Autor Wątek: Fotograf udokumentował walkę swojej żony z rakiem piersi  (Przeczytany 3306 razy)

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Fotograf udokumentował walkę swojej żony z rakiem piersi
« dnia: Października 28, 2013, 10:06:52 pm »
kliknij żeby zobaczyć całość:


WALKA DO SAMEGO KOŃCA



"Aby nadać chorobie jakikolwiek sens, Angelo postanowił udokumentować zmagania żony z chorobą. Aparat fotograficzny zarejestrował wszystko - szczęście, dramat, radość, rozpacz, nadzieję, zrezygnowanie i przede wszystkim - głębokie uczucie, które mimo że budowane było zaledwie kilka miesięcy, z dnia na dzień tylko rosło w siłę. Aż do samego końca.
"


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline b_angel

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 5707
  • przewróciło się, niech leży
    • Amazonka_klub
Odp: Fotograf udokumentował walkę swojej żony z rakiem piersi
« Odpowiedź #1 dnia: Października 28, 2013, 11:03:36 pm »
widziałam parę dni temu ....smutne ....
      Ważną rzeczą jest nie to, co się da­je, ale to, z cze­go się ustępuje.   C.R. Zafon

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Fotograf udokumentował walkę swojej żony z rakiem piersi
« Odpowiedź #2 dnia: Października 28, 2013, 11:30:16 pm »
Bardzo smutne, ale zarazem piękne i prawdziwe  xhc
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Fotograf udokumentował walkę swojej żony z rakiem piersi
« Odpowiedź #3 dnia: Października 29, 2013, 07:45:14 am »
Smutne, bardzo smutne  :-\

Ale ja uważam, mimo, że zdjęcia są bardzo dobre, że to niezazbyt właściwy/trafny (nie wiem jakiego słowa użyć) sposób dokumentowania takiej historii. Na mnie działają one bardzo przygnębiająco, a co dopiero na innych. Mogą odstraszać, a nie zachęcać do oglądania. No, ale taki był zamysł i takie som prawa autora. Ja mogę mieć natomiast swoje zdanie.

Offline metka

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 5558
  • "Spieprzaj, dziadu!" (L.K.)
Odp: Fotograf udokumentował walkę swojej żony z rakiem piersi
« Odpowiedź #4 dnia: Października 29, 2013, 09:01:12 am »
o, a właśnie wczoraj to oglądałam na gazecie (mniej fot). wydaje mi się, że każde zdjęcia w tym temacie będą w taki czy inny sposób poruszające jakieś emocje, czy to na plus czy na minus, obojętnie przejść się nie da. nie chcę niczego ujmować Angelo, nie neguję jego/ich uczuć, intencji ("Angelo miał świadomość, że rak jego żony może zmienić coś w życiu innych ludzi"), ale tak naprawdę nie rozumiem tej dokumentacji - że niby w jaki sposób ma pomóc innym? chyba najbliżej mi do zdania jednej z komentujących, no i zdecydowanie bardziej podobały mi się zdjęcia Chustki i Niemęża - mimo że zakończenie takie samo, to jednak zupełnie inaczej odbieram całą historię. te zdjęcia Jen&Angelo są przejmujące, owszem, ale brakuje mi w nich tego czegoś

Cytuj
Po pierwsze - patrząc na zdjęcia - to żaden foto-reportaż. To tylko zbiór portrecików z różnych etapów życia - umierania. Czyli zdjęcia, właściwie nie opowiadają o walce z chorobą. Praktycznie emocji też za wiele nie przekazują - a już na pewno nie uczucia męża. Wręcz odczucie jest jakby było całkiem miło,kilka obrazków z życia, z chwil zadumania, odpoczynku itp.
 Dwa razy chorowałam na nowotwory złośliwe - operacje, chemia, naświetlania - nie będę opisywać, bo i po co? Fotografia, to mój zawód. Patrząc na te zdjęcia - hm, przyznam, że cóż - jeśli ktoś chce o tym opowiedzieć, to proszę, ale spodziewałam się czegoś bardziej pełnego uczuć, pokazującego walkę, różne chwile życia, to, że mąż jest z żoną, a nie obok, że z nią odczuwa, a nie obserwuje jak robaczka pod mikroskopem i ewentualnie robi sobie miłą uśmiechniętą "sweet-focię" z żonką. Jakieś chybione te zdjęcia. Można było zrobić to bardzo dobrze, albo nie robić wcale.

lecę teraz na rehabilitację. pomyślę nad tym, bo temat jest szerszy
rak piersi w czasie ciąży. potrójnie ujemny (TNBC).
stopień zaawansowania T4bN2M0. stopień złośliwości G3.
zajęte węzły chłonne pachowe i podobojczykowe, powiększone szyjne.
chemioterapia AT (Adriamycyna+Taxotere). radioterapia przedoperacyjna.
mastektomia 2011. obrzęk ręki :/

Offline dani

  • Wtajemniczona
  • ***
  • Wiadomości: 2350
Odp: Fotograf udokumentował walkę swojej żony z rakiem piersi
« Odpowiedź #5 dnia: Października 29, 2013, 09:20:16 am »
A ja nie patrzę na te kilka zdjęć zamieszczonych w tej galerii, jako na całość. To kilka przypadkowych zdjęć. Myślę, że wszystko zależy od tego, jak się zdjęcia dobierze ( fotografował żonę kilka lat ) i jaki da do nich komentarz.
To co tu widać, to jedynie próbka. ( tak myślę ) i to dobrana przez jakiegoś redaktora.
A zdjęcia są smutne, no bo ...są smutne. I tyle.

Nigdy się nie cofał. Odwracał się i szedł naprzód -  S.J.L.

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Fotograf udokumentował walkę swojej żony z rakiem piersi
« Odpowiedź #6 dnia: Października 29, 2013, 10:23:24 am »
Każdy artysta ma prawo do pokazywania tego co czuje, nie zależnie, czy komuś się to podoba, czy nie. Można tego nie oglądać, jeśli się nie podoba.
Ja to odkrycie siebie odebrałam, jako hołd złożony kochanej osobie, w sposób, jaki fotograf potrafił to zrobić. Wg mnie chciał zatrzymać czas, fotografując każdą z tych chwil. I jeszcze jedno, pokazał, że miłości tej prawdziwej (co w Chustce też było pokazane) nie przeszkadza zmiana wyglądu, choroba... xhc
Dani ma rację, że są to tylko fragmenty ich wspólnego przeżywania choroby.
Jeden cierpi w ukryciu, drugi pokazuje to na zewnątrz, a ten fotograf, wg mnie dzieli się swoim smutkiem i radością, bo dopiero przy niej poznał, co to miłość, dopiero przy niej zgłębił życie. A śmierć należy do życia i nie mówienie o niej, skrywanie tego, jak do niej dochodzi, nie zmieni faktu.
Angelo pokazał, że pięknym się jest mimo wszystko, bo dla mnie ta kobieta, mimo zszargania chorobą jest piękna :(
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline dani

  • Wtajemniczona
  • ***
  • Wiadomości: 2350
Odp: Fotograf udokumentował walkę swojej żony z rakiem piersi
« Odpowiedź #7 dnia: Października 29, 2013, 10:25:32 am »
O to_to..Dobrze Dana prawi.  :)

Nigdy się nie cofał. Odwracał się i szedł naprzód -  S.J.L.

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Fotograf udokumentował walkę swojej żony z rakiem piersi
« Odpowiedź #8 dnia: Października 29, 2013, 10:31:13 am »
Niesamowicie piękne , straszliwie smutne...
Dlaczego, aż tak przeżywam patrząc na te  zdjęcia? Zadałam sobie takie pytanie i znam odpowiedź! Widząc wyniszczone chorobą kobiety ,  smutne, zgnębione oczy przypominam sobie moją mamę i wszystkie emocje jakie towarzyszły mi w trakcie jej umierania...Tyle lat to we mnie siedzi...w listopadzie będzie 36 rocznica ,gdy odeszła..
Chyba dobrze ,ze potrafię o tym mowić , bo pierwsze 10 lat to był temat tabu, nawet nie życzyłam sobie żadnych pytan. Zycie...
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Fotograf udokumentował walkę swojej żony z rakiem piersi
« Odpowiedź #9 dnia: Października 29, 2013, 01:40:59 pm »
Mnie te zdjęcia też przywołały w pamięci moją babcię, która odeszła ponad 37 lat temu. Wtedy nie mówiło się chorym, że ma raka. Babcia miała b. pogodne usposobienie, młodo owdowiała (pisałam Niemcy rozstrzelali jej męża) od zawsze mieszkała z nami. Mamusia społecznica, oddana pracy swojej nauczycielka, babcia w tej sytuacji była dla mnie wszystkim. To z nią rozmawiałam, gdy dostałam okres, gdy wracałam z obozów razem ze mną czekała na listy i relacje z moich pierwszych zakochań. Umierała długo. Na morfinie była ponad 18-naście miesięcy. Z kobiety ponad 80 kg zrobiła się kruszynka. Ale uśmiech i ufność w oczach był do końca. Pamiętam, jak mnie błogosławiła, gdy wyjeżdżałam na maturę. Zmarła pomiędzy matura pisemną, a ustną. Może dlatego z ustnej matury nic nie pamiętam. Odbiegłam od tematu, a chciałam tylko napisać, że babcia krótko przed śmiercią spoglądała w lustro, zaczesywała włosy i cieszyła się z nadchodzącej wiosny, wierząc że z nią wróci zdrowie, gdy wyjdzie na słonko. W tych momentach łzy cisnęły się i nie sposób było odwzajemnić babci uśmiechu. Mam jej twarz w pamięci, ale wiele bym dała, za jej zdjęcie z ty wyrazem twarzy bo mimo, że była przeraźliwie chuda, to wzrok b. serdeczny i pogodny i właśnie te oczy chciałabym mieć uwiecznione :(
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Fotograf udokumentował walkę swojej żony z rakiem piersi
« Odpowiedź #10 dnia: Października 29, 2013, 02:22:08 pm »
Moja mama tez umierała gdy robiłam maturę , zresztą umierała parę razy w przeciągu tych jej 7 lat  nadludzkiej walki z chorobą. Oczywiście nie miała tylko smutnych oczu ,które zapamiętałam. Była siłaczką ,walcząca do końca.  To chyba moje oczy i serce jest smutne i płacze z żalu nad nią  , nad jej  cierpieniem może i nad sobą ,ze nie mogła  mi dłużej towarzyszyć . To zrozumieją dziewczyny ,które tez zbyt wcześnie straciły cudowną matkę.. A moja była tą najcudowniejszą z cudownych...
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline betty

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3944
Odp: Fotograf udokumentował walkę swojej żony z rakiem piersi
« Odpowiedź #11 dnia: Października 29, 2013, 06:20:30 pm »
To zrozumieją dziewczyny ,które tez zbyt wcześnie straciły cudowną matkę.. A moja była tą najcudowniejszą z cudownych...

każdego dnia dziękuję opatrzności, że mam nadal Rodziców
i każdego martwię się, że moje dzieci być może nie będą miały tak długo...
2004 - mastektomia, docinka węzłów, 6 AC, hormonoterapia
2008 - rekonstrukcja (ekspander)
2015 - wznowa: 19 x paclitaxel, wycinka do samiuśkich żeber, wycinka narządów rodnych, 22 naświetlania, hormonoterapia,