZĄCĄ ZABURZENIOM HORMONALNYM LUB WYWOŁANĄ PRZEZ LEKI 2. "ZŁOŚLIWĄ" - TOWARZYSZĄCĄ NOWOTWOROM ZŁOŚLIWYM JAKO TZW. ZESPÓŁ PARANEOPLASTYCZNY.

U CHORYCH ONKOLOGICZNYCH LECZENIE PRZYCZYNOWE (RADIO-, CHEMIOTERAPIA) STOSUNKOWO RZADKO POWODUJE WYCOFANIE SIĘ ZMIAN CHOROBOWYCH SKÓRNYCH TYPOWYCH DLA ROGOWACENIA CIEMNEGO. UTRZYMYWANIE SIĘ TYCH ZMIAN NIE MUSI OZNACZAĆ PODEJRZENIA PROGRESJI CHOROBY ONKOLOGICZNEJ. LECZENIE ZMIAN SKÓRNYCH PROWADZĄ DERMATOLODZY. RYTM BADAŃ KONTROLNYCH PRZEPROWADZANYCH Z TYTUŁU RAKA PIERSI USTALA LEKARZ ONKOLOG, KTÓRY PROWADZI LECZENIE.
dr n. med. Robert Wiraszka