Autor Wątek: Pytania do Fizjoterapeuty  (Przeczytany 21579 razy)

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Pytania do Fizjoterapeuty
« Odpowiedź #30 dnia: Października 26, 2014, 10:14:47 am »
nooooo daleko
dla niektórych to prawie za miedzą :)


He, he, he.......dla mnie akurat nie  ;)
Ja bardziej na południowy-zachód.

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Pytania do Fizjoterapeuty
« Odpowiedź #31 dnia: Października 26, 2014, 10:59:27 am »
Wg mnie ten wątek może służyć do ponarzekania sobie na różne bolące nas miejsca i nie po to, by Reniafiz odpowiadała nam na każdą bolączkę  :)
Co prawda ofiarowała swoją pomoc, ale nie wyobrażam sobie, by mogła czuć się do tego zobowiązana.
Natomiast nasze gadulstwo w tym wątku, może Reniafiz się przydać, w poznawaniu, z jakimi to problemami się borykamy, czyli taka wzajemna pomoc i zachęcanie do  :brzuszki:

A wracając do tematu: jestem po rekonstrukcji (i to mnie cieszy) ale przeszczepiony z pleców mięsień, do budowy piersi (prawej) odebrał mi w pewnym sensie sprawność ręki, barku. To co zrobię ćwicząc lewą ręką, to prawą się nie udaje. I te dziwne skurcze. Godzina w kościele w jednej pozycji, to kombinowanie ruchami ręką, by odpuściło (śmieszne to musi być, dla siedzących obok). Po spacerze z kijami, boli łopatka ta ze strony operowanej. Piszę o tym, by się zastanowić wspólnie, czy warto przeszczepiać mięsień z pleców, podczas rekonstrukcji, szczególnie, gdy idzie o stronę, którą wszystko robimy. Mnie to ciut przeszkadza i ciekawi mnie, czy gdybym tego zabiegu nie miała, to strona byłaby sprawniejsza  :-\
Miłego dzionka wszystkim ćwiczącym  :-* i nie ćwiczącym też
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Pytania do Fizjoterapeuty
« Odpowiedź #32 dnia: Października 26, 2014, 11:06:31 am »
Mirusiu Droga :-*, mój przeszczepiony ponad 6 lat temu z prawej strony mięsień nic a nic nie daje mi popalić - czyli to sprawa indywidualna i wg mnie warto :)
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Pytania do Fizjoterapeuty
« Odpowiedź #33 dnia: Października 26, 2014, 11:09:41 am »
Dana, ja nie jestem po rekonstrukcji z pleców, a od samego początku mam problemy z barkami. Z tym po chorej stronie częściej. Skurcze ręki, gdy wykonam nią niewłaściwy ruch też są u mnie częste. No i wokle tkliwość tej łapy.
Poważnie brałam pod uwagę rek. wg tej metody, którą Ty masz, ale właśnie zez tych powodów szybko z niej zrezygnowałam.
Tak, że te dolegliwości, wg mnie mogą wystąpić niezależnie.
Ale też ciekawa jestem co na to gospodyni wątku  ;)

Hamak, chyba se adresatki pomyliłaś, co  ;)

Offline lulu

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 8007
Odp: Pytania do Fizjoterapeuty
« Odpowiedź #34 dnia: Października 26, 2014, 11:27:58 am »
I ja mam mały zapytajnik. Miałam badanie przepływów obu rąk, w lewej stwierdzona cieśń nadgarstka, w prawej początki. Od pewnego czasu, szczególnie w nocy, nasila się drętwienie prawej ręki (amputacja prawej piersi, nie mam rekonstrukcji). Zdziwiło mnie to, bo spodziewałam się bardziej tego po lewej ręce, owszem lewej też się to zdarza, ale jest tego dużo mniej niż w prawej ręce. W dzień też tak bywa, ale nie tak dużo jak nocą.
Czy jest coś co mogłoby zmniejszyć te dolegliwości?
31.12.2007 amputacja piersi prawej metodą Pateya
Carcinoma mammae, G2, ER+, PGR+, HER2-
Przez 5 lat kolejno Tamoksifen, Egistrozol, Mamostrol
Po ponad 7 latach rak piersi lewej
21.08.2015 amputacja piersi lewej
ER-, PR-, HER2+++
4xAC i rok Herceptyna

