Autor Wątek: Piernik jaglany ( bezglutenowy)-bez maki, bez białego cukru, bez mleka i bez jaj  (Przeczytany 2442 razy)

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
PIernik jaglany
Składniki

•16o ml ciepłej wody
•2o g siemienia lnianego (ok 4 łyżki)
•135 g masła roślinnego roztopionego( myslę ,ze olej tez będzie ok)
•140 g suchej kaszy jaglanej
•1 banan
•1 łyżeczka sody oczyszczonej
•1 łyżka przyprawy do piernika
•40 g cukru palmowego lub 4 łyżki stewi
•60-80 g bakalii
•1 łyżka karobu lub 2 łyżki kakao*
•opcjonalnie garść posiekanej czekolady*



Moje porady
•jeśli całość ma być faktycznie bezglutenowa (a nie tylko troszkę zdrowsza, bo bez mąki jako takiej) to wybierzcie karob a nie kakao oraz nie dodawajcie czekolady chyba, że taką, która nie ma dopisku, że w zakładzie jest używana pszenica czy mleko. Zależało mi  na wersji "fit" klasycznego przepisu, więc pozwoliłam sobie "zaszaleć" :)
•Co do karobu to karob to mączka chleba świętojańskiego czyli zamiennik kakao, podobno ma 60% mniej kalorii niż kakao :) nie powinien również wywoływać alergii, jak to bywa w przypadku kakao
•przyprawę do piernika warto zrobić samodzielnie, a jeśli kupujecie to czytajcie skład, niektóre maja w składzie... mąkę!
• można wykorzystać olej zamiast masła roślinnego
Krok 1
Kaszę suchą prażę na patelni, krótko, na suchej, aż ziarenka będą takie jakby bardziej matowe. Dzięki temu niwelujemy goryczkę. Potem kaszę miele w młynku do kawy na mąkę.
Krok 2
Siemię lniane zalewam ciepła wodą i odstawiam.
Krok 3
Masło rozpuszczam, wrzucam banana i miksuję na papkę (można rozgnieść widelcem).
Krok 4
Dodaje do tego kaszę, szklankę wody z siemieniem, przyprawy, bakalie, karob i wszystkie inne składniki.
Krok 5
Wymieszane ciasto przelewam do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Moja forma to 28x19 cm ale może być też tortownica 22-23 cm. Wstawiam do nagrzanego do 180°C piekarnika i piekę ok. 45 minut aż wbity szaszłykowy patyczek będzie suchy. Smacznego!
« Ostatnia zmiana: Grudnia 22, 2014, 08:59:20 pm wysłana przez Amor »
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Piernik jaglany ( bezglutenowy)-bez maki, bez białego cukru, bez mleka i bez jaj
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 23, 2014, 12:22:48 am »
Amorku, stewia to na pewno 4 łyżki?
to jest zdecydowanie bardzo_bardzo dużo
  ::((

4 łyżeczki to też jest dużo - to się prawie na ziarenka liczy  ;)
 



rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Piernik jaglany ( bezglutenowy)-bez maki, bez białego cukru, bez mleka i bez jaj
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 23, 2014, 03:48:28 pm »
Mag to nie mój przepis być może ktoś się machnął! Jak ktoś piecze ze stewią to chyba się zorientuje!
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat