Autor Wątek: Sery, które mogą szkodzić  (Przeczytany 5900 razy)

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
« Ostatnia zmiana: Lutego 24, 2014, 08:21:37 pm wysłana przez b_angel »
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline otnak

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Sery, które mogą szkodzić
« Odpowiedź #1 dnia: Października 11, 2014, 02:38:21 pm »
Ciekawy artykuł. Jestem wielką miłośniczką serów, nie wiedziałam, że mogą tak szkodzić.

Offline joanna_w29

  • Rozeznana
  • *
  • Wiadomości: 241
Odp: Sery, które mogą szkodzić
« Odpowiedź #2 dnia: Października 12, 2014, 01:28:06 pm »
ja ostatnio próbuję roślinnych alternatyw dla sera  mnx  są na pewno zdrowsze niż te z mleka, i żadna istota nie cierpi  ^-^
np Wilmersburger Classic jest super  mnx
naprawdę warto popróbować  :))
http://www.evergreen.pl/sery-weganskie-c-47.html
niemożliwe nie istnieje

Offline metka

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 5558
  • "Spieprzaj, dziadu!" (L.K.)
Odp: Sery, które mogą szkodzić
« Odpowiedź #3 dnia: Października 12, 2014, 02:33:36 pm »
joaśko, ale przy mleku to się chyba nie cierpi... raczej bez dojenia krówkom byłoby gorzej  ;)


edit: z ciekawości chętnie bym spróbowała takowego  mnx


edit2: sera. nie dojenia.



« Ostatnia zmiana: Października 12, 2014, 02:37:24 pm wysłana przez metka »
rak piersi w czasie ciąży. potrójnie ujemny (TNBC).
stopień zaawansowania T4bN2M0. stopień złośliwości G3.
zajęte węzły chłonne pachowe i podobojczykowe, powiększone szyjne.
chemioterapia AT (Adriamycyna+Taxotere). radioterapia przedoperacyjna.
mastektomia 2011. obrzęk ręki :/

Offline joanna_w29

  • Rozeznana
  • *
  • Wiadomości: 241
Odp: Sery, które mogą szkodzić
« Odpowiedź #4 dnia: Października 12, 2014, 02:54:50 pm »
Metko Kochana,
krowa, jak każdy ssak, produkuje mleko po porodzie, potomek wypija ile potrzebuje i krowa WCALE nie potrzebowałaby, by ją doić.
W gospodarstwie właściciele korzystają z tego, że krowa ma pokarm i doją ją. W ten sposób pobudzają gruczoły mleczne do wzmożonej produkcji pokarmu, i wtedy może fakt, "bez dojenia krówkom byłoby gorzej"

Zupełnie inaczej sprawa ma się w produkcji przemysłowej, a tak naprawdę stamtąd pochodzi większość nabiału dostępnego w sklepach  :(
Krowy są sztucznie zacielane
cielęta są im odbierane po porodzie (są sztucznie dokarmiane, jałówki czeka to co matkę, a cielaki - na rzeź)
krowy spędzają całe praktycznie życie w małych boksach podłączone do dojarek - cierpią, niestety  :(
po pary ciążach i laktacjach, gdy spada ich produktywność i wydajność mleczna - na rzeź
http://www.zostanwege.pl/dlaczego-warto/zwierzeta/

tyle wegańskiej propagandy na dziś  ;)
GoVegan - http://www.zostanwege.pl/zostan-wege-na-30-dni/

a żeby pozostać w temacie - http://weganizm.blox.pl/2010/05/Dlaczego-powinnismy-unikac-nabialu-za-wszelka-cene.html

buźka  :-*


« Ostatnia zmiana: Października 12, 2014, 03:03:02 pm wysłana przez joanna_w29 »
niemożliwe nie istnieje

Offline aquila

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4189
Odp: Sery, które mogą szkodzić
« Odpowiedź #5 dnia: Października 12, 2014, 04:19:25 pm »
http://weganizm.blox.pl/2010/05/Dlaczego-powinnismy-unikac-nabialu-za-wszelka-cene.html


Z ewolucyjnego punktu widzenia, mleko jest obcym pokarmem dla ludzi. 10 000 lat temu nie hodowaliśmy udomowionych zwierząt i nie piliśmy mleka (chyba, że jakiś zapalony myśliwy wydoił dzikiego tygrysa albo bawoła!)]

no zgoda, ale to jest argument raczej dla diety paleo, niż dla weganizmu ;) myśliwy raczej nie pił też mleka migdałowego, nie jadł tofu i chleba pełnoziarnistego ;)

Nasz organizm nie jest w stanie regularnie trawić mleka. Większość naukowców zgadza się, że lepiej jest uzyskać wapń, potas, białko i tłuszcze z innych źródeł żywności, takich jak produkty roślinne: warzywa, owoce, fasola, pełne ziarna, orzechy, nasiona, i wodorosty.

lubię nasiona i pełne ziarna, ale do najłatwiej strawnych to one nie należą, o wiele łatwiej "przerobić" ser czy kefir, mleko nieprzetworzone - faktycznie - nie jest polecane dorosłym ludziom

ogólnie ja do weganizmu nic nie mam i uważam, że dieta wegańska może być zdrowa i smaczna, ale nie zawsze podobuje mi się ta propaganda, szczególnie jeśli głosi się nieprawdy/półprawdy  ::)

ja jak mogę to staram się kupować nabiał z małych gospodarstw, jest trochę droższy, ale o niebo lepszy niż ten przemysłowy
« Ostatnia zmiana: Października 12, 2014, 04:22:19 pm wysłana przez aquila »

Offline joanna_w29

  • Rozeznana
  • *
  • Wiadomości: 241
Odp: Sery, które mogą szkodzić
« Odpowiedź #6 dnia: Października 12, 2014, 05:07:26 pm »
aquilo,
dla mnie też to często niepotrzebna argumentacja  ;)
i faktycznie, taka propaganda może zniechęcać :-\
ale co prawda, to prawda  ;D

mi wystarcza fakt, że już dawno wyrosłam z karmienia mnie piersią i przeszłam na pokarmy stałe  ;D
jak to mówi mój ojciec: "Mleko jest dla cieląt"  ;D

co do zdrowotności, WIEM, że wszystko co jest w nabiale, można znaleźć w roślinkach  mnx
zdrowo, smacznie, rozmaicie i kolorowo  xhc
niemożliwe nie istnieje

Offline lulu

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 8007
Odp: Sery, które mogą szkodzić
« Odpowiedź #7 dnia: Października 12, 2014, 08:36:01 pm »
Wegański żółty ser
skład i waga
woda, olej kokosowy, skrobia, skrobia modyfikowana, sól morska, emulgatory: kwas cytrynowy, estry mono i dwu -
glicerydów kwasów tłuszczowych, wegański aromat sera, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, konserwant: kwas askorbinowy, -
barwnik: beta – karoten -WAGA 200 G
Patrząc na skład nie mam pewności czy to jest takie samo zdrowie.
31.12.2007 amputacja piersi prawej metodą Pateya
Carcinoma mammae, G2, ER+, PGR+, HER2-
Przez 5 lat kolejno Tamoksifen, Egistrozol, Mamostrol
Po ponad 7 latach rak piersi lewej
21.08.2015 amputacja piersi lewej
ER-, PR-, HER2+++
4xAC i rok Herceptyna

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Sery, które mogą szkodzić
« Odpowiedź #8 dnia: Października 12, 2014, 08:49:12 pm »
Bo wegańskie - a wegańskie to może być róznica. Tak jak biały ser prawdziwie wiejski, a biały ser z supermaketu.
tu poczytaj:
http://www.zielonawsrodludzi.pl/2013/01/zrob-sobie-weganski-nabia-majonez-mleko.html
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline joanna_w29

  • Rozeznana
  • *
  • Wiadomości: 241
Odp: Sery, które mogą szkodzić
« Odpowiedź #9 dnia: Października 13, 2014, 07:34:25 pm »
niemożliwe nie istnieje