Autor Wątek: Co można po mastektomii?  (Przeczytany 24032 razy)

Offline Parabola

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 5538
Odp: Co można po mastektomii?
« Odpowiedź #15 dnia: Maja 28, 2014, 10:12:17 pm »
przyznam, że nigdy nie miałam klina,
na początku starałam się układać rękę do snu tak, by była wyżej, ale niewygodne to było,
a że kłopotów z ręką nie miałam to nigdy klina nie kupiłam,


Ja też nie kupiłam....
Rekę oszczędzałam tak przez rok, nie myłam okien i nie dzwigałam, ale że to prawa to z biegiem czasu zaczęłam wszystko nią robić.
Nic nie potrafię lewą nawet łyżki zupy do ust nie włożę  :o
Jak przemięczę to czasami palce mam lekko spuchnięte a poznaje po tym że pierścionka nie mogę zdjąć  8)
listopad 2003 rak piersi prawej carcinoma metaplasticum, carcinoma planoepitheliale  akeratodes.
G-2 T1NoMo trójujemny, zabieg oszczędzający.
6 chemii CMF i radioterapia.
IO Kraków Garncarska

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Co można po mastektomii?
« Odpowiedź #16 dnia: Maja 28, 2014, 10:37:36 pm »
Reniferku, jak kondycji Ci starczy, to mastektomia na pewno w niczym Ci nie przeszkodzi. Ja początkowo, pewnie jak większość, co mogłam przerzuciłam do lewej ręki (chora prawa strona z wyciachanymi wszystkimi węzłami) i skutek był taki, że musiałam lewy bark rehabilitować. Teraz, właściwie to zupełnie nie oszczędzam ręki. Robię wszystko, co wcześniej. Ale czasem kondycji braknie, a to już sprawa wieku  :-\
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: Co można po mastektomii?
« Odpowiedź #17 dnia: Maja 28, 2014, 10:42:58 pm »
przyznam, że nigdy nie miałam klina,
 

a ja spałam z klinem przez około dwa miesiące - może cztery - nie pamiętam dokładnie, bo było to daaaaawno temu (6 lat )
za to pamiętam, że rano nie budziłam się z bolącą ręką, ale za to nie wyspana; noc schodziła mi na podnoszeniu klina, który co i rusz lądował na podłodze  ;)
klin poszedł więc mieszkać do szafy, a ja nauczyłam się spać z rękami nad głową
Po jakimś czasie klin został wysłany do innej amazonki, coby spełniać swoje zadania, a nie leniuchować  ;)

operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Co można po mastektomii?
« Odpowiedź #18 dnia: Maja 28, 2014, 10:45:01 pm »
za to pamiętam, że rano nie budziłam się z bolącą ręką, ale za to nie wyspana; noc schodziła mi na podnoszeniu klina, który co i rusz lądował na podłodze  ;)
[/b][/font][/size][/color]

O to, to - a kocyk sobie raczej dość spokojnie leżał i jeszcze się poddawał i układał tak, żeby rączce było wygodnie.
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: Co można po mastektomii?
« Odpowiedź #19 dnia: Maja 29, 2014, 12:27:38 am »
Ja nietypowa, bo po wartownikach tylko, ale rękę oszczędzałam, czyli uczyłam się wszystko robić lewą  ;D Tłumaczyłam sobie, że nie tylko prawą-operowaną oszczędzam, ale i wytwarzam nowe połączenia nerwowe w mózgu  ;D
Tak jak dziewczyny piszą - wszystko można z wymienionych przez Ciebie punktów. Byle nie dźwigać tą ręką. Trzeba jednak ją wyciągać, ćwiczyć, machać.
Jedyną rzeczą, której nie mogę robić do dnia dzisiejszego (ponad 6 lat minęło…) to jazda na rowerze górskim; zamieniłam na rower miejski, żeby ręki nie dociążać, i jest ok :) No i, czego najbardziej żałuję, musiałam porzucić na zawsze grę w tenisa. Nie udało mi się nauczyć się grać lewą ręką, a prawa po każdym meczu puchła. Odpuściłam.

Reniferku, nie planuj zbyt wielu strat. Sama zobaczysz, że po mastektomii życie jest dokładnie takie samo. A może nawet lepsze :)

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Co można po mastektomii?
« Odpowiedź #20 dnia: Maja 29, 2014, 09:04:17 am »
Agawa ja grałam prawą ,ale przy backhandzie uczona byłam chwytu oburęcznego . I w wielu chwytach używałam obu rąk. Moja rehabilitantka od razu mi odradziła , bo przeciążenia w tenisie są ogromne. Potem sa kłopoty ze zdrowym barkiem.
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline renifer

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1536
Odp: Co można po mastektomii?
« Odpowiedź #21 dnia: Maja 29, 2014, 12:21:13 pm »
rano nie budziłam się z bolącą ręką, ale za to nie wyspana; noc schodziła mi na podnoszeniu klina, który co i rusz lądował na podłodze  ;)
[/b][/font][/size][/color]
A ja w szpitalu z jednej strony miałam klin, a z drugiej, co bym mogła się na boczek obracać i dalej łapkę mieć wysoko, koc. Ale że łóżko szpitalne wąskie, to co rusz mi któreś zlatywało. I tak nocka upływała na atrakcjach >:(


Reniferku, nie planuj zbyt wielu strat. Sama zobaczysz, że po mastektomii życie jest dokładnie takie samo. A może nawet lepsze :)

Na to liczę - na lepsze życie w sensie  :0ulan:
A strat nie planuję, po prostu się zastanawiam, co można, a czego nie - właśnie dlatego, że są rzeczy, które mi sprawiają frajdę i chciałabym je kiedyś jeszcze uskutecznić. Fajnie mieć świadomość, że mogę to zrobić - i tyle. A gdybym nie mogła, to bym się szybko przeprogramowała na to, co mi wolno i na tym myśli skupiła :)
Mnie taki sposób ułatwia życie - jak na przykład przymierzam się do diety (raczej dla zdrówka niż chudości ;)), to myślę o pysznej sałatce, którą mogę pożreć, a nie o kawałku ciacha, które jest niewskazane, i od razu mi lepiej :)
A poza wszystkim - przeciwwskazanie do mycia okien obwieściłam już całemu światu, głośno, żeby dobrze słyszeli  xhc
Rak piersi przewodowy inwazyjny wieloogniskowy, hormonozależny, HER-ujemny, G1 (T1cN1aM0)
chemioterapia przedoperacyjna:  FEC, Taxotere
mastektomia prawostronna: 05.2014
radioterapia, hormonoterapia (Nolvadex, Zoladex)

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: Co można po mastektomii?
« Odpowiedź #22 dnia: Maja 29, 2014, 05:15:59 pm »
jak masz wyciachane po prawej stronie (bo niestety nie pamiętam) to dołóż jeszcze do wiadomości dla całego świata, iż:
nie będziesz prasować, odkurzać, machać mopem, robić: prania ręcznego, większych zakupów, i co se tam jeszcze wymyślisz  ;)
ja se sporo tego nawymyślałam (pomimo iż lewostronna jestem), dlatego teraz mogę dużo czasu poświęcić sobie i internetowi (bo przecież toooooooo mogę jak najbardziej  ;) )
operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline szarlotka

  • Zadomowiona
  • **
  • Wiadomości: 632
  • Szukam ładnego awatara z szarlotką...
Odp: Co można po mastektomii?
« Odpowiedź #23 dnia: Maja 30, 2014, 10:36:59 pm »
Konno nauczyłam sie jeździć po mastektomii. ;)

no! to jest prawdziwa amazonka  :0ulan:
ja to można powiedzieć, chciałabym_a_boję się ... dlatego namiastką tylko jestem - na konie patrzę i fotografuję
ale też tak na poważnie zaczęłam dopiero po mastektomii  :D
 :0ulan:
Contra spem spero 

Offline metka

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 5558
  • "Spieprzaj, dziadu!" (L.K.)
Odp: Co można po mastektomii?
« Odpowiedź #24 dnia: Maja 30, 2014, 11:04:28 pm »
Po jakimś czasie klin został wysłany do innej amazonki, coby spełniać swoje zadania, a nie leniuchować  ;)


...a dzieci tej innej_amazonki zrobiły sobie z niego zjeżdżalnię...  ;)


(do tej pory go używam ale tylko wtedy, gdy mi bark i ręka wybitnie dokuczają; na co dzień śpię bez, ale bezpośrednio po operacji był ze mną cały czas)


(ja mam problem z ręką, więc stosunkowo dużo rzeczy omijam - biżuterii zero, torebka na drugim ramieniu, wózek do sklepu zamiast dźwigania siat, nie wykręcam szmatek przy myciu okien/praniu ręcznym, w autobusie rzadko stoję, a jeśli już, to nie trzymam się ręką operowaną itd - ale to wszystko życie przyniosło. gdybym nie miała obrzęku prawdopodobnie nie dbałabym o te szczegóły aż tak bardzo)
rak piersi w czasie ciąży. potrójnie ujemny (TNBC).
stopień zaawansowania T4bN2M0. stopień złośliwości G3.
zajęte węzły chłonne pachowe i podobojczykowe, powiększone szyjne.
chemioterapia AT (Adriamycyna+Taxotere). radioterapia przedoperacyjna.
mastektomia 2011. obrzęk ręki :/

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: Co można po mastektomii?
« Odpowiedź #25 dnia: Maja 31, 2014, 08:26:22 am »
I jeszcze trzeba pamiętać obowiązkowo, aby tej ręki nigdy nie podawać do pobierania krwi, do mierzenia ciśnienia...

Offline lulu

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 8007
Odp: Co można po mastektomii?
« Odpowiedź #26 dnia: Maja 31, 2014, 09:01:12 am »
Zgodnie z moim doświadczeniem ważny jest ten pierwszy rok po operacji. Ja dbałam o rękę i to się sprawdziło. Teraz nie mogę sobie pozwolić na oszczędzanie ręki, przyszło mi pracować fizycznie, nie ma taryfy ulgowej, a rączka jak na razie spisuje się bardzo dobrze. Czasem wracam do domu z ogromnym bólem obu rąk, ale prawa jest bez zmian.
31.12.2007 amputacja piersi prawej metodą Pateya
Carcinoma mammae, G2, ER+, PGR+, HER2-
Przez 5 lat kolejno Tamoksifen, Egistrozol, Mamostrol
Po ponad 7 latach rak piersi lewej
21.08.2015 amputacja piersi lewej
ER-, PR-, HER2+++
4xAC i rok Herceptyna

Offline aquila

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4189
Odp: Co można po mastektomii?
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwca 05, 2014, 05:50:23 pm »
a powiedzta mi (bo nie chce mi się szukać :P) czy można grać w squasha?

Offline lulu

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 8007
Odp: Co można po mastektomii?
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwca 05, 2014, 06:01:23 pm »
Aquila, ja z moim doświadczeniem to mogę już wszystko. Ty musisz sama ocenić, co robiłaś, jak robiłaś i co ręka na to.
31.12.2007 amputacja piersi prawej metodą Pateya
Carcinoma mammae, G2, ER+, PGR+, HER2-
Przez 5 lat kolejno Tamoksifen, Egistrozol, Mamostrol
Po ponad 7 latach rak piersi lewej
21.08.2015 amputacja piersi lewej
ER-, PR-, HER2+++
4xAC i rok Herceptyna

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Co można po mastektomii?
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwca 05, 2014, 07:48:55 pm »
a powiedzta mi (bo nie chce mi się szukać :P) czy można grać w squasha?
Hmm, mnie odradzono tenisa , a squash jest o wiele bardziej intensywny. Tak naprawdę to można wszystko ,tylko mogą być konsekwencje. Ryzyko miesci się nawet w dźwiganiu zakupow ze sklepu. A  meczyk na pewno da dużo więcej radości! :)
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat