Autor Wątek: Czy depresja jest chorobą? Dyskusja dr S. Murawca z prof. Z. MIkołejko.  (Przeczytany 3505 razy)


Offline braja

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 2927
Odp: Czy depresja jest chorobą? Dyskusja dr S. Murawca z prof. Z. MIkołejko.
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 19, 2014, 06:43:37 pm »
Widziałam link, ale nasz przeciążony net mobilny nie da rady go otworzyć :( I jaka jest konkluzja- choroba czy nie? Cztery znajome mi osoby popełniły samobójstwo z powodu depresji, w tym 3 się leczyły i nie pomogło...  Znam jeszcze 2 osoby, kóre moga być materiałem na samobójców. W tej chwili się leczą i jest dobrze, ale nigdy nie wiadomo...
rak piersi przewodowy inwazyjny i nieinwazyjny, G3, T3N2a, potrójnie ujemny
zajęte 7 węzłów
chemia przedoperacyjna 4 AT 
mastektomia radykalna luty 2012
chemia pooperacyjna 4 TAC
radioterapia

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: Czy depresja jest chorobą? Dyskusja dr S. Murawca z prof. Z. MIkołejko.
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 19, 2014, 06:55:18 pm »
Dyskusja, jak to dyskusja, zakłada pokazywanie różnych stron tematu. Tu kontinuum od stadium depresji klinicznej, gdzie leczenie jest de facto ratowaniem życia, po rozpowszechniony  społeczeństwie mit szczęśliwości wiecznej, gdzie spotkanie się ze smutkiem powoduje panikę…
Mało kto dziś potrafi rozróżnić depresję od przeżyć np. w żałobie; i to jest to problem… Malo kto potrafi spokojnie zmierzyć się ze smutkiem utraty kogoś/czegoś ważnego; często wtedy otoczenie osoby pogrążonej w adekwatnej żałobie mówi: idź do lekarza. Bo mało kto potrafi towarzyszyć nam w przeżywaniu zwykłego smutku.
Powyższe to nie streszczenie dyskusji, a moje refleksji a propos ;) A że obaj panowie mądrzy, to posłuchać warto :)

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Czy depresja jest chorobą? Dyskusja dr S. Murawca z prof. Z. MIkołejko.
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 19, 2014, 08:14:12 pm »
Trochę z innej strony.
Kiedyś jakaś mądra głowa z kolei wyjaśniała, że ta choroba ma duże uwarunkowanie biologiczne. Ponoć jest jakieś białko w mózgu, które się ma, lub nie, i które "uwalnia" się pod wpływem negatywnych bodźców zewnętrznych, w takiej właśnie postaci, czyli w postaci depresji.

Mam też koleżankę schizofreniczkę, a właściwie dwie, u której choroba przez długie lata trzymana jest w ryzach przez leki i aż dziw bierze, że zaostrzenie objawów następuje na wiosnę lub jesień. A różne okresy bywały. Poza tym super dziewczyna. Mówiłam jej zawsze, że mało komu zostawiłabym swoje jeszcze małe wtedy dziecko pod opieką, jej natomiast, mimo choroby, tak  :)

Offline 9ewa

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Czy depresja jest chorobą? Dyskusja dr S. Murawca z prof. Z. MIkołejko.
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 04, 2016, 09:26:18 am »
Choruję na depresję. Czy któraś z Was ma podobny problem?

Offline Perła

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4867
Odp: Czy depresja jest chorobą? Dyskusja dr S. Murawca z prof. Z. MIkołejko.
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 04, 2016, 07:35:14 pm »
« Ostatnia zmiana: Czerwca 04, 2016, 07:41:42 pm wysłana przez Perła »
rak przewodowy piersi (carcinoma ductale  infiltrans) G2
 operacja oszczędzająca 2009,
 trzy węzły pachowe zajęte,
 chemioterpia 6x AC
 radioterapia
 tamoxifen 5 lat

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: Czy depresja jest chorobą? Dyskusja dr S. Murawca z prof. Z. MIkołejko.
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 05, 2016, 12:09:06 am »
 :-* :-* :-*