Autor Wątek: Hashimoto- przewlekle zapalenie tarczycy  (Przeczytany 29790 razy)

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Hashimoto- przewlekle zapalenie tarczycy
« dnia: Grudnia 29, 2013, 07:35:23 pm »
Jako ,że u mojej córki Zuzi zdiagnozowano takową przypadłość na podstawie podwyższonego TPO , zakładam wątek . Wiedza jaka tu będzie zawarta pomoże innym. Tu można poczytać o tej przypadłości.
http://www.mp.pl/pacjent/choroby/show.html?id=77782

styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline słonecznik

  • Rozeznana
  • *
  • Wiadomości: 485
Odp: Hashimoto- przewlekle zapalenie tarczycy
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 29, 2013, 08:51:56 pm »
Amor  :-*
ja tylko dodam od siebie, że trudno tę chorobę zdiagnozować. Niestety u mojej koleżanki chorobę zdiagnozowano dość późno :( z tych wymienionych w artykule objawów dokuczała jej głównie otyłość.
M. spała po 4 godz., nie miała depresji, zaburzeń pamięci ( była dobrą studentką - ja nawet nie dostałbym się na takie studia na jakich ona studiowała, nie mówiąc o ich skończeniu).
na forum moim poprzednim forum tzn PCO były osoby, które diagnozowane były pod kątem problemów z niepłodnością i przez przypadek u nich wykrywano tę chorobę :/

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Hashimoto- przewlekle zapalenie tarczycy
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 29, 2013, 09:33:31 pm »
U Zuzi  tylko nieregularne miesiączki, a i te nie wiadomo czy mają cos z tym wspólnego. Badana była od 10 lat i dopiero w tym roku wyniki pokazały Hashimoto.( i to niezbyt duże) . Ta choroba może powoli dojrzewać. Ona czuła się bardzo dobrze, miała zawsze sukcesy w nauce , jej chwilami obnizony nastroj był raczej związany z obawą o moje zdrowie. Stres jednak może przyspieszac   te przypadłość.
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline słonecznik

  • Rozeznana
  • *
  • Wiadomości: 485
Odp: Hashimoto- przewlekle zapalenie tarczycy
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 30, 2013, 12:17:45 am »
Badana była od 10 lat i dopiero w tym roku wyniki pokazały Hashimoto.( i to niezbyt duże) . Ta choroba może powoli dojrzewać.
? czy to znaczy, że robiła sobie badania tarczycy np TSH i wychodziły ok, a po jakimś czasie ujawniło się Hashimoto?  :o

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Hashimoto- przewlekle zapalenie tarczycy
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 30, 2013, 12:39:29 am »
Dokładnie tak! Od dwóch lat tsh było na górnej granicy ,ale nie przekraczało. AntyTPo lekko wzrastało, ale nie drastycznie .
( cos spac nie możesz ,jak ja? :))
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Hashimoto- przewlekle zapalenie tarczycy
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 30, 2013, 08:02:58 am »
Amorku, już mówiłam, nieustająco jestem pełna podziwu dla Twojej miedycznej wiedzy :) Mi się zdawa, że ja też durna w niektórych dziedzinach nie jestem, ale od Ciebie mogem siem wciąż uczyć.

Offline słonecznik

  • Rozeznana
  • *
  • Wiadomości: 485
Odp: Hashimoto- przewlekle zapalenie tarczycy
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 30, 2013, 12:21:17 pm »
 :-* dziękuję za odpowiedź.
Ja jestem typową sową i lubię siedzieć do późna, tak do 12 lub 1 :)
i ja tez podziwiam za całokształt wiedzy :D  :-*

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Hashimoto- przewlekle zapalenie tarczycy
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 30, 2013, 03:02:16 pm »
Dziękuję,ale nie przesadzajta ludziska! Moja wiedza kojarzy się z : czarownica - zielarka-znachorka! ;)
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Hashimoto- przewlekle zapalenie tarczycy
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 30, 2013, 03:35:42 pm »
10 RZECZY, KTÓRE CHCIAŁABYM ŻEBY MÓJ LEKARZ POWIEDZIAŁ KIEDY ZOSTAŁAM ZDIAGNOZOWANA Z HASHIMOTO
 1.     Niepokój, który pani odczuwa jest związany z chorobą tarczycy. Przeciawciała niszczą tarczycę i duża ilość hormonów uwalnianych do krwiobiegu jest odpowiedzialna za objawy jej nadczynności.

 2.     W niedoczynności tarczycy często występuje niedobór selenu. Selen w dawce 200-400mcg wykazuje działanie zmniejszające poziom przeciwciał i dlatego jest polecany dla chorych z Hashimoto.

 3.     U wszystkich pacjentów z Hashimoto polecana jest dieta bezglutenowa. W wielu przypadkach pomoże to uregulować wagę, zmniejszyć objawy a także ilośc przeciwciał.

 4.     Jeżeli występują objawy niedoczynności tarczycy, a badania T3 i T4 są w normie, może to świadczyć o subklinicznej niedoczynności  i należy zacząć leczenie hormonalne.

