Autor Wątek: Borelioza  (Przeczytany 45900 razy)

Offline Parabola

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 5538
Borelioza
« dnia: Kwietnia 25, 2014, 11:12:56 am »
Chorzy na wszystko od jednego kleszcza. Do 10 tys. Polaków choruje na boreliozę...

http://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/1,137474,15833090.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_Gazeta_Wyborcza
listopad 2003 rak piersi prawej carcinoma metaplasticum, carcinoma planoepitheliale  akeratodes.
G-2 T1NoMo trójujemny, zabieg oszczędzający.
6 chemii CMF i radioterapia.
IO Kraków Garncarska

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Borelioza
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 25, 2014, 03:37:24 pm »
Czy jest nadzieja na szczepionkę?
Ja jestem wychowana w lesie i nigdy tematu kleszczy w domu nie było. A teraz to zgroza  >:D
Albo trzeba te kleszcze wybić, albo znaleźć szczepionkę na tę bolerkę, bo w ciągłym strachu przed nią nie da się żyć  xhc Przecież z wspaniałości lasów nie można zrezygnować. A jak to dziadostwo się namnoży to jeszcze opanują parki i ogrody  ::((
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline Monia_Lissa

  • Swojaki
  • Rozeznana
  • *
  • Wiadomości: 440
Odp: Borelioza
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 25, 2014, 04:45:27 pm »
Ja też się wychowałam w lesie ( w leśniczówce) i kocham leśne spacery.Jestem wściekła na te kleszczyska!!! Dano, parki i ogrody już dawno są opanowane przez te wampiry z borelką. Mój bratanek przyszedł z kleszczem z parku miejskiego i  został zarażony boreliozą! Moje koty i psy przynoszą je z pól i łąk, do lasu nie chodzą. Diabli to wszystko robactwo nadali!

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Borelioza
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 25, 2014, 05:20:23 pm »
Lasy, parki... Kleszcze to są nawet w moim wiejskim ogródku >:( I skąd? Nie mamy zwierzaków, które mogłyby je przynieść, nie mamy jakichś wyjątkowych chaszczy, ot, szpaler chuinek pod płotem, kilka krzewów ozdobnych - a moja Mama w ostatnich latach co poszła tam coś grzebać, to z kleszczem wracała >:(

Dlatego prac ogrodniczch staram się unikać jak ognia ;)
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)


Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Borelioza
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 25, 2014, 08:29:29 pm »
Kleszcze były i będą, tylko my mieliśmy mniejszą wiedzę na ich temat.
Pamiętam swojego ojca w młodości wracającego z grzybów i dosłownie całe połacie ciała miał zajęte. Mama strzepywała i wszystko było i jest ok.
Te zainfekowane są groźne. Nie dajmy się zwariować.

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: Borelioza
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 25, 2014, 09:07:52 pm »
Niestety szczepionka tylko działa przeciw zapaleniu opon.Zalecaja natychmiast usuniecie kleszcz ,bo zarazki beleriozy ma on w jelitach i potrzeba ok 8 godzin żeby dostały sie do naszego organizmu .Kleszcze były tylko tych zarażonych było mniej niż teraz i dlatego jest problem
Natalia

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Borelioza
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 25, 2014, 09:44:09 pm »
To ja w jakichś dziwnych lubuskich lasach chowana. Tatuś leśnik, myśliwy  C:-), moje wszelakie zabawy w lesie, grzybobranie po dziś dzień uwielbiam i nie przypominam sobie ani jednego kleszcza u kogokolwiek z rodziny. A dodam, że pan na A. jeszcze u mnie nie zagościł.

Może naukowcy zobaczą potrzebę opracowania szczepionki na to paskudztwo. Jak jest choroba, to i szczepionkę można opracować.  :-* :0ulan:
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Borelioza
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 27, 2014, 12:46:11 am »
tutaj można przeczytać wiele interesujących rzeczy o boreliozie, można sobie pobrać PDF i zapisać w kompie:

BORELIOZA I WSPÓŁINFEKCJE

nie można zapomnieć o tym, że kleszcz oprócz borelki może nam podarować wiele innych świństw,
wiele informacji jest na stronie:

STOWARZYSZENIE CHORYCH NA BORELIOZĘ

polecam zakładki:
materiały dla lekarzy, historie chorych, forum chorych



rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline aquila

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4189
Odp: Borelioza
« Odpowiedź #9 dnia: Kwietnia 29, 2014, 09:48:43 am »
a czy któraś z Was używała preparatu mosbito tic-off ? to jest preparat do (ponoć) bezpiecznego usuwania kleszczy, kupiłam go z rok temu, ale całe szczęście nie musiałam jeszcze używać, ciekawa jestem czy działa

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Borelioza
« Odpowiedź #10 dnia: Maja 09, 2014, 10:40:27 am »
Dziś w pytaniu na śniadanie występował szef stowarzyszenia chorych na boleriozę. Szkoda, ze włączyłam w trakcie i nie oglądałam od początku.
Powiedział, że 25 % kleszczy we Wrocławiu (parki i okolice) jest nosicielem boreliozy. Nie wiem, dlaczego podał statystyki dot. Wrocławia. Mówił też, że najlepiej po wyjęciu tego intruza, spakować go do torebki foliowej i przekazać do zbadania, czy jest nosicielem boleriozy. Tylko kto to badanie będzie robił, tego nie dopowiedział.
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Borelioza
« Odpowiedź #11 dnia: Maja 09, 2014, 10:59:58 am »
to jest ten moment kiedy żałuję, że nie oglądam TV  ;)

ale wiem na pewno, że można wysyłać kleszcze do badania do Lublina i Poznania,

tu jest coś o wznowieniu akcji bezpłatnego badania kleszczy:


STRONA FUNDACJI BARTEK

klikając tam na zielone literki doczytacie o całej procedurze wysyłania do Lublina

albo klikajcie tu:

wiadomość na FORUM


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Borelioza
« Odpowiedź #12 dnia: Maja 09, 2014, 11:06:48 am »
Mag, ale ile trzeba się naoglądać, żeby trafić na coś ciekawego. Ja wstaję koło 9-tej i jem śniadanie przy Pytaniu na śniadanie (II pr) naprzemiennie z Dzień dobry TVN. Najgorzej, że oba te programy w tym samym czasie nadają reklamy. Wtedy pozostaje mi laptop lub informacje.
Każdego dnia można nie więcej jak dwie - trzy ciekawostki wyłuskać z tych programów.   :-\
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline metka

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 5558
  • "Spieprzaj, dziadu!" (L.K.)
Odp: Borelioza
« Odpowiedź #14 dnia: Maja 30, 2014, 09:13:24 pm »
a co właściwie z tymi kleszczami się robi? w sensie że jak już je znajdę wczepione w skórę moją/dzieci?

bo słyszałam różnie - nasmarować tłuszczem, coby odciąć mu dopływ powietrza, nie odcinać powietrza, tylko wykręcić, użyć pincety, urwać łepek, nie urywać...

nie mam doświadczenia, a obawiam się, że lada chwila zacznę je nabywać...
rak piersi w czasie ciąży. potrójnie ujemny (TNBC).
stopień zaawansowania T4bN2M0. stopień złośliwości G3.
zajęte węzły chłonne pachowe i podobojczykowe, powiększone szyjne.
chemioterapia AT (Adriamycyna+Taxotere). radioterapia przedoperacyjna.
mastektomia 2011. obrzęk ręki :/