Autor Wątek: Jak zabezpieczyć się przed nawrotem choroby?  (Przeczytany 3286 razy)

Offline amazonka.org.pl

  • SPA
  • Grupa początkująca
  • *****
  • Wiadomości: 36
Jak zabezpieczyć się przed nawrotem choroby?
« dnia: Stycznia 29, 2014, 04:31:49 pm »
Mam 42 lata. W październiku 2012 roku zdiagnozowano u mnie raka piersi, G3. Operacja oszczędzająca, dwa wartowniki zajęte, następnie usunięcie węzłów chłonnych. Jestem po leczeniu onkologicznym (6 TAC) i radioterapii (24 lampy). ER i PgR reakcja słabo dodatnia w około 1% komórek, HER2 ujemne, Ki67 40%. Chemioterapia wywołała u mnie menopauzę i stan taki trwa do dziś. Po leczeniu wykonałam badania genetyczne i właśnie otrzymałam wynik. Mutacja BRCA1. W zaleceniach jest mowa o przyjmowaniu tamoxifenu. Czy przy takim poziomie receptorów i mutacji powinnam przymować tamoxifen? Jestem zdecydowana na usunięcie jajników. Co mogę  jeszcze zrobić aby zabezpieczyć się przed nawrotem choroby?
Amazonka.org

Offline dr n.med. Robert Wiraszka

  • Ekspert
  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Jak zabezpieczyć się przed nawrotem choroby?
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 29, 2014, 04:35:33 pm »
Tamoksyfen nie ma wskazań rejestracyjnych u osób z ujemnym statusem receptorowym ER, PgR (za ujemny uważa się wynik zerowy oraz dodatni do 10%). Mutacja BRCA1 nie jest wskazaniem do włączenia Tamoksyfenu. Natomiast do prewencyjnej adnexectomii (usunięcia jajników) - tak, ponieważ często ważniejszym problemem u chorych na raka piersi nosicielek mutacji BRCA1 stanie się w późniejszym czasie rak jajników. Prewencyjne usunięcie gonad redukuje ryzyko zachorowania do poziomu poniżej 5%. Wskazana także będzie staranna kontrola drugiej piersi, być może nawet z obrazowaniem w MRI.
dr n. med. Robert Wiraszka