 5.     Niektórzy mają upośledzoną zdolność przemiany T4 do aktywnego T3 i dlatego wskazane są preparaty połączone T3/T4.

 6.     Prawidłowa czynność tarczycy może powrócić po pewnym czasie, dostępny jest test aby to sprawdzić. Czasami możliwe jest nawet całkowite odstawienie leków hormonalnych.

 7.     Hashimoto i niedoczynność tarczycy, spowodowana niedoborem jodu, wymagają różnego postępowania. Nadmierna podaż jodu w Hashimoto może prowadzić do zaostrzenia objawów.

 8.     Aby określić skuteczność wprowdzonych interwencji polecane jest okresowe sprawdzanie poziomu przeciwciał.

 9.     Utrata włosów może być spowodowana niskim poziomem ferrytyny. Ferrytyna jest białkiem odpowiedzialnym za magazynowanie żelaza w organizmie.

 10. Dieta bezglutenowa może zdredukowć ilość przeciwciał przeciwko tarczycy i znane są przypadki , że  samo zastosowanie diety bezglutenowej prowadziło do wyeliminowania przeciwciał.


http://www.tarczycahashimoto.pl/1/post/2013/11/najlepsze-testy-w-hashimoto.html

styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline słonecznik

  • Rozeznana
  • *
  • Wiadomości: 485
Odp: Hashimoto- przewlekle zapalenie tarczycy
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 30, 2013, 05:21:50 pm »
Dziękuję,ale nie przesadzajta ludziska! Moja wiedza kojarzy się z : czarownica - zielarka-znachorka! ;)
xhc xcv  dzisiaj się ładnie mówi medycyna naturalna :P  ;D   :-*


Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Hashimoto- przewlekle zapalenie tarczycy
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 02, 2014, 09:45:02 am »
http://www.tlustezycie.pl/2013/08/hashimoto-niedoczynnosc-tarczycy.html


Konsekwencje niedoczynności tarczycy:



•zaburzony metabolizm wapnia
•chroniczne zaparcia (ryzyko infekcji)
•zmniejszenie efektywności pracy wątroby i woreczka żółciowego (również kamica)
•zmniejszenie produkcji hormonu wzrostu
•zmniejszenie metabolizmu oraz przybieranie na wadze
•zaburzenie metabolizmu glukozy (wolniej dostaje się do komórki dając objawy takie jak 'brain fog' oraz powodując hipoglikemię)
•podwyższony poziom cholesterol i trójglicerydów
•problemy z prawidłową pracą mózgu (zmiany nastroju, depresja)
zaburzony metabolizm estrogenu (może prowadzić do nowotworu piersi, cyst jajników)
•zaburzony metabolizm hormonów nadnerczy
•niedobór progesteronu i zatrzymanie owulacji
•anemia
•zwiększony poziom homocysteiny i ryzyko choroby serca
•zmniejszony detoks organizmu (hormony tarczycy wpływają na fazę II detoksu w wątrobie)
•zmniejszona produkcja kwasu solnego i zaburzony metabolizm protein

styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Hashimoto- przewlekle zapalenie tarczycy
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwca 26, 2014, 02:48:55 pm »
NO to Zuza w ciągu miesiąca z głębokiej nadczynności TSH- 0,004 wskoczyła w niedoczynność TSH 5,008. NIe wspomnę już o pokręconych ft3 ,ft4. Eutyrox powrócił i po miesiącu znów kontrola , tym razem już tarczycy. Dobrze ,ze przynajmniej już propranolu brac nie musi bo puls wrocił do normy. Teraz usypia ja przy karmieniu małego niskie ciśnienie.
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline aquila

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4189
Odp: Hashimoto- przewlekle zapalenie tarczycy
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwca 26, 2014, 05:02:15 pm »
NO to Zuza w ciągu miesiąca z głębokiej nadczynności TSH- 0,004 wskoczyła w niedoczynność TSH 5,008.

też miewałam podobne "skoki" tsh, dlatemu teraz wiem, że muszę zawsze badać też ft4, bo tsh czasami sugeruje nadczynność, której wcale nie ma (ja np miałam niskie tsh przy niskim ft4)

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Hashimoto- przewlekle zapalenie tarczycy
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwca 26, 2014, 08:26:59 pm »
Tak ,koniecznie, zawsze wszystkie te badania są ważne.U Zuzy jest wyjatkowa sytuacja ,bo miała PZT - poporodowe zapalenie tarczycy. Na tym polega ,ze nagle wskakuje się w nadczynność ( dzięki Bogu to nie Graves- Basedow bo tez to groziło)  Od stycznia co miesiąc bada tarczycę z powodu niedoczynności. Miesiąc temu całkowicie inne były te badania . Mam nadzieję,ze jak wróciła do eutyroxu trochę się wszystko unormuje.Ciekawa jestem jak teraz wygląda tarczyca. A może lepiej nie wiedzieć!
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Hashimoto- przewlekle zapalenie tarczycy
« Odpowiedź #14 dnia: Listopada 11, 2014, 12:59:21 pm »
Dla zainteresowanych, madzia 61 może cos cię tu natchnie?

http://www.hashimoto.pl/choroba-hashimoto
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat