Autor Wątek: Rekonstrucja piersi metodą z wykorzystaniem własnej tkanki tłuszczowej  (Przeczytany 17336 razy)

Offline b_angel

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 5707
  • przewróciło się, niech leży
    • Amazonka_klub
Rekonstrukcja piersi z wykorzystaniem tkanki tłuszczowej pacjentki skierowana jest przede wszystkim do kobiet po zabiegu mastektomii. Ta metoda wypełnienia piersi własną tkanką tłuszczową pozwala uzyskać piersi o naturalnym wyglądzie. Jest to mało inwazyjna technika,  wykluczająca dodatkowe cięcia i blizny pooperacyjne. Rekonstrukcja piersi z wykorzystaniem tkanki tłuszczowej pacjentki ogranicza  ryzyko wystąpienia powikłań do minimum.

W Polsce ta metoda nie jest refundowana.

http://portal.abczdrowie.pl/rekonstrukcja-piersi-przy-uzyciu-wlasnych-tkanek
http://www.rekonstrukcjapiersi.com.pl/
http://www.rynekzdrowia.pl/szukaj.html?szukaj=rekonstrukcja+piersi+w%C5%82asn%C4%85+tkank%C4%85+t%C5%82uszczow%C4%85

« Ostatnia zmiana: Marca 19, 2014, 09:53:26 am wysłana przez b_angel »
      Ważną rzeczą jest nie to, co się da­je, ale to, z cze­go się ustępuje.   C.R. Zafon

Offline Pat

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 14
Lipotransfer wzbogacony komórkami macierzystymi-rekonstrukcja po radioterapii.
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 17, 2014, 11:32:09 pm »
Witajcie,  xcv
30 stycznia przeszłam zabieg przeszczepu tłuszczu wzbogaconego komórkami macierzystymi.
 Procedura ta, ma za zadanie zregenerować skórę, w okolicach blizny po radioterapii i przygotować do późniejszej rekonstrukcji za pomocą ekspandera.
Te za Was, które mnie znają z "dawnych czasów" widziały moją brzydką, twardą zwłókniałą bliznę, która była przeciwwskazaniem do rek. bez użycia tkanek własnych.
Doktor z warszawskiego COI przeprowadził u mnie zabieg pobrania tłuszczu (odsysanie) z wewnętrznej części ud.
 Pobrane zostało ok. 400 ml tkanki, następnie ok. 200 ml zostało wszczepione w okolice blizny/pod pachę. Pozostałą część oddano do laboratorium w celu wypreparowania kom. macierzystych, które to, doktor wszczepił mi w bliznę, już na sali pooperacyjnej.
Po zabiegu konieczne jest noszenie ubranka uciskowego, na partie ciała z których pobrany był tłuszcz. Dość spore siniaki utrzymywały się ok. trzy tygodnie (mam dużą skłonność). Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym, w szpitalu pozostaje się ok. 3 dni.
Obecnie, półtorej miesiąca po zabiegu, obserwuję większą ruchomość blizny, znaczną poprawę elastyczności skóry, wygładzenie i pogrubienie tkanki podskórnej.
Po trzech miesiącach zabieg trzeba powtórzyć.
Ich ilość jest indywidualna, u mnie najpierw planowane były trzy, potem Doktor zmienił decyzję na dwa.
Jeżeli wszystko pójdzie dobrze na jesień będę miała wszczepiany ekspander.
Zabieg był wykonywany bezpłatnie, w ramach badań naukowych.
Jeżeli ktoś ma pytania odnośnie tej metody chętnie odpowiem wcześniej lub później -w zależności od ilości wolnego czasu ;)
Pozdrawiam

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: Lipotransfer wzbogacony komórkami macierzystymi-rekonstrukcja po radioterapii.
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 18, 2014, 10:55:07 am »
Zabieg był wykonywany bezpłatnie, w ramach badań naukowych.
Czy sama trafiłaś na informacje o tych badaniach naukowych, czy może sam lekarz Ci zaproponował?
operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: Lipotransfer wzbogacony komórkami macierzystymi-rekonstrukcja po radioterapii.
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 18, 2014, 10:57:23 am »
Pat - super i znakomicie  ztx Dobrze, ze trafiłaś na lekarza, który znalazł rozwiązanie, a chociażby próbę rozwiązania, Twojego problemu :)

Offline Pat

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Lipotransfer wzbogacony komórkami macierzystymi-rekonstrukcja po radioterapii.
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 18, 2014, 11:24:53 am »
Czy sama trafiłaś na informacje o tych badaniach naukowych, czy może sam lekarz Ci zaproponował?

Tojka o tych badaniach było głośno w 2012 roku pod hasłem "50 kobiet będzie miało nowe piersi z komórek macierzystych" ;)
Na początku 2013 roku byłam na konsultacji w Wa-wie w COI, zakwalifikowali mnie do zabiegu, ale przez cały tamten rok ich nie robili. Jednak tak długo zamęczałam doktora telefonami, że w końcu wyznaczył mi termin na styczeń, chociaż do samego końca nie było pewne czy Dyrektor się zgodzi.

Agawo póki co jestem zadowolona, ale tak do końca sama nie wiem jak to wyjdzie. Zdaję sobie sprawę, że jestem królikiem doświadczalnym, chociaż znam dziewczynę z różowego forum, która ma już kompletną rekonstrukcję zrobioną tą metodą i przez tego doktora, i jest zadowolona.

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: Lipotransfer wzbogacony komórkami macierzystymi-rekonstrukcja po radioterapii.
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 18, 2014, 02:35:08 pm »
Nigdy chyba nie wiemy, co będzie na końcu ;) Najważniejsze, że się dzieje, bo jak rozumiem - bardzo rekonstrukcji chciałaś :) I jak rozumiem, inne metody odpadały z powody radioterapii…?

