Autor Wątek: Kącik zielarza  (Przeczytany 91879 razy)

Offline oooAncia!

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3737
Odp: Kącik zielarza
« Odpowiedź #225 dnia: Kwietnia 28, 2018, 09:27:18 pm »
Przywołana do porządku ;-) wstawiam linka do przepisu na herbatkę z bzu (lilaka). Ale już gdzieś go tu wstawiałam rok czy dwa temu... Ale, warto przypomnieć.  http://www.herbiness.com/herbatka-z-kwiatka-czyli-karmelowy-smak-lilaka/
Diagn. 12/2013, potrójnie ujemny, full service usług onkologicznych.

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Kącik zielarza
« Odpowiedź #226 dnia: Kwietnia 29, 2018, 12:33:19 am »
 :D
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline Perła

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4867
Odp: Kącik zielarza
« Odpowiedź #227 dnia: Kwietnia 29, 2018, 11:06:53 am »
No zaraz spróbuję to zrobić, bo w moim małym ogródku od bzu aż duszno. Ciekawi mnie ten efekt karmelizacji. Anciu, Tobie się udało?
Przy okazji szperania w sprawie bzu, dogrzebałam  się do cukru fiołkowego, wygląda bajecznie i ma cudowny fioletowy kolor. Ten kolor ;)
Natomiast aktualnie (po forsycji) przerabiam pokrzywę. Zamrażam papkę pokrzywową i i na tony suszę.
rak przewodowy piersi (carcinoma ductale  infiltrans) G2
 operacja oszczędzająca 2009,
 trzy węzły pachowe zajęte,
 chemioterpia 6x AC
 radioterapia
 tamoxifen 5 lat

Offline lulu

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 8007
Odp: Kącik zielarza
« Odpowiedź #228 dnia: Kwietnia 29, 2018, 11:24:53 am »
Perła papka z pokrzywy w dużej ilości ok ale suszonej, dużej ilości,  nie dasz rady przerobić, no chyba że nie tylko do celów spożywczych ma być. Ja aż takie dużej ilości nie suszyłam a od dwóch lat nie muszę się zaopatrywać, bo ciągle mam i mam. Jestem w stanie więcej jej zjeść niż wypić.
31.12.2007 amputacja piersi prawej metodą Pateya
Carcinoma mammae, G2, ER+, PGR+, HER2-
Przez 5 lat kolejno Tamoksifen, Egistrozol, Mamostrol
Po ponad 7 latach rak piersi lewej
21.08.2015 amputacja piersi lewej
ER-, PR-, HER2+++
4xAC i rok Herceptyna

Offline Perła

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4867
Odp: Kącik zielarza
« Odpowiedź #229 dnia: Kwietnia 29, 2018, 11:44:22 am »
Ja robię mieszankę ze skrzypem i tak najchętniej piję. Często też ładuję napar do wanny i z włosami się tak moczę. Poza tym rozdaję, więc daję radę.
Ale fakt...tych ziół to zawsze człowiek nazbiera, a są bardzo wydajne. A po roku pono bezużyteczne. Teraz mam okres kąpieli ziołowych, bo  pozbywam się resztek z ubiegłego roku.

 Betty pytałaś o miksturę na nasmarowanie stawów:
Łyżeczkę żelatyny rozpuścić w gorącej wodzie ( pół szklanki, może być więcej), trochę se po chacie połazić, aż przestygnie, potem dodać łyżeczkę octu jabłkowego i miodu. Pić najlepiej na czczo.
Nie jest glutowate, bo pamiętam, że to Ty wzdragałaś się przed czymś takim.To jest smaczne!
rak przewodowy piersi (carcinoma ductale  infiltrans) G2
 operacja oszczędzająca 2009,
 trzy węzły pachowe zajęte,
 chemioterpia 6x AC
 radioterapia
 tamoxifen 5 lat

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Kącik zielarza
« Odpowiedź #230 dnia: Kwietnia 29, 2018, 11:46:01 am »
octu łyżkę raczej, nie łyżeczkę, przynajmniej tak robiłam chłopinie
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline Perła

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4867
Odp: Kącik zielarza
« Odpowiedź #231 dnia: Kwietnia 29, 2018, 11:48:17 am »
Podaję oryginalny przepis...Za wariacje nie odpowiadam ;)
Ale chyba spokojnie można.
rak przewodowy piersi (carcinoma ductale  infiltrans) G2
 operacja oszczędzająca 2009,
 trzy węzły pachowe zajęte,
 chemioterpia 6x AC
 radioterapia
 tamoxifen 5 lat

Offline oooAncia!

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3737
Odp: Kącik zielarza
« Odpowiedź #232 dnia: Kwietnia 30, 2018, 11:35:36 am »
Perło, nie ma efektu karmelizacji (a'la cukier). Herbara ma taki posmak i tyle. Właśnie stoi na słońcu słoik i fermentuje. Od wieczora - suszenie.
Doskonale sprawdza się w tej roli nieużywany strych. Nie ma tam 40 stopni, ale jest gorąco i delikatnie przewiewnie.

Ostatnio sprzatając niewykorzystane susze odkryłam.... sporą ilość soli orskiej przywiezionej z Cro, takiej zbieranej ze skał, gdzie się krystalizowała. A że szara, z kamyczkami więc do peelingu będzie jak znalazł.

No i wczoraj przed burzą teściowa zebrała wiadro kwiatów mniszka. Robi się więc i syrop i miodzik nastawiony.
Diagn. 12/2013, potrójnie ujemny, full service usług onkologicznych.

Offline Perła

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4867
Odp: Kącik zielarza
« Odpowiedź #233 dnia: Kwietnia 30, 2018, 12:14:32 pm »
Ale to jest czadowe! Zrobiłam ten lilak-bez.
 Miałam fioletowy i napchałam do słoika absolutnie na maxa, bo Herbiness sugerowała, żeby nie było miejsca na powietrze. Wczoraj był upał, więc te 35, to miałam przez kilka godzin na zewnętrznym parapecie, ale po południu wstawiłam jeszcze na dwie godz.(45st) do piekarnika. Zrobiły się szaro białe, a po wysypaniu na tacę do suszenia...natychmiast, w oczach zbrązowiały :)
Więc u mnie Anciu, ten efekt "karmelizacji" był, bo tak cukrowo pachniało w całym domu.
Teraz się suszą. I myślę, że tu napchanie i temperatura jest podstawą sukcesu, a nie rodzaj kwiatów.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 30, 2018, 12:17:17 pm wysłana przez Perła »
rak przewodowy piersi (carcinoma ductale  infiltrans) G2
 operacja oszczędzająca 2009,
 trzy węzły pachowe zajęte,
 chemioterpia 6x AC
 radioterapia
 tamoxifen 5 lat

Offline oooAncia!

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3737
Odp: Kącik zielarza
« Odpowiedź #234 dnia: Kwietnia 30, 2018, 12:18:45 pm »
Nie, no ja wiem, że brązowieją, że pachną. Ale nie widać, nie czuć w dotyku jakichś oznak karmelu: kryształki czy taka szklistość. O to mi chodziło.

A kwiaty w herbatce pięknie "ożywają" - odzyskują kształt.


Kasztanowce kwitną jak oszalaeł (a do matur przecież tydzień został. No, chyba, że na międzynarodową w tym roku zakwitły '-)).

A z nich można zrobić:
hebratkę, kąpiel, http://www.ekogazeta.eu/ekozdrowie/item/672-zerwij-kwiat-kasztanowca.html

nalewkę: http://party.pl/porady/zdrowie/odchudzanie-i-diety/nalewka-i-herbata-z-kwiatow-kasztanowca-96117-r1/


No i za wskazówkami dr Różańskiego intrakt na winie wytrawnym brzmi najsmaczniej ;-) Ważne, wino do 12% alko. Powyżej zabija enzymy zawarte w roślinach!

http://rozanski.li/156/kasztanowiec-aesculus-w-fitoterapii/

« Ostatnia zmiana: Kwietnia 30, 2018, 12:22:45 pm wysłana przez oooAncia! »
Diagn. 12/2013, potrójnie ujemny, full service usług onkologicznych.

Offline Perła

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4867
Odp: Kącik zielarza
« Odpowiedź #235 dnia: Kwietnia 30, 2018, 12:32:58 pm »
Aaaa... tak ! Mokre to po wyjęciu ze słoja, jak cholera. Ale po wyschnięciu, to chyba będzie piękny, suchy karmelek  ;) Co nie?  :D
rak przewodowy piersi (carcinoma ductale  infiltrans) G2
 operacja oszczędzająca 2009,
 trzy węzły pachowe zajęte,
 chemioterpia 6x AC
 radioterapia
 tamoxifen 5 lat

Offline braja

  • Swojaki
  • Wtajemniczona
  • *
  • Wiadomości: 2927
Odp: Kącik zielarza
« Odpowiedź #236 dnia: Kwietnia 30, 2018, 11:42:22 pm »
No i gdziez było to forum jak młoda bylam i u dziadków w ogródku kwitł bez?  :'( Takiego smaka mi narobiłyscie na bzową herbatke, ale tutejszego sie boje zrywac, bo liście ma calkiem inne niż polski, może jakis trujacy jest. A w gospodarstwie dziadkowym wujek cały bez dawno juz wyciął  :-\
rak piersi przewodowy inwazyjny i nieinwazyjny, G3, T3N2a, potrójnie ujemny
zajęte 7 węzłów
chemia przedoperacyjna 4 AT 
mastektomia radykalna luty 2012
chemia pooperacyjna 4 TAC
radioterapia

Offline Perła

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4867
Odp: Kącik zielarza
« Odpowiedź #237 dnia: Maja 01, 2018, 12:39:40 am »
Tylko żeby nie było. ..Gadałyśmy w tej chwili o lilaku,  czyli " bzie". Eeee, nasze nazewnictwo, ciągle trzeba coś uściślać ;)
Natomiast białe baldachy czarnego bzu,  to kocham miłością wielką i herbatę z niego piję często.
rak przewodowy piersi (carcinoma ductale  infiltrans) G2
 operacja oszczędzająca 2009,
 trzy węzły pachowe zajęte,
 chemioterpia 6x AC
 radioterapia
 tamoxifen 5 lat

Offline TOJKA

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 11077
Odp: Kącik zielarza
« Odpowiedź #238 dnia: Maja 01, 2018, 07:34:00 am »
wiecie, ze mam cudny bez pod oknem sypialni
a, dodatkowo dzisiaj dzień wolny (Młoda w Kołobrzegu, Starsza w Karpaczu), więc moge sie pobawic w zielarza  ;)
tylko troche mam pietra z tym piekarnikiem  ;) czy ten bez to upychac do normalnego sloika (np taki zakręcany litrowy co to ogórki na zime robiłam ? ) A jak potem będe suszyła w piekarniku, to wysypać na blaszke? gołą? podłozyć jakiś papier do pieczenia?

na fotce mój ubiegloroczny bez spod okna, w tym roku jeszcze bardziej obficie kwitnie
operacja oszczędzająca 2008r
rak piersi przewodowy inwazyjny, potrójnie ujemny, G3
zajęte węzły (ile? wpiszę jak zajrzę do dokumentów ;) )
chemioterapia 6 x AC;  radioterapia
operacja i leczenie w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym

Offline Becia

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3537
Odp: Kącik zielarza
« Odpowiedź #239 dnia: Maja 01, 2018, 10:44:58 am »
wydaje mi się, że już kiedyś wklejałam link do tej strony, ale chyba warto przypomnieć, bo jest w temacie j.w. - m. in. o mniszku i bzie, ale nie lilaku  :P, tylko czarnym, którego białe kwiaty pojawią się za dwa miesiące
http://bliss.natemat.pl/210057,bez-i-jarzebina-zamiast-jagod-goi-i-acai-7-polskich-superfoods-ktore-na-dzikiej-lace-rozpozna-kazdy-mieszczuch

i proszę - teraz dopiero, czytając ten materiał po raz kolejny, wpadło mi w oczy, że mniszek, to naturalne źródło witaminy K, czyli mam rozwiązanie mojego dylematu z wątku "osteoporoza"- zamiast łykać tabletki z wit. K2, można zjeść sałatkę z mniszkiem albo też z babką lancetowatą, która oprócz wit. K zawiera wit. B, C, cynk, potas i krzem; autor pisze, że w smaku przypomina pieczarkę

tylko zastanawiam się, czy mogę zbierać je np. w parku albo na moim osiedlu, gdzie pełno ich rośnie?  :-\
"Człowieczy los nie jest bajką ani snem.
Człowieczy los jest zwyczajnym, szarym dniem."