Autor Wątek: Polscy onkolodzy pracują nad polskimi zaleceniami do mastektomii profilaktycznej  (Przeczytany 3377 razy)

Offline b_angel

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 5707
  • przewróciło się, niech leży
    • Amazonka_klub
Powstaje „Projekt stanowiska Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej w sprawie profilaktycznej mastektomii”. Dokument ma pomóc Polkom w podjęciu decyzji – czy wzorem Angeliny Jolie poddać się zabiegowi mastektomii, czy wybrać inne formy prewencji raka.

http://www.eonkologia.pl/Autorytety-onkologii-pracuja-nad-polskimi-zaleceniami-do-mastektomii-profilaktycznej,11834.html
      Ważną rzeczą jest nie to, co się da­je, ale to, z cze­go się ustępuje.   C.R. Zafon

Offline Pat

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 14
no i niech pracują...zobaczymy co tam ich oświeci???

Zastanawiałam się ostatnio, czy na chwilę obecną "rozpoznanie rodowodowe:genetyczny rak piersi", ale bez mutacji żadnego genu, może być wskazaniem do prewencyjnego "wypatroszenia" ostałego cycka? Wiem , że na NFZ w ogóle ciężko zrobić profilaktyczną, ale gdybym się zdecydowała zapłacić, czy jakiś lekarz by się podjął? Takie mam wyniki z genetyki ze Szczecina i nie wiem czy po rekonstrukcji rozważyć  prewencyjną mastektomię pozostałej piersi, w której ciągle pojawiają się jakieś torbielki, czy lepiej tylko ją "podciągnąć" co by w dół nie patrzyła ;) ???

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Polscy onkolodzy pracują nad polskimi zaleceniami do mastektomii profilaktycznej
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 26, 2014, 07:57:04 pm »
Ciekawe: rozpoznanie rodowodowe: genetyczny rak piersi Ja też badana w Szczecinie u Lubińskiego, genu nie stwierdzono, a mimo, że w wywiadzie mam mama i babcia rak, to nikt mi coś takiego nie napisał.
Natomiast co do profilaktycznego usunięcia gruczołu piersiowego, rozmawiałam w Gryficach, gdy robiłam rekonstrukcję. Gdyby były te geny, może i by zrobili. W moim przypadku nie. Odpowiedź była taka: w Polsce zdrowych narządów się nie wycina xhc
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline roza3

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4908
Odp: Polscy onkolodzy nad polskimi zaleceniami do mastektomii profilaktycznej
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 26, 2014, 08:01:12 pm »
ja z mutacją brca1.....niby mam w zaleceniach profilaktyczne usunięcie zdrowej piersi
ale jak jeszcze w 2006 r byłam skłonna to zrobić, to mi doktor nasz powiedział, że w Polsce nie usuwa się zdrowych narządów  ::)
....a teraz i dalej od zachorowania....tym bardziej mi się nie chce  :P



czy lepiej tylko ją "podciągnąć" co by w dół nie patrzyła ;) ???

można też bezinwazyjnie
..........postawić buty na szafie  ;D
2005-mastectomia piersi prawej, carcinoma ductale invasivum, G II, Bloom II, 13 węzłów usuniętych, w 2 przerzut, chemioterapia, trójujemna
2015-mastectomia piersi lewej-profilaktyczna z powodu brca1

Offline b_angel

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 5707
  • przewróciło się, niech leży
    • Amazonka_klub
no i niech pracują...zobaczymy co tam ich oświeci???

Zastanawiałam się ostatnio, czy na chwilę obecną "rozpoznanie rodowodowe:genetyczny rak piersi", ale bez mutacji żadnego genu, może być wskazaniem do prewencyjnego "wypatroszenia" ostałego cycka? Wiem , że na NFZ w ogóle ciężko zrobić profilaktyczną, ale gdybym się zdecydowała zapłacić, czy jakiś lekarz by się podjął? Takie mam wyniki z genetyki ze Szczecina i nie wiem czy po rekonstrukcji rozważyć  prewencyjną mastektomię pozostałej piersi, w której ciągle pojawiają się jakieś torbielki, czy lepiej tylko ją "podciągnąć" co by w dół nie patrzyła ;) ???

Pat
a może byś nam opisała jak przebiega Twoja rekonstrukcja?

 :-*
      Ważną rzeczą jest nie to, co się da­je, ale to, z cze­go się ustępuje.   C.R. Zafon

Offline Pat

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 14
Użyłam złego słowa zamiast "genetyczny" powinno być "dziedziczny"
Dokładnie:
"rozpoznanie rodowodowe: Hereditary breast-ovarian cancer syndrome"
W testach podstawowych mutacji w genach BRCA1, BRCA2 (P1), NOD2,NBS1,P16,P53,CYP1B1(GTC) i CHEK2 nie wykryto.

Aniele jak najbardziej mogę opisać, ale to na razie nie jest rekonstrukcja, tylko regeneracja skóry i blizny po radioterapii. Myślę, że ekspander zostanie wszczepiony dopiero na jesień.
Opiszę całą procedurę w odpowiednim wątku... jak takowy znajdę...bo ja tutaj słabo obcykana jestem

Offline b_angel

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 5707
  • przewróciło się, niech leży
    • Amazonka_klub

Opiszę całą procedurę w odpowiednim wątku... jak takowy znajdę...bo ja tutaj słabo obcykana jestem

http://www.forum.amazonka.org.pl/index.php?board=31.0  - tu możesz założyć wątek i opisywac nam krok po kroku wsie etapy  O0 -
      Ważną rzeczą jest nie to, co się da­je, ale to, z cze­go się ustępuje.   C.R. Zafon

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
..bo ja tutaj słabo obcykana jestem

Obcykasz się ;) Dobrze Cię wiedzieć Pat  :-*