Autor Wątek: Mastektomia wg Halsteda  (Przeczytany 2913 razy)

Offline amazonka.org.pl

  • SPA
  • Grupa początkująca
  • *****
  • Wiadomości: 36
Mastektomia wg Halsteda
« dnia: Kwietnia 17, 2014, 11:36:33 pm »
Panie doktorze, mam pytanie odnośnie mastektomii sposobem Halsteda. Mam 37 lat, choruję na raka piersi prawej, wieloogniskowego. Największe ognisko miało ok. 2,5 cm, mniejsze 1 cm i trzecie ok. 4 mm. Największy guz umiejscowiony na godz. 14, blisko mostka, określony jako pierwotnie nieoperacyjny. Wynik biopsji gruboigłowej: rak inwazyjny przewodowy, Bloom 1 (2+1), Her2 -, hormonozależny: Pr +++, Es ++. Brak przerzutów odległych, 1 węzeł pachowy lekko powiększony w jednym USG, drugie USG tego nie potwierdziło. Dostałam najpierw 3 cykle FEC, ale z powodu słabej odpowiedzi zmieniono mi ją na Taxotere - 4 cykle.  Tu odpowiedź była lepsza, guz zmniejszył się do ok. 1,5 cm, zmiękł i nie stwierdzono ukrwienia w badaniu dopplerowskim. Niestety wciąż istnieje poważne podejrzenie nacieku na powięź mięśnia piersiowego. W związku z tym moja doktor prowadząca mówi, że operacja nie jest bezpieczna i skłania się ku radioterapii radykalnej. Ja jednak czytałam, że możliwe jest wycięcie również mięśnia piersiowego. Usłyszałam jednak od mojej onkolog, że mastektomii Halsteda już się właściwie nie wykonuje, bo to metoda przestarzała. Czy to prawda? I czy operacja (nawet bardziej rozległa) nie jest lepszym wyjściem niż sama radioterapia? Czy radioterapia radykalna bez operacji może dawać szansę na całkowite wyleczenie? 
Amazonka.org

Offline dr n.med. Robert Wiraszka

  • Ekspert
  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Mastektomia wg Halsteda
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 17, 2014, 11:37:53 pm »
Standardowym sposobem leczenia operacyjnego raka piersi jest obecnie postępowanie operacyjne wg Patey`a. Istnieją także sposoby operowania wg Halsteda i Urbana (pierwszy z nich bywa stosowany, ten drugi ma znaczenie historyczne). Operacja z usunięciem mięśnia piersiowego jest bardziej okaleczająca i stwarzająca większe ryzyko obrzęku kończyny górnej, ale też - poprzez większą rozległość - daje większy radykalizm. Tak naprawdę decyzja o sposobie operacji będzie tu zależeć nie tyle od onkologa klinicznego, co od chirurga, który będzie miał Panią operować. To z nim trzeba uzgadniać sposób leczenia operacyjnego. Niewykluczone też, że radioterapia będzie i tak elementem postępowania leczniczego, zwłaszcza jeżeli wyjściowo występował naciek skóry. Czy radioterapia bez operacji może dawać szansę całkowitego wyleczenia? - nadal podstawową metodą w leczeniu raka piersi pozostaje chirurgia, gdyż jest to metoda pozwalająca na usunięcie zasadniczej masy nowotworu z właściwym marginesem i spływem chłonnym - radio, hormono i chemioterapia mają zastosowanie jako metody uzupełniające postępowanie chirurgiczne.
dr n. med. Robert Wiraszka