Autor Wątek: Jak długo maksymalnie można czekać na radioterapię  (Przeczytany 12948 razy)

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Jak długo maksymalnie można czekać na radioterapię
« Odpowiedź #15 dnia: Listopada 23, 2015, 03:32:46 pm »
Powodzenia  :0ulan: :-*
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: Jak długo maksymalnie można czekać na radioterapię
« Odpowiedź #16 dnia: Listopada 23, 2015, 03:33:28 pm »
 :0ulan:nie dajcie się spławić
Natalia

Offline Kulka

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Jak długo maksymalnie można czekać na radioterapię
« Odpowiedź #17 dnia: Listopada 30, 2015, 05:20:48 pm »
Witajcie ponownie, jesteśmy z Mamą w szpitalu w oczekiwaniu na wycięcie wartownika. Trochę świruję z nerwów, ale cieszę się że udało się z tym wartownikiem (pokazał się po podaniu znacznika choć lekarz który podawał znacznik stwierdził ze po wycięciu guza są na to mniejsze szanse, ale stwierdził przy badaniu po że niby Mama dobrze kręciła ręką ;)).
 Mamy też wyniki receptorów, próbuję je sama zinterpretować za pomocą gugla  ale nie rozumiem jednego fragmentu. A wynik brzmi: ', PR: reakcja pozytywna 8 (5+3) ATS HER 2: reakcja negatywna (0) Ki 67 dodatnie w ok 10% komórek.' Widzę to tak, że Ki 67 jest niskie czyli dobrze, to HER 2 negatywne pod warunkiem że ER i PR jest dodatnie to chyba też dobrze, ale nigdzie nie spotkałam się z takim cyferkowym opisem 8(5+3) tylko z plusikami lub procentami do opisu ER i PR. Mam nadzieję że nie brzmię teraz jak głupek :greensmilies-021:. Może wiecie jak to zinterpretować? Pozdrawiamy z Mamą:)

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Jak długo maksymalnie można czekać na radioterapię
« Odpowiedź #18 dnia: Listopada 30, 2015, 05:31:56 pm »
Brzmisz doskonale i doskonale wszystko rozumiesz :D
Co dokładnie znaczą te cyferki, to już nawet nie pamiętam (hehe, wtedy se też wyguglałam ;) ), ale też takie miałam :)
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Jak długo maksymalnie można czekać na radioterapię
« Odpowiedź #19 dnia: Listopada 30, 2015, 05:41:07 pm »
Kulko, wszystko dobrze rozumiesz  :)
receptory hormonalne dodatnie (nie widzę ER) a HER2 ujemny to rak luminalny, najbardziej ulubiony przez lekarzy  :)

Ki67 jest cudnie niskie, to też fajnie, teraz jeszcze niech się okaże, że węzły czyste - to już jak 6 w lotto  ;D

opisy receptorów są rzeczywiście różne, zależy kto opisuje - czasem są same plusy, czasem, słowo "dodatni", czasem jakieś dodawanki,
może anioł napisze o co w tej matematyce chodzi, bo ja przyznam, też nie pamiętam
  8)


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline Kulka

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Jak długo maksymalnie można czekać na radioterapię
« Odpowiedź #20 dnia: Listopada 30, 2015, 05:51:24 pm »
Oj, przepraszam Mag, faktycznie ER mi zjadlo a nie umiem z komórki edytować tego posta. Powinno być '(...) ER, PR: reakcja pozytywna 8 (5+3) (...)' więc te cyfry i reakcja pozytywna chyba(?) odnosi się do obu, mam taką nadzieję bo tak to sobie założyłam optymistycznie.

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Jak długo maksymalnie można czekać na radioterapię
« Odpowiedź #21 dnia: Listopada 30, 2015, 06:15:18 pm »
tak, wygląda to na wynik dodatni obu receptorów - czyli pozytywny w każdym znaczeniu słowa  :D


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline amado

  • SPA
  • Zakorzeniona
  • *****
  • Wiadomości: 3444
  • mój tekst
Odp: Jak długo maksymalnie można czekać na radioterapię
« Odpowiedź #22 dnia: Listopada 30, 2015, 08:43:23 pm »
"Określenie stanu receptorów ER i PgR (ujemnego bądź dodatniego) polega na interpretacji wyniku barwienia immunopatologicznego jąder komórek naciekającego raka piersi. Istnieje kilka systemów przedstawiania wyników reakcji barwnej. Dotychczas najczęściej zalecanym systemem była skala wg Allreda, w której oceniano odsetek wybarwionych jąder komórkowych (proportion score – PS) oraz ich siłę wybarwienia (intensity score – IS). Wynik (total score – TS) w tym systemie jest przedstawiany jako suma PS i IS."

spisane kiedyś z mądrej pracy doktorów, ale już nie pamiętam skąd

edit
jeszcze dodam:
status ujemny TS = 0, 2
status dodatni TS = 3, 4, 5, 6, 7, 8
« Ostatnia zmiana: Listopada 30, 2015, 08:50:54 pm wysłana przez amado »


diagnoza: rak piersi przewodowy inwazyjny G3 - 09.2005
operacja: mastektomia - 10.2005
chemioterapia: AC x 4, Taxol x 4
radioterapia
tamoxifen
arimidex

Offline Nastja1989

  • Zadomowiona
  • **
  • Wiadomości: 658
Odp: Jak długo maksymalnie można czekać na radioterapię
« Odpowiedź #23 dnia: Stycznia 16, 2016, 10:38:27 pm »
Ile czasu po mastektomii czeka sie na radio? Czy coś się pozmieniało w postepowaniu lekarzy? Bo mi np powiedzieli ze w dniu wypisu po operacji mam przyjsc od razu zapisac sie na radio? Ale kurcze przeciez bede miala jedna wielka rane jeszcze. I tak mysle i dumam czy ja zle zrozumialam czy tez przepisy sie pozmienialy. znacie moze jakies przypadki koniet co mialy tak szybko radio?
Carcinoma mammae invasivum piersi prawej trójujemny,
Ki67 - >20%, T2N0M0, G3
4 x AC,8x paclitaxel, 6x cisplatyna
Mastektomia 21.03.2016
Radioterapia -maj-czerwiec 2016
Wrzesień ... kolejne starcie

Offline betty

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3944
Odp: Jak długo maksymalnie można czekać na radioterapię
« Odpowiedź #24 dnia: Stycznia 16, 2016, 10:40:49 pm »
"Zapisać" to chyba kluczowe słowo.
Ja jeszcze nie małam radio, ale z tego co wiem, to wcześniej robią tk i zaznaczają.
Poprawcie, jeśli się mylę.

Dlatego masz się zapisać.
2004 - mastektomia, docinka węzłów, 6 AC, hormonoterapia
2008 - rekonstrukcja (ekspander)
2015 - wznowa: 19 x paclitaxel, wycinka do samiuśkich żeber, wycinka narządów rodnych, 22 naświetlania, hormonoterapia,

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Jak długo maksymalnie można czekać na radioterapię
« Odpowiedź #25 dnia: Stycznia 16, 2016, 10:42:23 pm »
w dniu wypisu po operacji masz się zapisać na radio - to nie oznacza, że od razu Cię będą naświetlać,

zapiszesz się - czyli wyznaczą odpowiedni termin, najpierw na symulację - wyznaczanie pola naświetlania, a potem na pierwsze naświetlanie,

na pewno nie będzie to tak szybko


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline braja

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 2927
Odp: Jak długo maksymalnie można czekać na radioterapię
« Odpowiedź #26 dnia: Stycznia 16, 2016, 10:46:44 pm »
Ja się zapisywałam po 2-giej lub 3-ciej chemii pooperacyjnej, bo kolejki były długie a radio trzeba zacząć nie później niz 2 miesiace po skończonym leczeniu. I tak musiałam odczekac chyba 3 tygodnie od ostatniej chemii czy nawet miesiąc, bo lekarka powiedziała, że ma mnie leczyć z nie ukatrupić  8)
rak piersi przewodowy inwazyjny i nieinwazyjny, G3, T3N2a, potrójnie ujemny
zajęte 7 węzłów
chemia przedoperacyjna 4 AT 
mastektomia radykalna luty 2012
chemia pooperacyjna 4 TAC
radioterapia

Offline Nastja1989

  • Zadomowiona
  • **
  • Wiadomości: 658
Odp: Jak długo maksymalnie można czekać na radioterapię
« Odpowiedź #27 dnia: Stycznia 16, 2016, 10:59:58 pm »
i od razu jasniej wszystko widze :) To tego pieska chyba sobie wczesniej kupie :) Dziekuje:)
Jestescie nie zawodne  ;)
Carcinoma mammae invasivum piersi prawej trójujemny,
Ki67 - >20%, T2N0M0, G3
4 x AC,8x paclitaxel, 6x cisplatyna
Mastektomia 21.03.2016
Radioterapia -maj-czerwiec 2016
Wrzesień ... kolejne starcie