Autor Wątek: Coś was dzisiaj ucieszyło, coś wkurzyło, albo zasmuciło?  (Przeczytany 2080489 razy)

Offline Perła

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 4867
Odp: Coś was dzisiaj ucieszyło, coś wkurzyło, albo zasmuciło?
« Odpowiedź #4500 dnia: Maja 10, 2014, 10:26:55 pm »
A mnie dziś ucieszyło spotkanie z sasky...Zapitalam w Wiśle przy budowie projektu "Zamki nad Wisłą"( miniatury zamków w mozaice)..a ponieważ Dorota"sanatoriuje"się w Ustroniu..miałyśmy okazję się wyściskać :)
rak przewodowy piersi (carcinoma ductale  infiltrans) G2
 operacja oszczędzająca 2009,
 trzy węzły pachowe zajęte,
 chemioterpia 6x AC
 radioterapia
 tamoxifen 5 lat

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: Coś was dzisiaj ucieszyło, coś wkurzyło, albo zasmuciło?
« Odpowiedź #4501 dnia: Maja 11, 2014, 06:52:44 am »
Takie badanie miałam z 7 lat temu.Myślałam ,że jest wskazanie robienia przy chemii.Spytam jednak lekarza.15 maja mam Herzeptynę to spytam mojej onkolog.Dana ja mam 58 a więc jesteśmy prawie rówieśniczki.
Natalia

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Coś was dzisiaj ucieszyło, coś wkurzyło, albo zasmuciło?
« Odpowiedź #4502 dnia: Maja 11, 2014, 09:29:57 am »
Danusiu najlepszym zabezpieczeniem i profilaktyka jest obciązanie kości, czyli sport, narty, długie marsze itd. Tak przynajmniej kiedyś informował mnie lekarz. Oczywiście odżywianie tez odgrywa rolę ,ale sa i przeciwnicy picia mleka. Raczej wapn zawarta w rybach, brokułach morelach itd. jest lepiej przyswajalna . Najwięcej wapnia wśród nabiału ma ser żółty ,ale czy jest on taki zdrowy???Czasami dochodzi do ucieczki wapnia z organizmu na wskutek choroby i niewiele tu wskóramy- choroby nadnerczy ,przytarczyc . Tu kalcytonina jest istotna. Badania na parathormon pokazują co z tym wapniem się dzieje. Acha, niski poziom witaminy D3 w organizmie tez może świadczyc   o złym wchłanianiu wapnia. Niedługo zrobię kontrolne badanie ,ciekawa jestem czy podskoczyła mi ta witaminka.
« Ostatnia zmiana: Maja 11, 2014, 09:34:19 am wysłana przez Amor »
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline lulu

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 8012
Odp: Coś was dzisiaj ucieszyło, coś wkurzyło, albo zasmuciło?
« Odpowiedź #4503 dnia: Maja 11, 2014, 01:11:23 pm »
Dużo lepsza (dla osób w dobrym wieku) od mleka jest maślanka, tak samo bogata w wapń, i witaminy, ale chudsza i lepiej przyswajalna.
http://www.naturaity.pl/artykul/405,maslanka.html?p=4#ad-image-0
31.12.2007 amputacja piersi prawej metodą Pateya
Carcinoma mammae, G2, ER+, PGR+, HER2-
Przez 5 lat kolejno Tamoksifen, Egistrozol, Mamostrol
Po ponad 7 latach rak piersi lewej
21.08.2015 amputacja piersi lewej
ER-, PR-, HER2+++
4xAC i rok Herceptyna

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Coś was dzisiaj ucieszyło, coś wkurzyło, albo zasmuciło?
« Odpowiedź #4504 dnia: Maja 11, 2014, 01:18:06 pm »
Zastrzyki były u mojej mamy bardzo skuteczne, ale nie życzę nikomu ich brania. Wywołują nieciekawe efekty, ale jak mus, to mus. Chciałam tylko dodać, że mama jest po radioterapii dołu, i to starą metodą, bo teraz inaczej to wygląda. Miała raka szyjki. A w ogóle to straszna zeń gierojka, jak ktoś sam się bierze za przesuwanie ciężkiej wanny, to potem takie rzeczy się dzieją. Łupnęło jej i nie chciała iść z tym do lekarza. Jak już poszła, kolega ojca, to ten celowo ją nastraszył, to przynajmniej te zastrzyki w całości wybrała. Ach.....

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Coś was dzisiaj ucieszyło, coś wkurzyło, albo zasmuciło?
« Odpowiedź #4505 dnia: Maja 11, 2014, 01:38:32 pm »
Chciałam jeszcze dodać za Amorkiem - który jak zawsze jeśli chodzi o sporty ma rację, ale rzecz jasna nie tylko o sporty ;) - że rzeczywiście wysiłek fizyczny ma kolosalne znaczenie dla budowania kości.
Na drugim miejscu, też ważna, jest dopiero dieta.
Ale gdzieś słyszałam ostatnio, że zwłaszcza ten wysiłek uprawiany od młodych lat ma największe znaczenie. Po prostu na dobry stan kośćca trzeba zapracować, wysiłkiem uprawianym latami.
No ale cóż, ten nasz obecny też nam nie zaszkodzi  :)

Offline Becia

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3537
Odp: Coś was dzisiaj ucieszyło, coś wkurzyło, albo zasmuciło?
« Odpowiedź #4506 dnia: Maja 11, 2014, 02:56:39 pm »
Mirusiu, to wapno z tabletek (nie wiem czy z zastrzyków też) jest przyswajane tylko w 5 procentach. Także te suplementy, to wielki pic na wodę. Lepiej wypić dziennie 1 l mleka lub zamienników (maślanka, kefir, jogurt) do tego kilka plasterków żółtego sera, z 100 g twarożku i bilans będzie ok.
Mnie się jeszcze nic nie złamało (odpukać) ale jak coś zaobserwuję, to polecę zrobić badanie i dopilnuję siebie by pić dużo mleka (lubię, ale nie pamiętam, by pić)  :)

tak, u dorosłych od mleka lepiej przyswajalne są jego przetwory
Dana, przy osteoporozie nic się nie zaobserwuje, póki coś się nie daj Boże nie złamie, więc profilaktycznie badanie lepiej zrobić
trochę temat znam, bo moja mama ma osteoporozę

ja po ok. 1,5 roku brania letrozolu miałam badanie kości (CT w kierunku osteoporozy) i wyszła mi osteopenia; lekarz zalecił calperos 1000 i witaminę D oraz więcej nabiału w diecie, i po roku kontrolne badanie, niedawno zrobiłam, wynik dostanę 26. maja na wizycie u lekarza
"Człowieczy los nie jest bajką ani snem.
Człowieczy los jest zwyczajnym, szarym dniem."

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Coś was dzisiaj ucieszyło, coś wkurzyło, albo zasmuciło?
« Odpowiedź #4507 dnia: Maja 11, 2014, 03:05:18 pm »
Beciu, chyba to samo będę brała, o ile mnie pamięć nie myli  :)
I wtedy przyjmować mam Unikalle osteo forte 1250 mg.
Idę sprawdzić co to za cudo.
« Ostatnia zmiana: Maja 11, 2014, 03:07:52 pm wysłana przez Mirusia »

Offline Becia

  • Swojaki
  • Zakorzeniona
  • *
  • Wiadomości: 3537
Odp: Coś was dzisiaj ucieszyło, coś wkurzyło, albo zasmuciło?
« Odpowiedź #4508 dnia: Maja 11, 2014, 03:56:55 pm »
ja też poszłam sprawdzić co to za tabletki z wit. D dostałam: Alfadiol 0,25 mikrograma

w czwartek miałam badanie wzroku, nie takie podczas badania okresowego, ale z prawdziwego zdarzenia  :P
u nas w Kauflandzie taki mały optyk otwarli
od prawie trzech lat mam +0,75 i okulary do pracy przy monitorze ekranowym, ale nosiłam je tylko do czytania, bo gdy wzrok kierowałam z dokumentu na monitor miałam zawroty głowy

i co się w czwartek okazało.... okulary powinnam nosić stale  :-\; mam prawe oko -1,0 i +0,25, lewe -0,25 i +1,0  ::)
« Ostatnia zmiana: Maja 11, 2014, 04:03:48 pm wysłana przez Becia »
"Człowieczy los nie jest bajką ani snem.
Człowieczy los jest zwyczajnym, szarym dniem."

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Coś was dzisiaj ucieszyło, coś wkurzyło, albo zasmuciło?
« Odpowiedź #4509 dnia: Maja 11, 2014, 07:34:35 pm »
Beciu, porównując do mnie wzrok masz super. Ja noszę okulary (nadwzroczność starcza - mam nadzieję że to jedyna moja starcza dolegliwość) od chyba 20 lat. Teraz do czytania mam 5,5, a do "chodzenia" 2,5. Progresy w moim wypadku sprawdziły się na piątkę. Z okularami rozstaję się tylko do mycia i spania.  :-\

A co do ruchu, zgadzam się na 120 %. Przytaczałam już nie raz motto dr. Oczki. Okazji do złamań miałam wiele. Byłam kiedyś akrobatką, skakałam na batucie, miałam wypadek na rowerze (zniszczeniu uległ tylko rower). Myślę, że zawdzięczam to sprawności, jaką kiedyś miałam.  :brzuszki:
Ale tyle piszecie, więc kiedyś z ciekawości zrobię te badania na osteroporozę. Witaminę D uzupełniam, nie unikając słoneczka.
Za rybami nie przepadam, za to nabiał uwielbiam pod wszystkimi postaciami.  mnx
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Coś was dzisiaj ucieszyło, coś wkurzyło, albo zasmuciło?
« Odpowiedź #4510 dnia: Maja 11, 2014, 08:04:26 pm »
Beciu, ja mam minus trzy i pół do dali.
Do czytania mam chyba plus 1,5.
Na co dzień używam od ładnych parę lat do patrzenia szkła kontaktowe i tak dobrałam sobie okulary do czytania, że nakładam je na te szkła.
Z tym dobieraniem chodziło właśnie o monitor w pracy, niby jest ok, ale na monitor najlepiej mi patrzeć zbez szkieł kontaktowych i zbez okularów  :)

Dana, myślałam, że się orientujesz w temacie osteo.
Ja nie pisałam, aby kogokolwiek namawiać na badania,
ale po doświadczeniach mojej rodzicielki nie mogę zdzierżyć, gdy ktoś pisze, że mam tyle i tyle lat, nie badałam się i jest wszystko ok.
Fajnie, gdy się tak okaże, ale gorzej, gdy jest inaczej.
Bywa, że jest to podstępne dziadostwo, odbywa się latami i zwykle nie daje żadnych ostrzeżeń, a potem nadrobić stracony czas nie jest tak hopaj siup. To nie działa w ten sposób, że łyknę sobie mleczka, lub zjem plasterek sera, niestety  ;) 

A inhibitory w tym względzie niestety mają negatywne działanie  ;)

Offline Amor

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12128
  • carpe diem
Odp: Coś was dzisiaj ucieszyło, coś wkurzyło, albo zasmuciło?
« Odpowiedź #4511 dnia: Maja 11, 2014, 08:22:01 pm »
TYle, ze leczenie osteoporozy i tak jest niezbyt efektywne. Raczej to co napisałaś wczesniej- trzeba o kosci dbac w młodości . Silniejsi, potężniej zbudowani osobnicy   mają kosci mocniejsze.  Cienkie, szczupłe kosci sa niestety ( jak u mnie ) słabsze.
 Nie pisałam jak to łykałam witD3 ze słoneczka na wyjeździe. Pierwszy raz od wielu lat pozwoliłam  sobie na opalenie twarzy , rąk i nog do kolan ( tyle mnie złapało podczas maszerowania) :). W efekcie włosy mam prawie białe( tak wyjaśniały), twarz brązową, a na rękach dodatkowo uczulenie( na słonce) . Ogolnie wyglądam jak stara indiańska squaw! :o Mam nadzieję, ze moje poświęcenie zaowocowało przynajmniej wzrostem witD3 w organizmie!
Beciu nie jest tak źle z  twoimi oczami ,ale dlaczego musisz stale nosic okulary? Przy takiej małej  wadzie???
styczeń2006, rak piersi lewej, przewodowy inwazyjny,T1N0M0,G1,węzły czyste (Her- ujemny) niehormonozależna,leczenie-  mastektomia na życzenie  i  4 AC
luty2007 ,wznowa  w bliźnie - 8 mm ,  hormonozależna
leczenie- wycięcie  blizny, radioterapia , kastracja radiologiczna jajnikow, tamoksifen 5 lat

Offline Parabola

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 5538
Odp: Coś was dzisiaj ucieszyło, coś wkurzyło, albo zasmuciło?
« Odpowiedź #4512 dnia: Maja 11, 2014, 09:55:45 pm »
Tak to prawda co pisze Amorek  :) .... prawie 14 lat temu jak leżałam po wypadku w szpitalu ze złamanym kręgiem przywieźli kobietę na desce ze złamanym stawem biodrowym co spadła z WERSALKI  :o  :o  :o ... Boże ona miała 65 lat !! ja 42 lata i myślałam że takiego wieku nie dożyję   :o
Za trzy lata zachorowałam na raka piersi i wtedy już nie pamiętałam, że mogą mnie takie choroby dopaść !!  ???
Teraz po leczeniu raka mam osteopenię, biorę wapno z vit D3 i zupełnie nie pamiętam o takim przypadku.
może dobrze, a może źle...  ???
listopad 2003 rak piersi prawej carcinoma metaplasticum, carcinoma planoepitheliale  akeratodes.
G-2 T1NoMo trójujemny, zabieg oszczędzający.
6 chemii CMF i radioterapia.
IO Kraków Garncarska

Offline Mirusia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7138
Odp: Coś was dzisiaj ucieszyło, coś wkurzyło, albo zasmuciło?
« Odpowiedź #4513 dnia: Maja 11, 2014, 10:01:18 pm »
Dobrze, dobrze, takie rzeczy trza wywalać z pamięci  ;)

Offline Parabola

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 5538
Odp: Coś was dzisiaj ucieszyło, coś wkurzyło, albo zasmuciło?
« Odpowiedź #4514 dnia: Maja 11, 2014, 10:04:03 pm »
 :D  :D  :D
listopad 2003 rak piersi prawej carcinoma metaplasticum, carcinoma planoepitheliale  akeratodes.
G-2 T1NoMo trójujemny, zabieg oszczędzający.
6 chemii CMF i radioterapia.
IO Kraków Garncarska