Autor Wątek: Obrzęk limfatyczny  (Przeczytany 66069 razy)

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Obrzęk limfatyczny
« Odpowiedź #75 dnia: Marca 19, 2015, 07:44:13 am »
Ja prawą rękę, po mastektomijnej stronie, mam cały czas większą, od góry do łokcia.
Jakby troszkę większą zwisającą firankę, a po lewej jej w ogóle nie mam. Jestem praworęczna.
Obwody różne, ale zawsze do granic normy. Moja pani rehabilitantka mówi, że to u nas bardzo częste.
Macie tak może ?

Offline Parabola

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 5538
Odp: Obrzęk limfatyczny
« Odpowiedź #76 dnia: Marca 19, 2015, 10:46:15 am »
Moja prawa ręka tak jak u Mirusi, od łokcia w górę grubsza jakieś 2 cm.
Wizualnie nie widać różnicy, ale czuję ją gdy ubieram bluzki z wąskimi rękawami, wtedy na prawej za ciasno  >:(
Jestem praworęczna i wszystko robie prawą ręką, lewą to bym se nawet obiadu nie zjadła  ;)
listopad 2003 rak piersi prawej carcinoma metaplasticum, carcinoma planoepitheliale  akeratodes.
G-2 T1NoMo trójujemny, zabieg oszczędzający.
6 chemii CMF i radioterapia.
IO Kraków Garncarska

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: Obrzęk limfatyczny
« Odpowiedź #77 dnia: Marca 19, 2015, 11:05:02 am »
Moja ręka prawa jest jakby trochę słabsza.Czuję to gdy coś niosę,nawet torebka jest za ciężka.Obrzęku nie mam,ale to może dlatego ,że tylko 3 węzły mi wyjęli do kontroli.
Natalia

Offline amado

  • SPA
  • Zakorzeniona
  • *****
  • Wiadomości: 3444
  • mój tekst
Odp: Obrzęk limfatyczny
« Odpowiedź #78 dnia: Marca 19, 2015, 11:18:39 am »
u mnie grubiej tak przy samej pasze, od tyłu, tak mnie tam wiecej jakby


diagnoza: rak piersi przewodowy inwazyjny G3 - 09.2005
operacja: mastektomia - 10.2005
chemioterapia: AC x 4, Taxol x 4
radioterapia
tamoxifen
arimidex

Offline Med-Profil

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Obrzęk limfatyczny
« Odpowiedź #79 dnia: Kwietnia 01, 2015, 12:10:09 pm »
Dzień dobry.
Drogie Panie, w ramach walki z obrzękiem limfatycznym zapraszam na refundowane przez NFZ turnusy rehabilitacyjne w Żernicy koło Gliwic (woj. Śląskie). Turnus trwa 4 tygodnie, w tym czasie Pacjenci mają wykonywanych min. 5 zabiegów dziennie (np. kąpiele wirowe, masaże, ćwiczenia w odciążeniu, pracę z barkiem i/lub blizną, drenaż limfatyczny itd).
Więcej informacji znajdą Panie na naszej stronie internetowej www.medprofil.eu
W sobotę 9 maja 2015 odbędzie się u nas dzień otwarty, będzie można zobaczyć jak to wszystko wygląda  :)
Serdecznie zapraszam!

Offline renifer

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1536
Odp: Obrzęk limfatyczny
« Odpowiedź #80 dnia: Czerwca 08, 2015, 02:22:33 pm »
Zrobił mi się najpierw mały obrzęk przy kciuku, tera trochę zlazło, za to wydało mi się, że mam większy "biceps". Zmierzyłam i jest 2,5 cm różnicy między prawym a lewym. Obrzęk to czy jakaś fizjologiczna różnica? Jestem prawostronna i praworęczna, nie da rady tak całkiem tej łapy oszczędzać :(
Rak piersi przewodowy inwazyjny wieloogniskowy, hormonozależny, HER-ujemny, G1 (T1cN1aM0)
chemioterapia przedoperacyjna:  FEC, Taxotere
mastektomia prawostronna: 05.2014
radioterapia, hormonoterapia (Nolvadex, Zoladex)

Offline danuta

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3459
Odp: Obrzęk limfatyczny
« Odpowiedź #81 dnia: Czerwca 08, 2015, 02:27:10 pm »
reniferku, pewnie jednak obrzęk, staraj się masować łapkę zgodnie z zasadami automasażu, trzymaj jak najwięcej w górze, choć przez chwilę. No i wiadomo oszczędzaj, choć to trudne :(. Ja mam stale już taką różnicę w obwodach, ale jak w sanatorium się oszczędzałam, dbałam to się nieco zmniejszało. U Ciebie wcale nie musi to być trwała zmiana. Powodzenia :)
6 x AT
mastektomia 2005
radioterapia
hormonoterapia

Offline metka

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 5558
  • "Spieprzaj, dziadu!" (L.K.)
Odp: Obrzęk limfatyczny
« Odpowiedź #82 dnia: Czerwca 08, 2015, 02:46:31 pm »
2,5 cm to raczej obrzęk. chyba że od urodzenia masz taką rożnicę. dobrze by było, żeby rehabilitant to obejrzał, a na razie automasaż 2, 3 razy dziennie. masz kogoś sensownego w okolicy? zdzwonimy się wieczorkiem, jak mój małż z pracy wróci - zabrał mojego komórzastego i na razie jestem zbez łączności głosowej ze światem  ;)
rak piersi w czasie ciąży. potrójnie ujemny (TNBC).
stopień zaawansowania T4bN2M0. stopień złośliwości G3.
zajęte węzły chłonne pachowe i podobojczykowe, powiększone szyjne.
chemioterapia AT (Adriamycyna+Taxotere). radioterapia przedoperacyjna.
mastektomia 2011. obrzęk ręki :/

Offline aquila

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4189
Odp: Obrzęk limfatyczny
« Odpowiedź #83 dnia: Czerwca 08, 2015, 04:56:51 pm »
Zrobił mi się najpierw mały obrzęk przy kciuku, tera trochę zlazło, za to wydało mi się, że mam większy "biceps". Zmierzyłam i jest 2,5 cm różnicy między prawym a lewym. Obrzęk to czy jakaś fizjologiczna różnica? Jestem prawostronna i praworęczna, nie da rady tak całkiem tej łapy oszczędzać :(

ja jestem lewostronna i praworęczna, a i tak nie daję rady tak zupełnie lewej oszczędzać, no bo niby jak normalnie żyć nie używając jednej ręki  >:(
ja na swój obrzęk (który w większości zlazł, zostało jeszcze trochę w jednym paluchu  i trochę pod drugim paluchem) stosowałam wszystko co się da: manualny drenaż u rehabilitantów, kompresję (mobiderm), taping, aquavibron, wirówkę, łykam ruszczyk na krążenie, smaruję żelem z ruszczykiem, tera zaczynam jeszcze zimne okłady i okłady z sody, próbuję jeszcze przepychanie obrzęku siłą woli, ale mam słabą silną wolę, więc szału nie ma ;)
u mnie różnicy w obwodach nie ma (było 5mm w nadgarstku, ale to zmyło się momentalnie), więc pomiar skuteczności w/w jest tylko na oko - na moje oko jeszcze daleko do tego co chcę osiągnąć

a i mnie obrzęk bolał (i nadal boli ten jeden paluch), to tak informacyjnie dla tych, co twierdzą, że obrzęk nie boli; owszem nie boli - jak ktoś nie jest taką chudą szkapą jak ja, to może nie boli)
« Ostatnia zmiana: Czerwca 08, 2015, 05:00:23 pm wysłana przez aquila »

Offline metka

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 5558
  • "Spieprzaj, dziadu!" (L.K.)
Odp: Obrzęk limfatyczny
« Odpowiedź #84 dnia: Czerwca 08, 2015, 05:04:24 pm »
potwierdzam - boli. tak specyficznie.
rak piersi w czasie ciąży. potrójnie ujemny (TNBC).
stopień zaawansowania T4bN2M0. stopień złośliwości G3.
zajęte węzły chłonne pachowe i podobojczykowe, powiększone szyjne.
chemioterapia AT (Adriamycyna+Taxotere). radioterapia przedoperacyjna.
mastektomia 2011. obrzęk ręki :/

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: Obrzęk limfatyczny
« Odpowiedź #85 dnia: Czerwca 08, 2015, 05:38:14 pm »
a ja nie wiem czy mam obrzęk ,bo nie mierzę i dlatego chyba czuję się dobrze xhc xhc
Natalia

Offline metka

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 5558
  • "Spieprzaj, dziadu!" (L.K.)
Odp: Obrzęk limfatyczny
« Odpowiedź #86 dnia: Czerwca 08, 2015, 05:47:22 pm »
ja też mierzyć nie muszę - po prostu się w rękawy nie mieszczę..  >:(
rak piersi w czasie ciąży. potrójnie ujemny (TNBC).
stopień zaawansowania T4bN2M0. stopień złośliwości G3.
zajęte węzły chłonne pachowe i podobojczykowe, powiększone szyjne.
chemioterapia AT (Adriamycyna+Taxotere). radioterapia przedoperacyjna.
mastektomia 2011. obrzęk ręki :/

Offline renifer

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1536
Odp: Obrzęk limfatyczny
« Odpowiedź #87 dnia: Czerwca 08, 2015, 06:02:35 pm »
Natalko, ja też nie mierzyłam aż do tej pory,ale tego na kciuku to raczej nie dało się nie zauważyć  >:( A jak już zauważyłam, to się zaczęłam bardziej tej łapce przyglądać, no i jakaś dziwnie grubsza mi się wydała. A że rączęta u mnie jak patyki, to i łatwo dostrzec, że coś jest nie teges ;)
Mnie też trochę boli. O rehabilitantach w pobliżu to pojęcia nie mam, wiem, że jedna dziołszka w amazonkach w So się udziela i masaże robi. Gdzieś mam do niej numer.
Aquila, ło matko kochana, muszę się dokształcić, bo połowy z tych trudnych słów, coś napisała, nie rozumiem, a może nawet nie rozumię ;) ::(( Siłą woli (chyba) to zlikwidowałam ten przy kciuku ;)
Rak piersi przewodowy inwazyjny wieloogniskowy, hormonozależny, HER-ujemny, G1 (T1cN1aM0)
chemioterapia przedoperacyjna:  FEC, Taxotere
mastektomia prawostronna: 05.2014
radioterapia, hormonoterapia (Nolvadex, Zoladex)

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Obrzęk limfatyczny
« Odpowiedź #88 dnia: Czerwca 08, 2015, 07:44:56 pm »
Po mojemu nie musi to być wcale obrzęk, a po temu, żeś właśnie praworęczna.
Też jestem i też mam chyba taką różnicę od 10 cm od łokcia w górę.
Musisz to pokazać. A poza tym przejeżdżaj przez całość palcem lub dłonią.
Jeśli skóra się marszczy, tj. robią się fale nie ma go.

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Obrzęk limfatyczny
« Odpowiedź #89 dnia: Czerwca 08, 2015, 08:36:10 pm »
Jam praworęczna , a lekki  obrzęk  dłoni i nadgarstka został na zawsze . Z tym ,ze ortopeda uważał ,że niezbyt się on  liczy >:(, bo zawsze mierzył mi ramię ,a tam żadnego obrzęku nie ma!!
 jak nadwyręże rękę , przemęczę lub jak jest upał czuję miejsce obrzęku, może nie nazwałabym tego bólem raczej uczuciem cięzkosci, silnego  rozpierania od środka ( dość nieprzyjemne)
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat