Autor Wątek: Z własnej tkanki - Część mięśnia najszerszego grzbietu  (Przeczytany 16362 razy)

Offline b_angel

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 5707
  • przewróciło się, niech leży
    • Amazonka_klub
Z własnej tkanki - Część mięśnia najszerszego grzbietu
« dnia: Kwietnia 05, 2013, 01:24:51 pm »
Przeniesienie tkanek pobranych z boku pleców (dokładnie - z fałdu wylewającego się zwykle znad stanika) stosuje się u pań, które mają tu więcej tkanki tłuszczowej. Ta metoda pozwala na odtworzenie piersi podczas jednego pobytu w szpitalu. Rehabilitacja trwa dłużej, bo zszyta na plecach skóra musi się rozciągnąć, a pozostała tam blizna wymaga specjalnej opieki.
      Ważną rzeczą jest nie to, co się da­je, ale to, z cze­go się ustępuje.   C.R. Zafon

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Z własnej tkanki - Część mięśnia najszerszego grzbietu
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 10, 2013, 07:32:39 pm »
W 2008 r. - 5 lat po mastektomii i radioterapii - zrobiłam rekonstrukcję: płat LD z pleców + implant silikonowy. Jestem bardzo zadowolona :) Blizna na plecach zagoiła się ładnie, w całości kryje się pod biustonoszem, na co dzień jej nie muszę oglądać, bo jest przecie z tyłu. Ze szpitala wyszłam już z gotowym cyckiem i nie musiałam nic ukrywać, uzupełniać, sztukować.
Co do rehabilitacji, to po dwóch dniach od operacji śmigałam już po całym szpitalu i dość szybko wróciłam do pracy nie wymagającej wysiłku fizycznego. Przez kilka tygodni - zgodnie z sugestią lekarza - starałam się unikać dźwigania, schylania i jakiegokolwiek "nadwyrężania" pleców, żeby się blizna ładnie zrosła, żeby się szycie nie rozlazło - i jest OK.
jeśli potrzeba to służę pomocą :)
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Z własnej tkanki - Część mięśnia najszerszego grzbietu
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 29, 2013, 11:12:28 pm »
I ja się tu dopisuję.
Rekonstrukcję miałam trzyetapową.
I. Etap: listopad 2008 mięsień i skóra z pleców + espanderoproteza + wypełnienie częściowe (w trakcie operacji i raz przed wyjściem)
 - dopełnianie dwukrotne, co ca. dwa tygodnie.
II. Etap: lipiec 2010: wykonanie brodawki (otoczka z powiek, środek z drugiej brodawki)
III. Etap: styczeń 2011 Wymiana espanderoprotezy na docelową silikonową, wyjęcie stacyjki do dopełnień i korekta drugiej piersi.

Zabiegi wykonane w Gryficach, doktor prowadzący A. Krajewski.

Jestem zadowolona. Narkozy znosiłam dobrze, tzn. długo po nich spałam. Nie pamiętam, aby zabiegi wiązały się z dużym bólem.  Tabletki przeciwbólowe przyjmowałam tylko pierwsze dwa dni po operacji (ketonal) i to wystarczyło, by nie czuć bólu.
Nie znosiłam ciężarka w staniku i dlatego zdecydowałam się na rekonstrukcję.
 ztx
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline renifer

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1536
Odp: Z własnej tkanki - Część mięśnia najszerszego grzbietu
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 01, 2016, 10:31:46 am »
Właśnie cuś takiego zostało mi wstępnie zaproponowane. Moja onka dała mi namiar na swoją koleżankę (jeszcze u niej nie byłam, rozmawiałam z innym chirurgiem, ale on nie robi z tkanek własnych), która pracuje w Częstochowie na Parkitce. Ktoś? Coś? Znalazłam tylko jakiś artykuł z wybiórczej na temat tego szpitala, pochwalny dość:
http://czestochowa.wyborcza.pl/czestochowa/1,48725,19192840,czestochowa-doceniona-w-dziedzinie-chirurgii-piersi.html

Dowiadywałam się o słynnego doktora W. z Warszawy, ale on teraz chyba tylko prywatnie to robi, a na prywatnie to mię nie stać :(

Doktorek, u którego byłam, mówił, że ewentualnie można się zastanawiać nad metodą liposukcja + ekspander, ale nie ma pewności, że skóra po radio da radę :(

Edit, bo mi się przypomniało: ja na plecach nie mam za bardzo nadmiaru siebie, ale to chyba nie przeszkadza?
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 01, 2016, 10:34:55 am wysłana przez renifer »
Rak piersi przewodowy inwazyjny wieloogniskowy, hormonozależny, HER-ujemny, G1 (T1cN1aM0)
chemioterapia przedoperacyjna:  FEC, Taxotere
mastektomia prawostronna: 05.2014
radioterapia, hormonoterapia (Nolvadex, Zoladex)

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Z własnej tkanki - Część mięśnia najszerszego grzbietu
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 01, 2016, 10:42:38 am »
Reniferku zdecydujesz Ty z konsultacją lekarzy. Ja mam z pleców. Blizna na plecach nie przeszkadza. Zaraz po operacji leżałam na plecach i nic się nie działo. Zaś co do efektu, to zależy od chirurga. Ja raczej jestem zadowolona, piszę raczej bo nie mam porównania, jakby było, gdyby mi wzięli materiał z brzucha, jak chciałam
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Z własnej tkanki - Część mięśnia najszerszego grzbietu
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 01, 2016, 02:25:33 pm »
Też nie miałam nadmiaru (eh, nigdzie nie miałam ::) ) a starczyło :D
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline renifer

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1536
Odp: Z własnej tkanki - Część mięśnia najszerszego grzbietu
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 01, 2016, 02:53:43 pm »
No właśnie Hamaczku Ciebie miałam na myśli pisząc, że brak nadmiaru chyba nie przeszkadza :) A gdzie robiłaś?
Rak piersi przewodowy inwazyjny wieloogniskowy, hormonozależny, HER-ujemny, G1 (T1cN1aM0)
chemioterapia przedoperacyjna:  FEC, Taxotere
mastektomia prawostronna: 05.2014
radioterapia, hormonoterapia (Nolvadex, Zoladex)

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Z własnej tkanki - Część mięśnia najszerszego grzbietu
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 01, 2016, 03:04:07 pm »
Wrocław, Szpital Kolejowy, oddział chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej.
To było dawno, w czasach, gdy z rekonstrukcji słynny był w zasadzie tylko dr K z Gryfic i dr W z Warszawy. Od tego czasu kompletnie się tam zmieniła obsada, ale wcale nie na gorszą (bo jakoś ze dwa lata temu mi tam też brodawkę  przesuwali), a mnie robił dr Jarliński, który dziś też ma już chyba tylko prywatną praktykę.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 01, 2016, 03:07:31 pm wysłana przez hamak »
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Z własnej tkanki - Część mięśnia najszerszego grzbietu
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 01, 2016, 04:23:17 pm »
Na plecach jest mięsień (ma go każdy nawet b. szczupły) i biorą część tego mięśnia i kawałek skóry, którą da się naciągnąć. A aby uzyskać wielkość, to wszczepiony przy pierwszej operacji miałam ekspander i dwa razy dopełniałam, bodajże po 100 ml. Można było więcej, ale mnie stykło.
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Z własnej tkanki - Część mięśnia najszerszego grzbietu
« Odpowiedź #9 dnia: Kwietnia 01, 2016, 05:22:37 pm »
Ja nie miałam ekspandera, od razu gotowy, docelowy (a nie taki znowu malusi przecież) implant.
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline Ewka_79

  • Zadomowiona
  • **
  • Wiadomości: 1006
Odp: Z własnej tkanki - Część mięśnia najszerszego grzbietu
« Odpowiedź #10 dnia: Kwietnia 01, 2016, 09:25:28 pm »
Reniferku, ten lekarz bez okularów to mój chirurg  ztx. Do niego chodzi nawet Anja Rubik. Naprawdę super gość, praktykuje w USA, Niemczech. Naprawdę polecam. Jak chcesz namiar na Niego to daj znać  xhc
Rak pierwsi lewej potrójnie ujemny G3 -mastektomia podskórna piersi lewej z rekonstrukcją - grudzień 2014
chemioterapia 6xFEC, 3xTaxoter - 21.01.- 31.07.2015
radioterapia - 10.08. - 15.09. 2015
olaparib
profilaktyczna mastektomia piersi prawej i usunięcie jajników - X-WOMEN BRCA1

Offline mag

  • SPA
  • Uzależniona
  • *****
  • Wiadomości: 12000
  • Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
Odp: Z własnej tkanki - Część mięśnia najszerszego grzbietu
« Odpowiedź #11 dnia: Kwietnia 01, 2016, 09:45:19 pm »
fajny doktorek Ci się trafił Ewko!
i jaki gustowny kolor uniformu ma
  8)

no to reniferku, będziesz miała wiadomości z pierwszej ręki :D


rak piersi  potrójnie ujemny (TNBC), zajęty 1 węzeł, mastektomia: 2000, chemia 6xCMF, rekonstrukcja: 2006 i XI 2017 przerzuty do kości i tk. miękkich

Offline Ewka_79

  • Zadomowiona
  • **
  • Wiadomości: 1006
Odp: Z własnej tkanki - Część mięśnia najszerszego grzbietu
« Odpowiedź #12 dnia: Kwietnia 01, 2016, 10:21:36 pm »
Hej, a puście sobie ten filmik z dr Jasnowskim ze str. 1:

http://www.medyk-centrum.pl
Rak pierwsi lewej potrójnie ujemny G3 -mastektomia podskórna piersi lewej z rekonstrukcją - grudzień 2014
chemioterapia 6xFEC, 3xTaxoter - 21.01.- 31.07.2015
radioterapia - 10.08. - 15.09. 2015
olaparib
profilaktyczna mastektomia piersi prawej i usunięcie jajników - X-WOMEN BRCA1

Offline renifer

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 1536
Odp: Z własnej tkanki - Część mięśnia najszerszego grzbietu
« Odpowiedź #13 dnia: Kwietnia 05, 2016, 12:02:43 pm »
O, dzięki Ewko! Po cichu na liczyłam, że coś wiesz :) Namiary na doktorka oczywiście poproszę na priv.
Pewnie się zdecyduję na tę Parkitkę, brzmi obiecująco i do tego mam blisko :)
Rak piersi przewodowy inwazyjny wieloogniskowy, hormonozależny, HER-ujemny, G1 (T1cN1aM0)
chemioterapia przedoperacyjna:  FEC, Taxotere
mastektomia prawostronna: 05.2014
radioterapia, hormonoterapia (Nolvadex, Zoladex)

Offline oooAncia!

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3737
Odp: Z własnej tkanki - Część mięśnia najszerszego grzbietu
« Odpowiedź #14 dnia: Kwietnia 05, 2016, 12:29:47 pm »
W Kielcach cyckowym magikiem jest dr Bocian. Ale trzeba by zacząć prywatnie, by zakończyć na koszt NFZ.
Diagn. 12/2013, potrójnie ujemny, full service usług onkologicznych.