Autor Wątek: Między Polską a Austrią  (Przeczytany 250482 razy)

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: Między Polską a Austrią
« Odpowiedź #15 dnia: Stycznia 14, 2015, 05:06:29 pm »
.Dzieci tez w Polsce nie mam
Tym bardziej bym nie myślała o powrocie na stałe do PL.
Po poniedziałkowej  "urzędowej akcji" mój mąż (niespotykanie spokojny człowiek) powiedział: niech te nasze dziewczyny kończą szkołe i wyjeżdżają jak najszybciej ..................
I tym razem odpowiedziałam: KONIECZNIE

operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: Między Polską a Austrią
« Odpowiedź #16 dnia: Stycznia 14, 2015, 05:10:46 pm »
Po wielu latach pracy bez satysfakcji, Bronnie Ware postanowiła poszukać czegoś, co byłoby zgodne z jej wartościami. Podjęła się pracy w hospicjum, gdzie przez wiele lat pomagała osobom umierającym. Jakiś czas później spisała listę pięciu rzeczy najczęściej żałowanych przez jej pacjentów.

1. Szkoda, że nie miałem odwagi żyć tak jak naprawdę chciałem, a nie tak jak inni tego ode mnie chcieli.

"To jest rzecz najczęściej żałowana. Gdy ludzie zdają sobie sprawę, że ich życie dobiega końca patrzą wstecz i widzą wyraźnie jak wiele z ich marzeń nigdy się nie spełniło. Większość ludzi nie wypełniła nawet połowy swoich marzeń i umarli z przekonaniem, że było tak przez wybory których dokonali. Zdrowie daje nam wolność, której nie doceniamy dopóki jej nie stracimy."

2. Żałuje, że tyle pracowałem

"Każdy mężczyzna którym się opiekowałam tego żałował. Ominęło ich dorastanie swoich dzieci czy czas spędzony z partnerką. Kobiety czasem też wyrażały żal, że za dużo pracowały, ale ponieważ większość była ze starszego pokolenia to zwykle zamiast pracować opiekowały się domem. Wszyscy mężczyźni, którymi się opiekowałam żałowali, że spędzili tyle czasu na pracy"

3. Szkoda, że nie miałem odwagi wyrazić prawdziwych uczuć

"Wiele osób chowa prawdziwe uczucia z obawy by nie wywołać konfliktu z innymi. W wyniku tego zgadzają się na średnie życie i nigdy nie osiągają tego co mogliby osiągnąć. Wiele z tych osób rozchorowało się między innymi przez gorycz, którą nosili w sobie. "

4. Mogłem więcej czasu poświęcić na utrzymanie kontaktu z przyjaciółmi

"Często ludzie nie dostrzegają korzyści jakie dają im starzy przyjaciele, aż do ostatnich chwil życia. Często nie jest nawet możliwe odnalezienie takich przyjaciół. Wiele osób dało się tak porwać wirowi życia, że utracili w międzyczasie swoich przyjaciół. Widziałam wiele żalu o niepoświęcanie przyjaciołom wystarczającej ilości czasu. Każda osoba tęskni za przyjaciółmi gdy odchodzi"

5. Żałuję, że nie pozwoliłem sobie być szczęśliwszym

"To jest zaskakujące częste zdanie. Wiele osób dopiero na końcu życia zdało sobie sprawę, że bycie szczęśliwym to wybór. Tak bardzo trzymali się schematów i nawyków. Tak zwany "komfort" znajomych rzeczy zwyciężył nad emocjami, a także nad ich życiem. Obawa przed zmianą zmusiła ich, by udawali przed innymi, a także przed samymi sobą, że są szczęśliwi, podczas gdy gdzieś głęboko w środku tęsknili do tego by w ich życiu znów pojawiło się beztroskie śmianie się"

Te rady są piękne i prawdziwe. Nawet jeśli trudno nam w tej chwili myśleć o tak ciężkich sprawach jak umieranie, warto przemyśleć te kilka zdań. Ludzie którzy je wypowiadali mieli zupełnie inną perspektywę niż my, zabiegani i zatraceni w codzienności. Nie popełniajmy tych samych błędów.
Natalia

Offline danuta

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3459
Odp: Między Polską a Austrią
« Odpowiedź #17 dnia: Stycznia 14, 2015, 05:39:40 pm »
Natalio, przyjmij najlepsze życzenia urodzinowe, zdrówka, radości, spełnienia :),
no i dzięki za wpis o żałowanych zaniedbanych sprawach. Niby wiemy, ale dobrze przeczytać i uzmysłowić sobie.
6 x AT
mastektomia 2005
radioterapia
hormonoterapia

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Między Polską a Austrią
« Odpowiedź #18 dnia: Stycznia 14, 2015, 05:58:13 pm »
tych 5 przykazań to bardzo się staram pilnować - często mi się udaje  8)


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: Między Polską a Austrią
« Odpowiedź #19 dnia: Stycznia 14, 2015, 06:37:03 pm »
Dzieki ,dzieki Wam Wszystkim za zyczenia.W Tym roku po kuracji sa one dla mnie jakies inne ,wazniejsze .Czlowiek docenia bardziej to co ma.Chemia to pieklo ale bardzo pomaga docenic ZYCIE
Natalia

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: Między Polską a Austrią
« Odpowiedź #20 dnia: Stycznia 14, 2015, 09:49:57 pm »
Przykazania mądre :) abyśmy potrafili/ły o nich tak pamiętać, aby były nie tylko celem, ale i drogą :)
Życzenia naj_najlepsze przekazuję  :-* :-* :-* Aby każdy dzień był ważny, aby niósł spełnienie i satysfakcję :)

Swoje pierwsze świętowanie po raku bardzo emocjonalnie przeżyłam - trochę jakby nagrodę i obietnicę, że życie trwa dalej :)

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: Między Polską a Austrią
« Odpowiedź #21 dnia: Stycznia 14, 2015, 10:11:48 pm »
ja tez to tak czuje Agawo.Te urodziny sa zupelnie inne
Natalia

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Między Polską a Austrią
« Odpowiedź #22 dnia: Stycznia 14, 2015, 10:22:38 pm »
Austria piękny kraj z pięknymi krajobrazami, ale nasza Polska choć poplątana (myślę o tych wszystkich zawiłościach przy załatwianiu czegokolwiek) to jednak nasz kraj. Ja z pokolenia, które by nie wyjechało na stałe. Mam córkę w Niemczech. Mieszka tam ponad 7 lat. Dzieci zaaklimatyzowały się, a oni (córka i zięć) jak wracają do tej swojej "niemieckiej " codzienności, to zawsze to jakoś odchorowują, szczególnie córka. Z czasem znowu wpadają w wir obowiązków, ale b. tęsknią i nie opowiedzą się teraz, czy tam chcą zostać, mimo, że wiele spraw wskazywałoby na bycie tam.
Jeszcze jedno mi się przy tej dyskusji nasunęło, wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma (nie moje to powiedzonko, ale używane).
Natalko bądź zdrowa i szczęśliwa to tu to tam  :-*

A myśli ludzi u schyłku życia: ciekawe, ale zebrane pod kątem, czego żałują, tak jakby nie było ludzi spełnionych, bo dotrzymali danego komuś słowa, bo wywiązali się ze swojego obowiązku p.t. życie, bo niczego nie zaniedbali względem bliźnich .....
Taką postawę też potrafię sobie wyobrazić, ale tak do końca, to w kwestii nas samych z całą pewnością nie potrafimy sobie nawet wyobrazić, co w ostatnich chwilach życia będziemy myśleć, czuć; rozpacz, czy dumę, strach, czy spokój....
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: Między Polską a Austrią
« Odpowiedź #23 dnia: Stycznia 14, 2015, 10:40:25 pm »
Z tymi co wyjechali jest zawsze problem.Mam wielu przyjaciol co wyjechali i planowali wrocic.Niestey dzieci wychowane w innym kraju juz nie chca wracac i rodzice wtedy zostaja z nimi ,bo chca byc z wnukami i bliskimi razem.Mam bliska kolezanke ,ktora wyjechala w wieku 20 lat do Francji .Pobudowala dom w Polsce z mysla ,ze kiedys wroci.Teraz na stare lata zaczely sie problemy ze zdrowiem i stwierdzila ,ze nie moze i nie chce poddac sie opiece zdrowotnej w Polse.Moze kiedys ,gdy Polska znormalnieje ,tych powrotow bedzie wiecej.Teraz wiekszosc sie boi co bedzie gdy zachoruje ,lub gdy jestem chora.Ja tez sie boje wlasnie o opieke zdrowotna.Bylam juz transportowana do Austrii z powodu zdrowia ,ale czy zawsze tak robic?
Natalia

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: Między Polską a Austrią
« Odpowiedź #24 dnia: Stycznia 19, 2015, 10:08:08 pm »
Pytalam juz raz na innej stronie,ale ze wzgledu na ilosc wpisow moze zaginac.Suchalku czy jestes z Torunia?
Natalia

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Między Polską a Austrią
« Odpowiedź #25 dnia: Stycznia 19, 2015, 10:14:00 pm »
ja Ci powiem, że nie jest, ale ma blisko  :D
jak sama tu dotrze, to na bank Ci napisze, ja nie chcę nic zdradzać
  :-X


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline suchal

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1536
Odp: Między Polską a Austrią
« Odpowiedź #26 dnia: Stycznia 20, 2015, 07:48:20 am »
Natalio, mieszkam w Ciechocinku od 1977 roku.

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: Między Polską a Austrią
« Odpowiedź #27 dnia: Stycznia 20, 2015, 08:17:19 am »
No to musimy umowic sie na kawe :oklaski: :oklaski: :oklaski:co o tym myslisz?
Natalia

Offline suchal

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1536
Odp: Między Polską a Austrią
« Odpowiedź #28 dnia: Stycznia 20, 2015, 06:27:27 pm »
Natalio, jak będziesz cierpliwa to na pewno, tylko jeszcze nie wiem kiedy. ;)

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: Między Polską a Austrią
« Odpowiedź #29 dnia: Stycznia 20, 2015, 06:42:50 pm »
Suchalku ja koniec lutego poczatek marca znow wybywam do mojej drugiej ojczyzny.Ale nic sie nie martw ,jak bedzie ok to znow wroce.
Natalia