Autor Wątek: Między Polską a Austrią  (Przeczytany 252965 razy)

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: Między Polską a Austrią
« Odpowiedź #990 dnia: Listopada 30, 2015, 11:18:29 am »
Na stałe wyjechałam w 2004 roku w sierpniu,od 1 września pracowałam.Języka zaczęłam się dopiero tutaj uczyć ( niestety nie miałam w szkole)Z językem nie mam problemu ponieważ ja musiałam tylko mówić po niemiecku( u twoich dzieci jest inaczej ,są we dwoje i w domu na pewno mówią po polsku).Nie miałam polskiej TV .Bez problemu rozmawiam na każdy temat.Naturalnie popełniam błędy i akcent obcy pozostał.U mnie niestety jest problem słuchu obecnie i to mi utrudnia zrozumienie.Twoi im więcej będą w środowiskuniemiecko języcznym tym szybciej pokonają bariery.
Czytanie książek ,prasy to też bardzo ważne.
Dzieciaki w Irlandii są już prawie perfekcyjni- ale podstawa w szkole z angielskiego była
Natalia

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Między Polską a Austrią
« Odpowiedź #991 dnia: Listopada 30, 2015, 01:12:26 pm »
Natalko, dzięki  :-*
Fakt, moje dziecka w domu mówią po polsku i mają sporo znajomych wśród Polaków  :)
Wnuki na co dzień obcują z dwoma językami i mam nadzieję, że bez problemu będą z obu j. korzystać ztx
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: Między Polską a Austrią
« Odpowiedź #992 dnia: Listopada 30, 2015, 01:21:54 pm »
Mam nauczycielké koleżankę ,twierdzi ,że dzieci które perfekcyjnie opanują język rodziców( w mowie i piśmie)tym lepsze są z niemieckiego .Przekonała się o tym w prawie 30- letniej praktyce.
Te dzieci również są bardzo dobrymi uczniami .
Inna koleżanka hiszpanka ojciec niemiec cały cza rozmawiali z nią w dwóch językach.To było świetne 4 letni brzdąc pytał ojca po niemiecku i jednocześnie odpowiadał matce po hiszpańsku.
Natalia

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Między Polską a Austrią
« Odpowiedź #993 dnia: Listopada 30, 2015, 02:02:52 pm »
Ola ma przyjaciółkę Brazylijkę. U nich w domu mówi się po niemiecku, bo tata Niemiec, ale mama z dziećmi rozmawia po portugalsku, dzieci sobie radzą.

Wnuczka jest wożona raz w tygodniu do szkoły polskiej. Przeskoczyła, początkową klasę i jest w średniakach, radzi sobie dobrze. A wnuk, na razie w pierwszej, ale od drugiej też będzie wożony do polskiej szkoły.
W ogóle tu jest takie prawo, że jak skrzyknie się grupa z jakiegoś kraju (nie wiem dokładnie ile musi być osób) to państwo niemieckie musi zapewnić naukę ojczystego języka i jest to bezpłatne.
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline anka21

  • Swojaki
  • Zadomowiona
  • *
  • Wiadomości: 1366
Odp: Między Polską a Austrią
« Odpowiedź #994 dnia: Listopada 30, 2015, 06:32:46 pm »
moja rodzina za Oceanem, rodzice Polacy dzieciaki urodzone w Kanadzie. Jeden mowił do nich pom polsku drugi po engliszu. Kuzynka pisze po polsku perfekcyjnie, kuzyn średnio. Oboje bardzo dobrze mówią po polsku, i oboje mają drugie połowki z Polski.
Fakt czasami brakuje im słów, bo tam tylko szkoła anglojęzyczna, w Polsce studia ale po engliszu.
życie jest jak pudełko czekoladek nigdy nie wiesz na co trafisz...
Moja mama po wycięciu raka piersi lewej w 2011.
pT1cMONO, Er 100%, Prg 100%, Her-.
Leczenie: 20 lamp, tamoksyfen 5 lat

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: Między Polską a Austrią
« Odpowiedź #995 dnia: Listopada 30, 2015, 07:25:41 pm »
Dla dzieciarni to jest super dwa języki bez problemu
Natalia

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Między Polską a Austrią
« Odpowiedź #996 dnia: Listopada 30, 2015, 07:59:56 pm »
Mam dobrych znajomych moich rodziców w Niemczech: Polak i pół-Niemka, pół-Włoszka. Znajomy się chyba nigdy do córki nie odezwał po niemiecku, taki skubaniec konsekwentny ;), i Klaudia, dziś babka koło trzydziestki, po polsku mówi nawet bez specjalnego akcentu. No i, poza niemieckim, po włosku trochę.
A dzieci mojego szwagra w Belgii: starszy syn (27), jak przyjeżdżał do dziadków jako dzieciak, to wszystko rozumiał, ale nie za wiele mówił, ot: dziękuję, proszę, rozumiem, czekolada, rosół ;D, a młodsza (17) już dziadków nie miała, więc rzadziej już tu bywali i ani słowa nie rozumie ani nie mówi, bo tata, wiecznie w rozjazdach zawodowych, czasu nie miał. Starszy sam się zapisał na kurs polskiego, uczy się już chyba trzeci rok, nieźle mu idzie, ale śmieje się, że z ojcem się uczyć nie może, bo ten ma za mało cierpliwości do wysłuchiwania i poprawiania jego łamańców, a mama (Flamandka) za słabo mówi :P Jak byliśmy u nich w zeszłym roku, to Marteen łamaną polszczyzną, ja łamaną angielszczyzną i tak sobie przesympatycznie przegadaliśmy cały wieczór :D
A dodam jeszcze, że tak się sam rodzinnym krajem ojca zainteresował, że co roku przyjeżdża tu latem, ale nie do rodziny, tylko zwiedza, ogląda, poznaje różne zwyczaje :) Fajnie, że mu tak przyszło :)
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: Między Polską a Austrią
« Odpowiedź #997 dnia: Listopada 30, 2015, 08:10:58 pm »
Mam tu znajomą Polkę( on też Polak) w domu mówią po polsku.Dwoje synów też też mówią po polsku,akcent jednak mają już niemiecki.Najbardziej się buntują ,bo tu w Austrii są obcokrajowcami ( bo typowe polskiekie nazwisko) i w Polsce też nie są u siebie ,bo też obcy bo akcent nie taki
Natalia

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Między Polską a Austrią
« Odpowiedź #998 dnia: Listopada 30, 2015, 09:00:56 pm »
Mam kuzynkę, polkę, aktualnie mieszkającą w Niemczech.
Naukę mówienia, jako dziecko, zaczynała w polskim domu, po niemiecku.
Teraz jest perfekt dwujęzyczna  :P

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: Między Polską a Austrią
« Odpowiedź #999 dnia: Listopada 30, 2015, 09:10:51 pm »
Tak dzieci chłoną języki jak gąbka wodę .One po prostu nie mają opru przed mówieniem.Zresztą młoda głowa ,to młoda wszystko idzie łatwiej
Natalia

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: Między Polską a Austrią
« Odpowiedź #1000 dnia: Grudnia 01, 2015, 07:19:19 am »
U mnie wyraźnie się ociepliło ,niestety pada i jest wietrznie.Cieszę się ,że na razie powrót zimy nie zapowiada się.Droga zawsze łatwiejsza jest bez śniegu i mrozu ztx ztx.
Jeszcze tylko pozytywnie zaliczyć jutro,dlatego dziś wybieram się na zakupy,spotkanie z koleżanką ,żeby myśli nie krążyły tylko w jednym miejscu.Miłego dnia dla Wszystkich  :oklaski: :oklaski:
Natalia

Offline ptaszyna

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3540
Odp: Między Polską a Austrią
« Odpowiedź #1001 dnia: Grudnia 01, 2015, 05:43:38 pm »
dzieci siostry z Australii jak były małe rozumiały co się do nich mówi po polsku ale z odpowiedzią było ciężko, brakowało im słów, teraz siostrzeniec i młodsza czytają biegle rozmawiają i czytają, szwankuje pisownia.
Siostrzenica ma męża z Polski więc córcia będzie też uczona polskiego bo tu są drugie dziadki.
Natalko przecież wynik jest ok i o co się stresujesz  :o  chyba że masz alergię na pana/nią w fartuchu  ;D
rak zrazikowy naciekający częściowo wieloogniskowy, rozproszony  T1N0M0
mastektomia piersi lewej XII 2011, chemioterapia 3 x AC, radioterapia, hormonoterapia

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: Między Polską a Austrią
« Odpowiedź #1002 dnia: Grudnia 01, 2015, 05:52:56 pm »
Troché chyba mam alergię .Zobaczymy jak będzie.Psychicznie i duszą jestem już w drodze do Polski ztx
Natalia

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: Między Polską a Austrią
« Odpowiedź #1003 dnia: Grudnia 02, 2015, 07:54:53 am »
 :greensmilies-021:proszę o zaciskanie kciuków dla mnie.jestem już na badaniach
Natalia

Offline lulu

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 8012
Odp: Między Polską a Austrią
« Odpowiedź #1004 dnia: Grudnia 02, 2015, 08:24:50 am »
 :)
31.12.2007 amputacja piersi prawej metodą Pateya
Carcinoma mammae, G2, ER+, PGR+, HER2-
Przez 5 lat kolejno Tamoksifen, Egistrozol, Mamostrol
Po ponad 7 latach rak piersi lewej
21.08.2015 amputacja piersi lewej
ER-, PR-, HER2+++
4xAC i rok Herceptyna