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Pytania do Fizjoterapeuty
« Odpowiedź #35 dnia: Października 26, 2014, 11:40:34 am »
Hamak, chyba se adresatki pomyliłaś, co  ;)
Fakstycznie :o  ::((
Jeszcze raz:
Dano Droga :-* ...  :)
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Pytania do Fizjoterapeuty
« Odpowiedź #36 dnia: Października 26, 2014, 12:20:34 pm »
Lulu ja przepływów żadnych nie robiłam, a dłonie mi drętwieją. Jednak z tego co zaobserwowałam jest to np. podczas jazdy na rowerze (obie równo) a w nocy szczególnie po dniu, w którym rączki przemęczyłam. Np. cały dzień szyjąc, cerując itp. (a zdarza mi to się, gdy będąc u córci nadrabiam półroczne zaległości w tym temacie) to w nocy nie mogę sobie poradzić z "robalami w dłoni prawej. I nie wiem na ile ma to związek, że to mija strona operowana, a na ile z innymi częściami ciała: np. zwyrodnienie kręgów szyjnych (przy szyciu dużo w pozycji siedzącej) czy nadwyrężenie dłoni, nadgarstka. Tak czy siak jest to męczące i wielokrotnie mnie budzi w nocy  :(

Mirusiu czy zabrany mięsień z brzuchu nie naruszała jakiejś naszej stabilizacji, za którą właśnie ten mięsień odpowiada? Możesz ćwiczyć brzuszki?
Ja ten zabieg chciałam, nawet było z czego zrobić, ale podobno mikroskop się spsuł i lekarz zdecydowała, ze bierzemy z pleców, a ja nie chcąc odkładać tematu zgodziłam się. Ale wtedy myślałam tylko o tym, ze w gratisie dostanę zabrany tłuszczyk i nadmiar skóry z brzucha (było to możliwe) a nie jakie skutki będą później dla sprawnego funkcjonowania.

Mirusiu, ja mam skurcze w obrębie łopatki, od tyłu, nie w ręce.
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Pytania do Fizjoterapeuty
« Odpowiedź #37 dnia: Października 26, 2014, 12:26:43 pm »
Dano, znamy się już trochę, a Ty nie pamiętasz.
Wszystko mam na swoim miejscu.
Brzuszki mogę ćwiczyć jeno nie lubiem.
Może by warto te przepływy zrobić.

Lulu, są takie śpecjalne ortezy na noc, aby dłoń nie opadała,
bo wtedy nerw się zasłania, czy coś tam i daje efekt bólu.
Ale trza szukać takiej więksiejszej, aby nie uciskała w łapkę.
Abo skarpetki zwinięte do dłoni, na noc, i tak spać.
Już to onegdaj hamakowi radziłam.
« Ostatnia zmiana: Października 26, 2014, 12:31:24 pm wysłana przez Mirusia »

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Pytania do Fizjoterapeuty
« Odpowiedź #38 dnia: Października 26, 2014, 12:45:05 pm »
Lulu, mam, mam tę ortezę jeszcze,
prawie nówka, zakładałam może ze dwa razy,
kcesz ?, to wyślę.

Offline lulu

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 8007
Odp: Pytania do Fizjoterapeuty
« Odpowiedź #39 dnia: Października 26, 2014, 12:50:01 pm »
Ale mi nic nie opada, ręce mam sprawne. Zauważyłam, że nie ma znaczenia czy dzień pracowity, czy nie. Po prostu sobie drętwieją niezleżnie od niczego, z tym, że prawa częściej i mocniej/dłużej (chyba że jednak ta cieśń nadgarstka ma znaczenie i może w prawej ręce posunęła się jeszcze dalej niż w lewej).
Mirusiu nic nie wiem o tym czarodziejskim urządzeniu, skoro ją tak mało zakładałaś, to jak mam to rozumieć, nic nie pomagało?
31.12.2007 amputacja piersi prawej metodą Pateya
Carcinoma mammae, G2, ER+, PGR+, HER2-
Przez 5 lat kolejno Tamoksifen, Egistrozol, Mamostrol
Po ponad 7 latach rak piersi lewej
21.08.2015 amputacja piersi lewej
ER-, PR-, HER2+++
4xAC i rok Herceptyna

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Pytania do Fizjoterapeuty
« Odpowiedź #40 dnia: Października 26, 2014, 12:57:11 pm »
Nie zakładałam, bo bałam się, że mi łapa spuchnie.
A, gdy u mnie myślano, że to cieśń, byłam spuchnięta w nadgarstku.
Przeszło, tfu, tfu, nie mam cieśni więc mogę oddać.

A ona polega na tym, cieśń, że gdy nam dłoń w czasie snu opadnie na dół,
co często się to dzieje bezwiednie, gdy mięśnie odpoczywają, zaczyna boleć.
Coś tam się wtedy dzieje z nerwem.
Orteza pomaga utrzymać ją w nocy w takiej pozycji, aby nie opadała.
Zakładamy oczywiście tylko na noc.

Offline lulu

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 8007
Odp: Pytania do Fizjoterapeuty
« Odpowiedź #41 dnia: Października 26, 2014, 01:33:19 pm »
Mirusiu jak opadną mi ręce to jest lepiej, przechodzi. Gorzej jak po położeniu, biorę się za rozwiązywanie krzyżówek, mam wtedy obie ręce nieco uniesione (trzeba trzymać długopis i krzyżówki ) i po chwili się zaczyna, najpierw prawa szybko i mocno, a za nią lewa próbuje nadążyć. Jak w nocy się przebudzę, bo czuję cierpnięcie, to po opuszczeniu ich w swobodnym zwisie z łóżka jest poprawa.
31.12.2007 amputacja piersi prawej metodą Pateya
Carcinoma mammae, G2, ER+, PGR+, HER2-
Przez 5 lat kolejno Tamoksifen, Egistrozol, Mamostrol
Po ponad 7 latach rak piersi lewej
21.08.2015 amputacja piersi lewej
ER-, PR-, HER2+++
4xAC i rok Herceptyna

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Pytania do Fizjoterapeuty
« Odpowiedź #42 dnia: Października 26, 2014, 02:05:44 pm »
Pisałaś Lulu, że masz zdiagnozowaną cieśń, dlatego się do niej odniosłam, pokrótce opisując na czym ona polega i jak można sobie pomóc z bólem, bo leczenie to tylko chyba operacyjne, zdaje się, że żadnej rehabilitacji na nią nie ma. Tak mi przynajmniej wtedy mówiono. Na innych bólach rąk się nie znam.

.......Mirusiu, ja mam skurcze w obrębie łopatki, od tyłu, nie w ręce.

Ciało to system naczyń połączonych, i to że akurat tam są umiejscowione, nie oznacza, że to miejsce choruje. Ale to już często praca nad powięziami i trzeba się na tym znać  :)

Wokle widzę, że muszę sobie zabronić wchodzić do tego wątku.
Przyznaję to mój konik i już nie raz małża zamęczyłam.
Niech się wypowiada w nim gospodyni  :)

Offline lulu

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 8007
Odp: Pytania do Fizjoterapeuty
« Odpowiedź #43 dnia: Października 26, 2014, 02:18:19 pm »
Mirusiu a czemu nie chcesz tu pisać, przecież taka wymiana zawsze coś wnosi.
Mnie chirurg chciał ciąć, ale najpierw poprosiłam o rehabilitację i dał skierowanie. Chyba nawet troszkę pomogło. Ciąć się dam jak już zupełnie sobie nie będę radzić z tym.
31.12.2007 amputacja piersi prawej metodą Pateya
Carcinoma mammae, G2, ER+, PGR+, HER2-
Przez 5 lat kolejno Tamoksifen, Egistrozol, Mamostrol
Po ponad 7 latach rak piersi lewej
21.08.2015 amputacja piersi lewej
ER-, PR-, HER2+++
4xAC i rok Herceptyna

Offline Reniafiz

  • Grupa początkująca
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Pytania do Fizjoterapeuty
« Odpowiedź #44 dnia: Października 26, 2014, 03:51:08 pm »

A wracając do tematu: jestem po rekonstrukcji (i to mnie cieszy) ale przeszczepiony z pleców mięsień, do budowy piersi (prawej) odebrał mi w pewnym sensie sprawność ręki, barku. To co zrobię ćwicząc lewą ręką, to prawą się nie udaje. I te dziwne skurcze. Godzina w kościele w jednej pozycji, to kombinowanie ruchami ręką, by odpuściło (śmieszne to musi być, dla siedzących obok). Po spacerze z kijami, boli łopatka ta ze strony operowanej. Piszę o tym, by się zastanowić wspólnie, czy warto przeszczepiać mięsień z pleców, podczas rekonstrukcji, szczególnie, gdy idzie o stronę, którą wszystko robimy. Mnie to ciut przeszkadza i ciekawi mnie, czy gdybym tego zabiegu nie miała, to strona byłaby sprawniejsza  :-\
Miłego dzionka wszystkim ćwiczącym  :-* i nie ćwiczącym też

niestety skutki rekonstrukcji a raczej zabiegu operacyjnego (blizny po szyciu itp) maja wpływ na Pani odczucia, każdy zabieg operacyjny jest ingerencja w strukturę organizmu i zostawia po sobie ślad,

Cytuj
przeszczepiony z pleców mięsień, do budowy piersi (prawej) odebrał mi w pewnym sensie sprawność ręki, barku.
Niestety jak sama Pani napisała do zabiegu potrzebny był element do odbudowy piersi w tym przypadku mięsień z okolic łopatki , nie wiem jaki to mięsień dokładnie ale odpowiadał za część czynności wykonywane stawem barkowym mam podejżenie ale nie chce wprowadzać błąd nazwą mięśnia.  http://www.forum.amazonka.org.pl/Smileys/aaron/brzuszki.gif
sugerowałabym spotkanie z lekarzem i ustalenie  rehabilitacji uwzględniając staw barkowy oraz grupe mięsni po stronie operowanej ale i nieoperowanej
Reniafiz każdy popełnia błędy ale ważne by dało się je naprawić