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Rekonstrucja piersi metodą z wykorzystaniem własnej tkanki tłuszczowej
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 18, 2014, 04:55:31 pm »
Pat, cieszę się, że jednak udało się zacząć te przygotowania!
teraz trzymam kciuki za kolejne etapy, a Ty nam tu wszystko opisuj, bo to bardzo ciekawe i dające nadzieję innym!

fajnie, że zajrzałaś do nas - Twoje maleństwa już pewnie urośnięte bardzo, buziaki dla Was
  :-*



rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline b_angel

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 5707
  • przewróciło się, niech leży
    • Amazonka_klub
Odp: Rekonstrucja piersi metodą z wykorzystaniem własnej tkanki tłuszczowej
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 18, 2014, 05:00:05 pm »
Pati
to extraśnie, że udało Ci się załapać na te badania kliniczne - bo to dosyć kosztowna metoda jest ...

pees. podłączyłam Twój wątek do tego, który wczoraj założyłam bo to ta sama metoda jest  :-*
      Ważną rzeczą jest nie to, co się da­je, ale to, z cze­go się ustępuje.   C.R. Zafon

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Rekonstrucja piersi metodą z wykorzystaniem własnej tkanki tłuszczowej
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 18, 2014, 05:17:36 pm »
Pat, super, że tak Ci się to potoczyło  :oklaski: Trzymam kciuki za ostateczny super-efekt :)

Szkoda, że nie można tymi komórkami odtworzyć całej piersi :( Chociaż nie, bo by mi było żal, że "wtedy" tak nie dało rady ;), a skoro i tak zostaje blizna i potrzebny jest ekspander (i potem silikon?) - to nie żałuję swoich dwóch metod nic a nic ;)
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Rekonstrucja piersi metodą z wykorzystaniem własnej tkanki tłuszczowej
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 18, 2014, 06:42:32 pm »
U mnie przy cienkiej skórze po radioterapii, przydało by się trochę swojego tłuszczyku (z brzucha, gdzie mam nadmiar) pod skórą. Myślę, że ciekawa metoda.
Pat powodzenia  :-* 
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline Parabola

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 5538
Odp: Rekonstrucja piersi metodą z wykorzystaniem własnej tkanki tłuszczowej
« Odpowiedź #10 dnia: Marca 18, 2014, 07:40:31 pm »
No Pat pięknie  :D
Chciałabym zobaczyć ostateczny efekt  ztx
listopad 2003 rak piersi prawej carcinoma metaplasticum, carcinoma planoepitheliale  akeratodes.
G-2 T1NoMo trójujemny, zabieg oszczędzający.
6 chemii CMF i radioterapia.
IO Kraków Garncarska

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Rekonstrucja piersi metodą z wykorzystaniem własnej tkanki tłuszczowej
« Odpowiedź #11 dnia: Marca 18, 2014, 08:12:33 pm »
Pat, bardzo ciekawe co napisałaś  :)
Gdzieś tam czytałam o tej metodzie, ale nie wiedziałam, że tak ładnie można "ponaprawiać" zwłókniałe blizny.
Też jestem bardzo ciekawa efektów, super  :)

Jednak, jak dla mnie, sposób dr. Grzesiak jest inny, niż ten, który miała Pat. Nie ma tam mowy o komórkach macierzystych. Ciekawa jestem też, jak ten tłuszcz, nawet i własny, się utrzyma.
« Ostatnia zmiana: Marca 18, 2014, 08:21:28 pm wysłana przez Mirusia »

Offline Pat

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Rekonstrucja piersi metodą z wykorzystaniem własnej tkanki tłuszczowej
« Odpowiedź #12 dnia: Marca 18, 2014, 08:41:47 pm »
Ta metoda bardzo dobrze się sprawdza i jest stosowana za granicą również do leczenia blizn oparzeniowych.
Doktor pokazywał mi swojej komórce zdjęcia pacjentki z rozległą martwicą tkanek po radioterapii (dosłownie to była dziura na karku  :o) i efekty po leczeniu, kiedy wszystko się ładnie zagoiło. :oklaski:

Aniele bez urazy, ale też wydaje mi się , że te zabiegi jednak się różnią.
Metoda którą stosuje dr. Grzesiak służy do całkowitej rekonstrukcji, nie wykorzystuje komórek macierzystych i dodatkowo wymaga zastosowania Bravy (ekspandera zewnętrznego).

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Rekonstrucja piersi metodą z wykorzystaniem własnej tkanki tłuszczowej
« Odpowiedź #13 dnia: Marca 18, 2014, 08:49:05 pm »
Tak, uczą się i wciąż odkrywają nowe miejsca, w których można zastosować k. macierzyste  :) Szkoda tylko kurcze, że jest to nadal, przynajmniej u nas, takie drogie  >:(
Dlatego wspaniale, że Cię zakwalifikowali  :oklaski:
Trzymam kciuki za dalszy pomyślny rozwój sytuacji i za końcowy efekt  :D
A jeśli ja będę miała przeszczepiany swój tłuszczyk zgłoszę się po porady odnośnie ubranek uciskowych.

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Rekonstrucja piersi metodą z wykorzystaniem własnej tkanki tłuszczowej
« Odpowiedź #14 dnia: Marca 19, 2014, 09:46:08 am »
Witaj Pat! Z zainteresowaniem przeczytałam twój post  i chyba spodobała mi się ta metoda rekonstrukcji. A ,ze nigdy nie mówię nigdy to kto wie? ;)
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat