Autor Wątek: Ponowna radioterapia po wznowie  (Przeczytany 3376 razy)

Offline amazonka.org.pl

  • SPA
  • Grupa początkująca
  • *****
  • Wiadomości: 36
Ponowna radioterapia po wznowie
« dnia: Lutego 19, 2014, 07:23:31 pm »
Jestem trzy lata po naświetlaniu piersi lewej, w której był rak. Po tych trzech latach od naświetlania, w lewej pasze, gdzie były wycięte węzły, w skórze pojawiły się 2 małe 2mm ogniska rakowe.
W jednym ośrodku powiedziano mi, że nie mogą mnie już naświetlać ze względu na jakaś dawkę krytyczną.
Pojechałam na konsultacje gdzie indziej i tam powiedziano mi, że jak najbardziej powinnam mieć naświetlona pachę i węzły nadobojczykowe. Wcześniej była naświetlana tylko pierś.
Proszę o informację, czy powinnam być naświetlana? Nie wiem komu mam zaufać.
Amazonka.org

Offline dr n.med. Robert Wiraszka

  • Ekspert
  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Ponowna radioterapia po wznowie
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 19, 2014, 07:26:19 pm »
Ponowna radioterapia powinna być ewentualnie przeprowadzona w ośrodku, który napromieniał Panią jako pierwszy, ponieważ to tam znajduje się dokumentacja "techniczna" z pierwszej radioterapii - rozkłady dawek, obliczenia fizyków medycznych, granice pól.
Podjęcie radioterapii w drugim ośrodku niesie z sobą ryzyko, że pojawią się tzw. "punkty gorące" (miejsca, które otrzymają zbyt dużą dawkę radioterapii).
Tkanki ludzkie są w stanie zaabsorbować konkretną ilość energii, przekroczenie tej dawki (tzw. krytycznej) może wywołać trudne do gojenia następstwa.
Proszę ewentualnie spytać w pierwszym ośrodku o możliwość brachyterapii.
dr n. med. Robert Wiraszka

Offline amazonka.org.pl

  • SPA
  • Grupa początkująca
  • *****
  • Wiadomości: 36
Odp: Ponowna radioterapia po wznowie
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 02, 2014, 04:09:29 pm »
Panie Doktorze byłam naświetlana  we Wrocławiu  i tu mnie nie  chcą naświetlać. Pojechałam do Gliwic tam mi powiedziano, że mnie naświetlą.
Przesłano im  moje plany naświetlania  i mają ustalić plan w Gliwicach.  Co się stanie jeżeli coś pójdzie  nie tak, jeżeli Pan twierdzi, że powinien to być pierwszy ośrodek. Jak w takim razie powinnam być leczona?
« Ostatnia zmiana: Marca 02, 2014, 05:33:56 pm wysłana przez b_angel »
Amazonka.org

Offline dr n.med. Robert Wiraszka

  • Ekspert
  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Ponowna radioterapia po wznowie
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 02, 2014, 04:10:47 pm »
Wystarczy, że dysponują dokumentacją z pierwszej radioterapii.
dr n. med. Robert Wiraszka