Autor Wątek: Wyniki pooperacyjne  (Przeczytany 39923 razy)

Offline renifer

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1536
Wyniki pooperacyjne
« dnia: Czerwca 13, 2014, 07:32:00 pm »
No i mam wreszcie wyniki. Sama nie wiem, co o nich myśleć mam, bo:
opisana słaba odpowiedź na chemioterapię (uszkodzenie jąder komórek) :'(
zajęty jeden węzeł - ale bez naciekania torebki, co mnie pociesza
Z drugiej strony guzy miały niby mieć 2,5  i 1 cm, a pooperacyjnie jeden ma 1,5, a drugi 0,5 cm :) No i nie stwierdzono cech angioinwazji, naciekania nerwów ani martwicy :)
Marginesy śliczne, najmniejszy ma 1 cm  ztx
Ogólnie się cieszę
Rak piersi przewodowy inwazyjny wieloogniskowy, hormonozależny, HER-ujemny, G1 (T1cN1aM0)
chemioterapia przedoperacyjna:  FEC, Taxotere
mastektomia prawostronna: 05.2014
radioterapia, hormonoterapia (Nolvadex, Zoladex)

Offline aquila

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4189
Odp: Wyniki pooperacyjne
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 13, 2014, 07:43:00 pm »
ten węzeł zapewne zatrzymał dalszą wędrówkę gada ;)


Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Wyniki pooperacyjne
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 13, 2014, 07:53:20 pm »
No, jest całkiem dobrze :oklaski:
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline renifer

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1536
Odp: Wyniki pooperacyjne
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 13, 2014, 08:40:13 pm »
Ino ta słaba odpowiedź mię spokoju nie daje. No nic, będą jeszcze hormonki jako zabezpieczenie. No i może radio.Wcześniej mówili, że będzie na pewno, ale chyba ich wyniki zaskoczyły, bo dziś powiedzieli, że na konsultacji ustalą, czy jest potrzebna. Miała być głównie z tytułu marginesu głębokiego, który to miał być mały, a ma 2 centy  :)

ten węzeł zapewne zatrzymał dalszą wędrówkę gada ;)
O to, to! Tak samo se to tłumaczę. Wyłapał, nie wypuścił, dobry węzełek.
Rak piersi przewodowy inwazyjny wieloogniskowy, hormonozależny, HER-ujemny, G1 (T1cN1aM0)
chemioterapia przedoperacyjna:  FEC, Taxotere
mastektomia prawostronna: 05.2014
radioterapia, hormonoterapia (Nolvadex, Zoladex)

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Wyniki pooperacyjne
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 13, 2014, 08:48:18 pm »
Ale przecie wiesz, w jaki sposób oceniane jest leczenie chemią przy raku piersi.
I jeszcze, jak dobrze pamiętam, będziesz miała hormonki  :0ulan:

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Wyniki pooperacyjne
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 13, 2014, 08:55:17 pm »
Oj tam - może i słabo odpowiadał, ale przecie już wycięty i go ni ma!
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline Parabola

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 5538
Odp: Wyniki pooperacyjne
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 13, 2014, 08:56:11 pm »

Marginesy śliczne, najmniejszy ma 1 cm  ztx

Reniferku ja po roku dowiedziałam się, że margines z jednej strony wynosił 1 mm !!  :o

Ps... Ale nie wiem czy mogę porównywać wyniki, bo ja bez chemii przed i zabieg oszczędzający, chemia i radio  :)
listopad 2003 rak piersi prawej carcinoma metaplasticum, carcinoma planoepitheliale  akeratodes.
G-2 T1NoMo trójujemny, zabieg oszczędzający.
6 chemii CMF i radioterapia.
IO Kraków Garncarska

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Wyniki pooperacyjne
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwca 13, 2014, 08:56:29 pm »
I tego się trzeba trzymać, już go ni ma  :0ulan:

Offline braja

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 2927
Odp: Wyniki pooperacyjne
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 13, 2014, 11:08:33 pm »
Reniferku, u mnie chemia przed operacją też nienajlepiej podzialała, uszkodzone "pojedyncze komórki"- choć z tego wynika, że te uszkodzone to chyba były pierwotnie koszmarnie wielkie, bo guz się bardzo zmniejszył.  :o  Moje węzły również pracowały na to, żeby nie poszedł dalej  :-*

A tak się zastanawiam czy oni naprawde oglądają to wszystko, czy tylko wybierają sobie pare plasterków i może akurat w tych plasterkach nie widać zbyt wielkich zniszczen, ale gdzies pare milimetrow dalej już były, tylko tego nie zbadano?  ???
rak piersi przewodowy inwazyjny i nieinwazyjny, G3, T3N2a, potrójnie ujemny
zajęte 7 węzłów
chemia przedoperacyjna 4 AT 
mastektomia radykalna luty 2012
chemia pooperacyjna 4 TAC
radioterapia

Offline ptaszyna

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3540
Odp: Wyniki pooperacyjne
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 01, 2014, 05:41:21 pm »
TOJKA mi podpowiedziała, że jesteś specjalistką :) w czytaniu wyników pooperacyjnych, podam moje i wynik przetłumaczony
przez specjalistę z naszej strony, uprzedzam że jestem z podkarpacia, i sama szukając nie znalazłam nic 

Interpretacja wyniku
Tagi: rak piersi   

Wynik mojego badania: Lymphonodi sine leasionibus, mamilla nammae sine leasiniobus - 2, carcinoma lobulare infiltrans, bloom I, partim intralobulare, dispersum / M-8520/3, E-kadheryna - ujemna w rozrostach zrazikowych z obu ognisk, Estr - (3+) w 90% obu ognisk, Prog - (3+) w ok. 50% obu ognisk, HER2 - ujemny w komponencie inwazyjnym, obecny w komponencie przedinwazyjnym. Proszę o przetłumaczenie mi tego wyniku i jaki mam HER2?
Takie mam dokumenty ze szpitala po mastektomii.

 

Odpowiedź:


Z przedstawionych danych wynika, że rozpoznano u Pani raka zrazikowego wieloogniskowego (dwuogniskowego?) posiadającego receptory hormonalne, bez receptora HER2 w obrębie raka inwazyjnego. Ogniska przedrakowe (przedinwazyjne) miały jakąś zawartość receptora HER2, ale nie sprecyzowano tego. Nie powinno to jednak mieć znaczenia klinicznego, bo jest Pani po mastektomii, więc nie pozostawiono obszarów, które w przyszłości mogłyby stać się rakiem inwazyjnym z nadekspresją HER2.
Poza tym dziś ognisk "raka zrazikowego in situ (LCIS)" nie traktuje się jako raka przedinwazyjnego, a jako wskaźnik zwiększonego ryzyka wystąpienia nowotworu w obrębie piersi.

Miałam 3 chemioterapie AC bo na czwartą się nie załapałam, brakło w 2012, 25 naświetlań i teraz mam 5 lat tamoxifen,
aha, jestem lżejsza o 20 dkg po mastektomii ztx
A może mi jeszcze podpowiesz jak odpisać do sądu na "uzdrowienie" mnie przez biegłego onkologa? , chyba że któraś z Was dziewczyn mi podpowie ?
rak zrazikowy naciekający częściowo wieloogniskowy, rozproszony  T1N0M0
mastektomia piersi lewej XII 2011, chemioterapia 3 x AC, radioterapia, hormonoterapia

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: Wyniki pooperacyjne
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 01, 2014, 05:54:58 pm »
TOJKA mi podpowiedziała, że jesteś specjalistką :) w czytaniu wyników pooperacyjnych,
ta specjalistka podpowiedziana przeze mnie to b. angel i mag ;)

noooo i sama widzisz ptaszyno, że wysłanie postu na forum nie jest wcale takie trudne
polataj troszkę po forum i może jeszcze znajdziesz wątki, w których chciałabyś coś napisać, zapytać, a może komuś cos podpowiedzieć (w miarę możliwości trzeba się dostosować do tematów działów i wątków)


operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline ptaszyna

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3540
Odp: Wyniki pooperacyjne
« Odpowiedź #11 dnia: Grudnia 01, 2014, 06:05:18 pm »
 ::((przepraszam, cuś w tych emocjach skopałam, postaram się następnym razem  :)
rak zrazikowy naciekający częściowo wieloogniskowy, rozproszony  T1N0M0
mastektomia piersi lewej XII 2011, chemioterapia 3 x AC, radioterapia, hormonoterapia

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Wyniki pooperacyjne
« Odpowiedź #12 dnia: Grudnia 01, 2014, 06:16:43 pm »
 :D
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Wyniki pooperacyjne
« Odpowiedź #13 dnia: Grudnia 01, 2014, 06:30:23 pm »
ptaszyno,

fajnie, że się odezwałaś  :)

odpowiedź eksperta wyjaśnia prawie wszystko,
mogę dopisać od siebie po naszemu:

wyniki masz bardzo pomyślne, bo rak zależny od hormonów (to te literki Est i Prog z plusami) bez nadekspresji receptora HER2 (HER2 masz ujemny) to wg lekarzy najlepiej rokujący rak piersi, w dodatku bloomI, co oznacza najniższy stopień złośliwości - super,

jesteś, z tego co zrozumiałam, prawie dwa lata po leczeniu - właściwie można powiedzieć, że jesteś zdrowa  :)


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: Wyniki pooperacyjne
« Odpowiedź #14 dnia: Grudnia 01, 2014, 06:42:12 pm »
a wiecie, że ja się zastanawiam,
dlaczego ptaszyna miała takie agresywne leczenie przy bloom I i mastektomii
4 x AC + 25 lampek
Ja przy potrójnie ujemnym i przy G3 i przy oszczędzającej (+1 węzeł zajęty) miałam tylko nieco więcej

a niektóre dziewczyny przy hormonozależnej jedynce, to nie mają chemii i radio

mag, no weź mi wytłumacz? ;) bom zgupła do resty :D
operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym