Autor Wątek: Czy usuwać piersi na wszelki wypadek  (Przeczytany 18847 razy)

Offline b_angel

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 5707
  • przewróciło się, niech leży
    • Amazonka_klub
Czy usuwać piersi na wszelki wypadek
« dnia: Września 14, 2014, 07:46:17 pm »
Diagnoza raka piersi jest dla każdej kobiety szokiem. Na pierwszym miejscu stoi zawsze obawa o zdrowie i życie. Ale zaraz pojawia się pytanie, czy trzeba będzie usuwać pierś, w której wykryto guzek. A może usunąć od razu obie?

http://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/1,137474,16611362,Czy_usuwac_piersi_na_wszelki_wypadek.html#BoxSlotII3img
« Ostatnia zmiana: Września 14, 2014, 07:58:58 pm wysłana przez b_angel »
      Ważną rzeczą jest nie to, co się da­je, ale to, z cze­go się ustępuje.   C.R. Zafon

Offline Marzenka

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Czy usuwać piersi na wszelki wypadek
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 27, 2016, 01:25:57 pm »
Dziewczyny jak uważacie ? Osttanio robiąc badania genetyczne wyktyto u mnie mutację w genie BRCA. Niestety załamałam się tym i mam dylemat czy usuwać sobie piersi czy jak narazie robić tylko częste badania profilaktyczne? :-[

Offline roza3

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4908
Odp: Czy usuwać piersi na wszelki wypadek
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 27, 2016, 02:12:37 pm »
Marzenko  :) czy badania genetyczne robiłaś płatnie, czy ze skierowania i gdzie ?
jesteś amazonką? miałaś raka jak my?
"ostatnio" to raczej  robi się morfologię czy badanie moczu....a do badań genetycznych  to już poważniejsze są powody
brca1 czy brca 2 ?
nic o Tobie nie wiemy


« Ostatnia zmiana: Stycznia 27, 2016, 02:15:05 pm wysłana przez roza3 »
2005-mastectomia piersi prawej, carcinoma ductale invasivum, G II, Bloom II, 13 węzłów usuniętych, w 2 przerzut, chemioterapia, trójujemna
2015-mastectomia piersi lewej-profilaktyczna z powodu brca1

Offline braja

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 2927
Odp: Czy usuwać piersi na wszelki wypadek
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 27, 2016, 05:40:27 pm »
Nie wiem nawet jak to teraz jest w Polsce, czy wystarczy uszkodzony gen, żeby lekarz zrobił operację? Bo kiedyś to nawet prywatnie nie można było usunąć zdrowych piersi
rak piersi przewodowy inwazyjny i nieinwazyjny, G3, T3N2a, potrójnie ujemny
zajęte 7 węzłów
chemia przedoperacyjna 4 AT 
mastektomia radykalna luty 2012
chemia pooperacyjna 4 TAC
radioterapia

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Czy usuwać piersi na wszelki wypadek
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 27, 2016, 06:28:07 pm »
Dziewczyny jak uważacie ? Osttanio robiąc badania genetyczne wyktyto u mnie mutację w genie BRCA. Niestety załamałam się tym i mam dylemat czy usuwać sobie piersi czy jak narazie robić tylko częste badania profilaktyczne? :-[

Marzenko, w regulaminie naszego forum jest napisane w punkcie 5 paragrafu 3, że nie piszemy ani nie zamieszczamy reklam na forum,

proszę byś do jutra usunęła link reklamowy ze swojego 'podpisu' i z 'tekstu osobistego' - w przeciwnym razie zrobi to administrator, dziękuję  :D


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline nell885

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Czy usuwać piersi na wszelki wypadek
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 16, 2016, 06:50:07 pm »
Witajcie!

Zgłasza się mutantka BRCA1 puki co zdrowa. W przyszłym miesiącu jadę umówić się na profilaktyczna mastektomie. Podjęłam taka decyzje ponieważ przed każdym badaniem strasznie się stresuje. Po zabiegu  ryzyko powstanie raka piersi spadnie do ryzyka populacyjnego. Czy dobrze robię hmmm czas pokaże :-)

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Czy usuwać piersi na wszelki wypadek
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 16, 2016, 07:05:20 pm »
cześć nell,
to wszystko zależy od wielu czynników,
Twój wiek, historia zachorowań w rodzinie itp.

a w którym ośrodku chcesz się operować?


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: Czy usuwać piersi na wszelki wypadek
« Odpowiedź #7 dnia: Lutego 16, 2016, 09:14:28 pm »
nell  :welcome:
mamy na forum użytkowniczkę, która se profilaktyczną mastektomię drugiej piersi szczeliła
ale już po zadomowieniu i wycięciu gada z pierwszej.


operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline nell885

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Czy usuwać piersi na wszelki wypadek
« Odpowiedź #8 dnia: Lutego 17, 2016, 09:13:53 am »
Mam 30 lat w tym roku bede miala 31 w zeszlym roku w czerwcu urodzilam pierwsze dziecko bo jak sie dowiedzialam , ze dostalam w spadku mutacje to lekarze kazali mi sie pospieszyc z prokreacja:) mam juz zapowiedziane przez ginekologa ze po 35 roku zycie tniemy jajniki..... Mutacje dostalam w spadku od ojca On jest zdrowy ma 63 lata jego najmlodsza siostra zachorowala w wieku 47 lat na raka jajnika. Przez 8 lat bylo okey bo w miare wczesnie rozpoznany a teraz chyba cos sie przyplatalo na watrobie:( pozostale 2 jego siostry sa zdrowe maja w okolicach 60 lat i nie wykonywaly badan na obecnosc mutacji :(.... Jedna ma usuniete jajniki z macica poniewaz miala jakies zmiany lagodne. Tak wiec reasumujac bylo jedno zachorowanie w najblizszej rodzinie siostra ojca.... Probowalam zebrac wywiad i podobno siostra dziadka chorowala na sprawy kobiece tak to sie kiedys mowilo wiec smiem twierdzic ze mogla miec raka jajnika ale pewnosci nie mam druga siostra dziadka z kolei podobno miala raka trzustki ale nie oszczedzala sie jesli chodzi i alkohol wiec mozna tylko domniemywac....  Opercaja bedzie przeprowadzone w Gryficach przez dr. Krajewskiego.   Co sadzicie kochane forumowiczki o historii mojego rodowodu???
pozdrawiam ;)
« Ostatnia zmiana: Lutego 17, 2016, 09:27:30 am wysłana przez nell885 »

Offline lulu

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 8007
Odp: Czy usuwać piersi na wszelki wypadek
« Odpowiedź #9 dnia: Lutego 17, 2016, 09:41:29 am »
No ja mam dużo "lepszy" rodowód. Wykorzystałam to do badań genetycznych ale geny mam ok. a choróbsko i tak mnie znalazło.
31.12.2007 amputacja piersi prawej metodą Pateya
Carcinoma mammae, G2, ER+, PGR+, HER2-
Przez 5 lat kolejno Tamoksifen, Egistrozol, Mamostrol
Po ponad 7 latach rak piersi lewej
21.08.2015 amputacja piersi lewej
ER-, PR-, HER2+++
4xAC i rok Herceptyna

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Czy usuwać piersi na wszelki wypadek
« Odpowiedź #10 dnia: Lutego 17, 2016, 10:05:11 am »
no to rzeczywiście jesteś w grupie ryzyka - a wiadomo, że profilaktyczne działania w grupie mutantek mają uzasadnienie: ryzyko spada o wiele procent, ale trzeba zawsze pamiętać, że nie znika,

nie ma się nad czym zastanawiać, jedynie może tylko nad tym w jakim czasie usuwać jajniki i robić profilaktyczne mastektomie, oraz nad tym, co najpierw - to najlepiej doradzi genetyk onkolog, zapewne jesteś po takich rozmowach  :)

znam oddział doktora Krajewskiego, to bardzo profesjonalne i przyjazne miejsce, miałam tam rekonstrukcję... w 2006 roku (ale ten czas leci!!!)




rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Czy usuwać piersi na wszelki wypadek
« Odpowiedź #11 dnia: Lutego 17, 2016, 12:04:26 pm »
Nell zdecydujesz naturalnie sama w porozumieniu z lekarzem, ale dam Ci przykład dziewczyny, która ma mutację jej mama też (jest po amputacji obu piersi - był w nich rak i profilaktycznym usunięciu dołu).
Dzieci urodziła w wieku 29 i 31 lat. Pomiędzy urodzeniem dzieci, powiększyła sobie biust. Drugie karmiła (nie wiem jak długo) ale z inplantem. W tym roku skończy 39 lat i póki co jest dobrze. Nie słyszałam, by planowała profilaktyczną mastektomie. Mieszka w USA i chyba nie  za często się bada.
Nie to, że dają jako wzór, tylko przykład.
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline nell885

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Czy usuwać piersi na wszelki wypadek
« Odpowiedź #12 dnia: Lutego 17, 2016, 02:51:53 pm »
DanaPar takie informacje są pokrzepiające :-) Proszę o więcej takich :-) Ja jestem straszny cykor i boje się raka nie wiem czy poradziłabym sobie z tym psychicznie :-( Dlatego wole dmuchać na zimne. Wiem, że mutacja nie jest jednoznaczna z chorobą ale statystyki mnie przerażają :-(

Offline roza3

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4908
Odp: Czy usuwać piersi na wszelki wypadek
« Odpowiedź #13 dnia: Lutego 17, 2016, 02:52:50 pm »
witaj nell
jak ja miałam 30 lat to nikomu się nie śniło o badaniach genetycznych....nie wspomnę o profilaktycznym usuwaniu piersi
badania na pewno bym zrobiła, bo wtedy już moja mam nie żyła od 6 lat....a jej mama od 10
ale cały czas czułam przez skóre  ;) , że mogę być następna

no i trafiło mnie niedługo  po 40 urodzinach
po leczeniu zrobiłam badania genetyczne i wyszedł zmutowany brca1
natychmiast pozbyłam się dołu.....drugiej piersi jeszcze nie mogłam, ponieważ w naszym kraju  ::)  nie usuwało się zdrowych narządów....przynajmniej w 2006 roku
za 3 lata guzek w piersi....wycięty...brodawczak

a w zeszłym roku znowu cuś....nie wiadomo co...mammotom się nie udał.....zdecydowałam się na profilaktyczną
ocaliłam węzły chłonne przynajmniej w jednej ręce
no i mam spokój.......a to bezcenne
robisz bardzo dobrze......ta mutacja na pewno by dała o sobie znać....wcześniej czy póżniej
2005-mastectomia piersi prawej, carcinoma ductale invasivum, G II, Bloom II, 13 węzłów usuniętych, w 2 przerzut, chemioterapia, trójujemna
2015-mastectomia piersi lewej-profilaktyczna z powodu brca1

Offline nell885

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Czy usuwać piersi na wszelki wypadek
« Odpowiedź #14 dnia: Lutego 17, 2016, 05:02:03 pm »
Roza3 dziekuję za zrozumienie i za opisanie swojej historii :-) Boję sie tej operacji nie ukrywam ale mam nadzieje, ze  przejdę ja bez dużych problemów i co najważniejsze dotrwam do niej w zdrowiu.... Operację bedę miała dopiero w przyszłym roku bo na ten rok już podobno terminów nie ma :-(